TBF'DEN AÇIKLAMA
31.05.2016 - 13:39

Türkiye Basketbol Federasyonu, Galatasaray’a verilen 2 maçlık cezanın ardından bir açıklama yayınladı.

TBF’NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE: Disiplin Kurulumuz tarafından verilen seyircisiz oynama kararı sonrasında Galatasaray Spor Kulübü tarafından yapılan ve Federasyonumuzu çifte standart uygulamakla suçlayıcı ifadelerle tahrike ve yanıltmaya yönelik açıklaması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Türkiye Basketbol Federasyonu, yasalara uygun olarak kurulmuş ve bu yasalar çerçevesinde Türk Basketbolunu yöneten bir kurum olarak tüm kararları yürürlükte bulunan yasa, yönetmelik ve yönergelere dayalı oluşturulmaktadır.

Galatasaray Spor Kulübü’ne son oynadıkları müsabakada önleyemedikleri istenmeyen olaylar sonucunda tespit ve raporlara dayanarak verilmiş cezalar Disiplin Kurulumuz tarafından daha önce verilmiş benzer olaylar karşında verilen kararlarla bire bir örtüşmektedir.

Galatasaray Spor Kulübü tarafından iddialarına emsal olarak gösterilen iki sene önce 13 Haziran 2014 tarihinde Ülker Arena’da oynanan Fenerbahçe Ülker -  Galatasaray LİV Hospital müsabakasında seyirciler tarafından küfürlü tezahürat yapılması ve sahaya yabancı madde atılması nedeniyle iki kez anons yapılmış olması şeklindeki raporlarla emsallerine uygun olarak Fenerbahçe Spor Kulübü’ne para cezası verilmiştir. Konu edilen bu maçta üçüncü kez anons yapılmamış ve hakemlerin soyunma odasına gitmemiş olması nedeniyle maça ara verilmediğinden seyircisiz maç oynama cezası verilmemiştir.

10 Haziran 2014 tarihinde Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan Galatasaray LİV Hospital - Fenerbahçe Ülker müsabakasında seyirciler tarafından küfürlü tezahürat yapılması ve sahaya yabancı madde atılması nedeniyle üç kez anons yapılmış olması ve kurallar gereği hakemlerin olayların sona erdirilmesine yönelik soyunma odalarına gitmiş ve bu nedenle müsabakaya ara verilmiş olması yönündeki raporlar göz önünde bulundurularak Galatasaray Spor Kulübüne iki maçını seyircisiz oynama ve para cezası verilmiştir.

29 Mayıs 2016 tarihinde oynanan müsabakada yaşanan olaylar nedeniyle Galatasaray Spor Kulübü’ne verilen iki maçı seyircisiz oynama ve para cezası, adı geçen kulübün iki sene önce almış olduğu saha kapanma cezası gerekçeleri ile bire bir aynıdır. Ayrıca seyircilerin neden olduğu küfürlü tezahürat ve/veya sahaya yabancı madde atılması gibi istenmeyen olaylar sonucunda üç kez anons yapılan ve hakemlerin soyunma odasına gittikleri tüm maçlarda Disiplin Kurulumuz tarafından aynı ceza verilmiştir.

İthamların aksine Galatasaray Spor Kulübü’nün seyircilerinin neden olduğu istenmeyen olaylar nedeniyle almış olduğu ceza son derece standart bir uygulama olup daha önce de benzer olaylar nedeniyle aynı cezaya maruz kalan kulüp olarak bunu bilmemeleri ve gereken önlemleri almamış olmaları kulübün sorumluluğudur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yorumlar


