TBF açıkladı: Kulüpler 10 yabancı ile sözleşme yapabilecek
27.06.2018 - 10:34

TBF'den açıklama:

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu 26 Haziran 2018 tarihinde yapmış olduğu toplantısında gündeminde yer alan konuları karara bağlamış ve basketbol kamuoyu tarafından bilinmesi gerekenlerin ilanen duyurulmasını uygun bulmuştur.

1. Sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesi ile kulüplere transfer yasağı getirilmesi istemi ile başvuruda bulunan sporcuların dosyaları incelenmesi sonucunda gereken şartların yerine gelmediği tespitiyle talepler reddedilmiştir.

2. 2018-2019 sezonunda çeşitli Avrupa Kupalarında ülkemizi temsil edecek kulüpler belirlenmiş ve gereken bildirimler yapılmıştır.

Buna göre temsil hakkı;

 

ERKEKLER
 

Turkish Airlines Euroleague: Fenerbahçe, Anadolu Efes, Darüşşafaka
Basketball Champions League: Beşiktaş, Banvit, Eskişehir Basket, Sakarya BŞB
7DAYS EuroCup :Tofaş, Galatasaray, Türk Telekom
FIBA Europe Cup: Karşıyaka, İstanbul BŞB

 

KADINLAR
 

Euroleague Women: Fenerbahçe, Hatay BŞB, Çukurova Basketbol
Euro Cup: Botaş, Beşiktaş, Mersin BŞB, Galatasaray, OGM Ormanspor şeklinde oluşmuştur.

3. Liglerde yer alan kulüp temsilcilerinin katılımı ile yapılan toplantılarda görüşülen konular değerlendirilmiş ve aşağıdaki konular karara bağlanmıştır.

 

a.Erkekler Basketbol Süper Liginde yer alan takımlar aynı anda on yabancı uyruklu basketbolcu ile sözleşme imzalayabilecekler ve bu basketbolculardan en fazla beş tanesine takım kadrolarında yer verebileceklerdir. Takımlar sakatlık veya başka nedenlerden dolayı ihtiyaç duymaları halinde mevcut yabancı uyruklu basketbolcularının sözleşmesini feshetmek kaydıyla iki yabancı uyruklu basketbolcusunu değiştirebileceklerdir.
b.Kadınlar Basketbol Süper Liginde yer alan yabancı uyruklu basketbolcuların ülke vatandaşlıklarına ilişkin koşulları FIBA’da belirtilen koşullarla aynı şekilde tarif edilmiştir.
c.BSL ve TBL takımlarında yer verilecek genç oyuncular için kulüplerin teşvik edilmesine esas koşullar belirlenmiştir.
d.İkinci lisans hakkından yararlanacak sporcular için üst yaş sınırı 21 den 22’ye çıkarılmıştır.

4. 2018-2019 sezonu için geçerli olacak transfer takvimi ve Federasyon katılım, tescil ve talimatlarda öngörülen diğer bedeller belirlenmiştir. Transfer takvimi ve bedeller Federasyon internet sitesinden ilan edilmiştir.

5. Geçtiğimiz sezon sonunda aktif hakem kariyerini noktalayan Mersin ili eski A Klasmanı Hakemlerinden Dr. İsmail AYDIN’ın Merkez Hakem Kurulu üyeliğine atanmıştır.

6. Basketbol Gençler Liginde mücadele edecek BSL kulüplerinin genç takımlarına ilave olarak Gelişim Koleji (İzmir), Tarsus Amerikan Koleji (Mersin), TED Ankara Koleji (Ankara) ve Selçuklu Belediyesi (Konya) takımlarının alınmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Türkiye Basketbol Federasyonu

Yorumlar


damon geçen senelerde 8 oyuncuya lig lisansı çıkartılabiliyordu.toplamda 12 yabancı oyuncu ile sözleşme imzalanabiliyordu sakatlıktı vb. gibi durumlarda.şimdi 10 tane yabancıya mı lig lisansı çıkartılabiliyor anlamadım tam orayı?
27-06-2018 11:15

Yorum Yazın