Ersin Baileys Ya hakkaten TBF bu açıklamayla komik duruma düşüyor. madem standart kararları varmış ve her takıma aynı cezaları veriyorlarmış soruyorum o zaman geçen sene karşıyaka galatasaray normal sezon maçında sahaya yabancı madde atılması ve küfür edilmesi sebebiyle verilen cezayı açıklarmısınız. "Pınar Karşıyaka önümüzdeki ilk iki ev sahibi olduğu maçı seyircisiz olarak oynayacaktır. Bu sezon play-off maçlarında eşleşmeleri halinde veya olmazsa bir sonraki sezon (2015-2016) Pınar Karşıyaka ev sahibi olduğu ilk Galatasaray Liv Hospital maçı da seyircisiz oynanacaktır. Eğer 2015-2016 sezonunda Pınar Karşıyaka-Galatasaray Liv Hospital maçı gerçekleşmezse, 2016-2017 sezonunda ceza kendiliğinden kalkacaktır." Madem eşitlik var aynı cezayı bekliyoruz. önümüzdeki sezon abdi ipekçi de oynanacak maçta gs-fb maçında galatasaray seyircisi alınmaması gerekiyor TBF her takıma eşitse ve karşıyaka ya verilen ceza ortadayken...
31-05-2016 19:07
germiyan Sanırım Galatasaraylılar bekliyorlardı ki federasyon çıksın ve Obradovic'e tüküren-fenerbahçeli oyunculara maç boyunca küfreden taraftarlar dolayısıyla olsun, sahaya atılan yabancı maddeler dolayısıyla olsun kendi camialarından özür dilesin... İşte o zaman onlar için federasyon, fenerasyon olmaktan çıkabilirdi galiba... Bu arada ben mi yanlış duydum bilmiyorum: Ergin Ataman 2. maçtan sonra Ülker Arena'da yaratılan atmosferi övmemiş miydi? Hayır madem Ülker Arena'daki durum da her maç sizin dediğiniz gibi Abdi İpekçi'dekinden farksız, o zaman ya siz ya da Ergin Ataman mevcut söylemler dolayısıyla çelişen taraf durumuna düşmektedir.
31-05-2016 18:56
pusat bu gs taraftarı ne kadar komik böyle arkadaş ya. hala kumpastı fenerasyondu diye ağlayıp duruyorlar. halbuki federasyon adam akıllı bir yaptırım uygulasaydı alacağınız ceza en az 4 maç seyircisiz oynama cezası olurdu. bu kadar vandallığın yaptırımı asla 2 maç ceza ile sınırlı kalmamalıydı. bu bildiğin o vandallar için ödüldür be ödül! senin salonundaki taraftar gsli küçük bir taraftarın kafasını yaracak kadar gözü dönmüşlükle sahaya yabancı maddeler yağdırıyor, basın mensuplarını tekmeliyor yumrukluyor, maçın durmasına sebebiyet veriyor ve yayıncı kuruluşun mensuplarını tartaklıyor; ve buna rağmen sen de burada gelmiş ülker arena'da da aynı şeyler oldu diyorsun. hadi ya? e tabi yönetimi yalancı olan camianın taraftarı da farklı bir tutum içerisine girer mi hiç? hata bizde ki bu adamların aklı selim olmalarını bekliyoruz.
31-05-2016 18:41
bull valla fedarasyonun midesi mi yoksa iki gündür göz göre göre tükürük değil ayran yalanını söyleyen ayransaray, pardon galatasaray yönetiminin midesi mi burada masaya yatırılmalı diye bence tekrardan düşünmekte fayda var. bugün tüküren şahsın malum eylemi gerçekleştirirkenki videosu da düştü sosyal medyaya ve gs yönetiminin yalan söylediği daha açık biçimde anlaşılmış oldu. sen oturup ülker arenadaki iki üç dakika bile sürmeyen küfrü veya bir tane kesme şekeri periyodik olarak 4 çeyrek boyunca edilen küfürlerle yağmus gibi yağan yabancı maddelerle bir tutuyorsan tabi yönetim de senin suyuna gitmek için yalan da söyler iftira da atar. bunlara şaşırmamak gerekiyor artık. her takımda holigan var ama gs camiasındaki holigan sayısı malesef çok daha fazla.
31-05-2016 18:35
Yılmaz Kurallara göre ceza normal, açıklamalar da makul. GS liler kendi holiganlarını ve beceriksiz yöneticilerini eleştirecekleri yerde federasyona boş yere yükleniyorlar. Çok uzun süreden beri basketbolla ilgilenen biri olarak cezayı yetersiz ve bu tür olayların çıkmasını engellemekten uzak buldum. Olaya karışan şahısların da muhakkak cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu tür işleri yapan herkese uygulansın.
31-05-2016 18:28
osman yorumlara bakan biri fb salonunda hiçbir zaman küfür edilmediğini ve taşkınlık olmadığını sanar. Göz göre göre insanları enayi yerine koymayın.
31-05-2016 17:08
mertbaba Fenerasyon TÜY DİKMEYE bıkmadan usanmadan devam ediyor.. Nasıl bir mide varsa artık...
31-05-2016 16:47
SALİM İNCE TAM BİR SATILMIŞ FEDERASYONUN VERECEĞİ BİR CEVAPTI. ONLARDA ONU YAPTI. BU CEVABI BİLE AZİZ YILDIRIM HAZIRLAMIŞTIRMUTLAKA. PEKİ 2 DEFA ANONS YAPTIRAN HAKEMLERİNE SORDUN MU NİYE 2 DEFA DİYE. SORMADIN TABİKİ. BU KADAR TARAFLISINIZ İŞTE. NE UTANMA VAR NEDE KARAKTER. YÜZÜNÜZ KEÇİ DERİSİ GİBİ OLMUŞ. YOBAZLAŞMISSINIZ. TABİKİ GS LİLERİN YAPTIĞI HİÇ DOĞRU DEĞİL AMA İNSAN HİÇ FB LİLERİN YAPTIĞINA BAKMAZ. SATILIK FEDERASYON VE HAKEMLER OLDUĞU MÜDDETÇE GS TÜRKİYEDE ŞAMPİYON OLAMAZ. AMA AVRUPADA HER ZAMAN KUPA GETİRMEYE DEVAM EDER. ONDAN SONRADA SATILMIŞ FEDERASYON YÖNETİŞCİLERİ GÖSTERMELİKTEN ÖVÜNÜR VE TEBRİK EDER.
31-05-2016 16:27
sword Bir insanın İpekçi ile Ülker Arenayı bir tutması için cidden kör olması gerekir. Son yıllarda oynanan bütün serilerin tüm maçlarını en başından sırasıyla bir daha izleyin anlarsınız. Ayrıca "doping yapsana, mola alsana" gibi tezahüratlara bırakın salon kapatmayı anons bile yaptırılmaması gerekir. Zaten böyle giderse yakında "fener" diye bağırmaya da anons yapacaklar Ülker Arena'da.
31-05-2016 16:21
rıfkı alttaki fb lilerin açıklamalarını görünce ruh hastası başkanları olanların taraftarlarıda ruh hastası oluyormuş demekten başka diyecek bi şey kalmamış.hala kendi salonlarında topluca edilen küfürleri hakaretleri eylemleri görmezden gelmemek nasıl bi ruh hali anlaşılır gibi değil.bayanbasket maçlarında nevriyenin donunun rengine kadar bağırarak hakaret eden ağzından salyalar akıtarak taraftarlarıda azdırmaya çalışan yöneticileri olan küfürü statlardan salonlara getiren iğrenç bi topluluk oldunuz tüm türkiye sizden nefret ediyor hala haberiniz yok.aziz sizi iyi uyuşturmuş
31-05-2016 16:05
hakan Hipokrat yenimi eden doktor yalan söyler, kulüp iftira atar, özür dilemez, üste çıkar, taraftar sahip çıkar... Bu şartlar altında ne değişebilir ki? Ülker Arena ile İpekçi'yi kıyaslamak bile abes. Düne kadar çekirdekçi diye dalga geçtiklerinden medeniyet öğrensin holiganlar.
31-05-2016 15:52
kaya bilir ipleri azizin elinde olan kukla federasyon ve bağlı kurulları ne derseniz deyin tarih sizi ve sizin gibi galatasaray ve türk düşmanlarını affetmeyecek.bu galatasaray düşmanlığı öyle bi boyuta gelmiş ki insan sormadan edemiyor.göğsünde ayyıldızlı forma ile hiç bi türk takımının yapamadığı avrupa şampiyonlukları getiriyor her yerde türkün adını yüceltiyor ve bunun karşılığında ülkesinde hep ceza hep küfür neden neden?ya çekemiyorlar yada türk düşmanı bunlar...başka izahı yok.bu gün mynette şu seri katilin haberini okuyordum.kocaman puntoyla yazmışlar galatasaray lisesi ve odtü mezunu diye..yani oraya bile bağlamışlar gs yi.hangi insandan bahsedilirken son mezunu olduğu okuldan önceki liseside yazılır allah aşkına.boğaziçi mezunu der geçerler.kabataş lisesi mezunu boğaziçi mezunu diye hiç duymadım.bütün medyamı bunların kulu kölesi oldu anlamadım.
31-05-2016 15:52
safwa bench adamın üstüne yıkıldı polis şapkasıyla maça geldi ama ceza veremediniz hak hukuk kalmadıkı memlekette şaşırmıyorum
31-05-2016 15:48
Uzman Kuklaların ipi kimin elinde acaba?
31-05-2016 15:47
cozturk TBF gerekli açıklamayı yapmış. Baştan sona da haklılar. İlk önce holigan taraftarlarını dizginleyip, sokak ağzıyla ve tehditkar tavırlarla konuşan yöneticileri sustursun godeabank yönetimi. Holiganizme desteğini azaltıp gerçek basketbolseverleri salona alsın. Hadi ayıramıyorsa bari yaptıklarından dolayı ufakta olsa bir özür mesajı yayınlamayı erdemli bir tutum olarak görmeli. Ama yok bütün pişkinlik, yüzsüzlük bunlarda. Balık baştan kokar arkadaş. İlk yönetim utandıracak rezillik içerisindeki taraftarlarını. Basketbol şubesinin de yönetimi ayrı skandal. Sen adamakıllı takım kurama. Uzunlarını elinde tutama. Aldığın oyuncu iki hafta bile durmadan gitsin dönmesin.Oh ne ala! Sonra da Fenerbahçe karşısında dar rotasyondan yakın. Zaten bu görüntüler ışığında godeabank yönetiminin , karşısındaki elit basketbol takımı tarafından uğratılacağı hüsranı örtmek amacıyla tribün oyunlarına başvurması benim açımdan hiç şaşırtıcı değil.
31-05-2016 15:40
Özgüreda Allahın sopası yok elbet birgün kumpaslarınızın bedelini birileri ödetir.
31-05-2016 15:27
Carmelo Anthony Fenerasyonun sene basindan beri tarafli oldugunu ve FB nin secmis oldugunu, bizim beceriksiz yöneticilerin sessiz kalmasiyla oldu. FB hep ortaligi gerip bizim seyirciyi galyana getirerek seyircisiz oynama cezasiyla Sampiyon oluyor. Aziz Yildirimin ortaligi germe oynuna hep düsüyoruz.Biraz uyanik olmak lazim ama bu yilda istediklerini elde ettiler sanirim.
31-05-2016 15:19
sidu Yahu birak prosedurun arkasina saklanmayi, niye ucuncu anons yapilmadi ve hakemler soyunma odasina gitmedi o halde diye sorarlar adama.. Ne olursa olsun ucuncu anonsu yapmayin ve soyunma odasina gitmeyin mi dendi?? Polisin celik sapka vermesi ne demek?? Bir sonraki macin seyircisiz oynanmasini gerektiren bir durum degil midir? Diger takima o siddet sarmalinda seyircisiz oynama cezasi veriyorsan digeri de vermeliydin, sonrasini idare edemedin, belki de en buyuk izlenme oraninin elde edilecegi son mac oynanmadi.
31-05-2016 14:45
ömer Bırak bu işleri tbf. Harun Erdanay istifa !!
31-05-2016 14:43
Yaşasın Damir Javor acınacak haldesiniz :) 20 milyon euroluk bir takım fenerasyonu arkasına almadan kupa kazanmıyor.. Boşuna Loser demiyoruz bunlara. Futbolda son 20 senede Galatasaray'ın altında kalmış olmanın verdiği bir baskı bu :) sizede hak veriyorum..
31-05-2016 14:10
Esref Mesut TBF'yi hiç sevmem. Bir yerlerden talimat almadan objektif kararlar verdiğine de inanmam. Ama bir Galatasaray taraftarı olarak bu defa kararın doğru olduğunu kabul etmek gerektiğini düşünüyorum. Sahaya yabancı madde atılması ve maçın kesintiye uğramasının savunulur bir tarafı yok. Ancak yönetim yaptığı yanlış açıklamalarla gelecek yıllarda daha büyük olaylar olmasının önünü açıyor. Bu durumda basiretli yöneticilere düşen hatayı kabul edip tekrarının önüne geçmeye çalışmaktır.
31-05-2016 14:09
KupaBeyi Ooo Fenerasyon açıklama yapmış :) fenerbahce'nın arka bahçesi fenerasyon kimse yemiyor bu masalları. sıra sizede gelecek. sıranızı bekleyin. Adaletin olmadığı yerde anarşı başlar. madem adalet yok. o zaman bizde kendi adaletimizi sağlarız.
31-05-2016 14:07
desperado Ceza verilmesi doğru mu? Doğru.. 2 değil 5 maç ver, onaylarım.. Yanlış olan nedir peki..? Fenerasyonun hezeyanları.. O maç dahil fener sahasındaki çoğu maçta hak edildiği halde anons yaptırılmıyor. O maçta da 3-4 anons olması gerekirken yaptırmadılar. Hal böyleyken utanmadan böyle bir açıklama yapabiliyorlar.. Yuh olsun böyle zihniyete.. Adalet ve eşitlik olmazsa bu işler daha kötüye gider. Ama herkes biliyor ki, suç herkestedir. Lakin sahiplenen olmayacaktır.
31-05-2016 13:53
Bohemian Arkadaş sorun orada zaten üçüncü anındı yaptirmiyorsunuz hicbir şartta. Ne zeki adamlar! Bulmuşlar kılıfını giydiriyorlar zeki şeyler.
31-05-2016 13:52

Yorum Yazın


Tweetlerimiz