İŞTE YENİ YABANCI KURALI
22.06.2018 - 16:35

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde yer alacak yabancı oyuncu sayısıyla ilgili değişiklik yaptı. Mevcut dönemde uygulanan altı yabancı oyuncu sayısının, 2018-2019 sezonu ile birlikte beşe indirilmesine karar verdi.
 

Türk oyuncuların daha fazla süre almalarını istediklerin için bu değişikliği yaptıklarını ifade eden TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, "Türk sporcularımızın takımlarında daha çok oynama fırsatı bulmaları çok önemli. Basketbolumuzun gelişmesi için her türlü kararlı adımı attık ve atmaya da devam edeceğiz. Bizleri her zaman gururlandıran, Ay-yıldızlı Milli Takımımızın gücüne güç katmak hepimizin sorumluluğudur" dedi.
 

"OYUNCULARIMIZIN BU ÇOK KIYMETLİ FIRSATI DEĞERLENDİRECEKLERİNE YÜREKTEN İNANIYORUM"
 

Federasyon olarak kulüplerle karar sürecinde sürekli değerlendirmelerde bulunduklarını da belirten Türkoğlu, "Amacımız, Basketbol ailesinin tüm değerli paydaşlarını hak ettiğimiz büyük başarılar için doğru ve milli bir hedef etrafında kenetlemekti. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Federasyon olarak, Milli Takımımız ve kulüplerimizin başarılarını her alanda sürdürebilmeleri için desteğimiz artarak sürecek. Oyuncularımızın bu çok kıymetli fırsatı değerlendireceklerine yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.
 

Yabancı oyuncusu sayısı ile ilgili karar gelecek sezondan itibaren geçerli olacak ve iki yıl boyunca Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde beş yabancı oyuncu kuralı devam edecek.

Yorumlar


ozan Oğuz savaşa daçka keyfinden milyonlar bayılmıyor yabancı kuralı olduğu için daha ucuza daha iyi yabancı almak varken ozamanın milli oyuncusu Oğuza piyasanın çok üstünde para verildi çünkü piyasada kaliteli türk uzun yoktu.Peki Oğuz ne yaptı kontratı aldı hayatını garantiledi bunda suç ne Oğuzda ne daçkada ikiside kendi çıkarını düşünüyor.Bundan önceki yabancı kuralında ise ne oldu sürelerini garanti görmeyen gençler çalıştı formayı kaptı.5 yabancılı sistemde parlayan yıldız varmıydı bir düşünün bir Cedi bir Kartal kendini geliştirdi oysaki 6 yabancılı dönemde en tembel genç olarak gözüken Okben bile harika gelişim gösterdi Eurocup kupasında önemli bir role sahipti bunun gibi en az 10 gencimizi daha örnek sayabilirim, Maalesef Hidayet Türkoğlu federasyonu doğru giden düzene çomak sokmuştur
24-06-2018 01:11
ozan Mehmet okadar sığ düşünüyorsunki şuan ligde hakeden gençler zaten süre alıyor ve şuan alttan gelen gençlerde tembellik problemi yok söke söke formayı alan bir çok oyuncu var.Lakin özellikle 80'li yıllarda doğan vasat yerliler bu kuralla açığa çıkacak yerli sıkıntısını fırsat bilip kulüpleri mali açıdan zor durumda bırakacak.Bu durumu 3+2 kuralı zamanında yaşadık
24-06-2018 00:51
YELDEĞİRMENLİ Türk Basketbolunun ayağına sıkılmış bir kurşundur. Bundan böyle yerli oyuncularımız (maalesef) daha az çalışacak, daha fazla para alacaktır. Rekabet azalacaktır. Böyle saçma sapan kısıtlamalarla Türk oyuncularının önü açılmış gibi görünür ama kendini geliştiremeyen oyuncularımızın piyasası artar kalitesi değil.
23-06-2018 13:47
Beyaz gölge Ozan beye katılıyorum,tembel Türk oyuncular ( Oğuz gibi) hak etmedikleri paraları alacaklar ! Bu kuralda Türk oyuncuların yaş ortalaması kuralı (genç oyuncuların önünü açmak için ) getirilseydi,bu kural değişikliği belki bir anlam kazanırdı !
23-06-2018 11:53
damon bende bir Fenernahçe taraftarı olarak en içten şekilde umarım Wilbekin alınmaz.Obradovic'in beş senede yaptığı hücum-savunma sisteminden bir eser kalmayacağı gibi Bobby Dixon da boşa gönderilmiş olur.
23-06-2018 11:29
Mehmet Sn. Ozan siz ve sizin gibiler bir tutturmuşsunuz Türk gençlerinin alacakları para diye kendinizi parçalıyorsunuz. Yabancıların aldıkları paradan yüzde mi alıyorsunuz sizler. İyi oynayan bir türk genci ile iyi oynayan yabancı arasında 10 kattan hatta fenerbahçede oynayan yabancı ile anadolu takımlarında oynayan türk gençleri arasında 60 kat fark var, bunun karşılığını veriyorlar mı? Kaldı ki iyi oynamayan Türklere kulüpler para vermesin genç türkler nasılsa bedavaya oynuyor onlardan alsınlar. Burada bir kaç örneği görerek bilip bilmeden çığırtkanlık yapıyorsunuz. Mesela Oğuz Savaş gibi oynatmıyacağın oyuncuyu alma kafana silah mı dayıyorlar
23-06-2018 10:06
Gökhan Ben iki yabancıyla oynandığı dönemleride hatırlıyorum,milli takım olarak hiç bir kupada şampiyon olamadık.Asıl sorun alt yapılardaki organizasyon bozukluğu,alttan oyuncu gelmiyor.Bu sadece basketbolun değil Türkiyedeki bütün spor branşlarının esas sorunu.İspanya 1992 Barcelona olimpiyatları için yaptığı altyapı yatırımlarının kaymağını halen yiyor.Hırvatistanın nüfusu topu topu 4.5 milyon kişi spordaki başarıları ortada.Spora aşık ve yaklaşık 12 milyonluk genç bir nüfusa sahip ülke olarak gerekirse devlet politikalarıyla Türk sporuna kalıcı çözümler getirmek şart.Yoksa yabancı sayısını indirmek veya arttırmak çözüm değil.
23-06-2018 09:57
damon bu yabancı sayısını yerli oyuncular daha çok süre alsın diye aldınız ya, milli takıma oyuncu sağlamak için, o zaman bu milli takımda devşirme oyuncusu görürsem küfürü basarım federasyona.
22-06-2018 23:50
Basketsever Turk oyuncular büyük oranda tembel ve Türk kontenjanına güvenip bol paralı kontrat yaparak takımlara kapak atıyor kendilerini geliştirecek ekstra doğru idmanlar da yapmıyor. Obradovic, a takıma çıkmış bir oyuncuya ben dribbling, fundemental vs öğretemem o zaten bunları iyice öğrenerek a takıma gelmiş olmalı ama oyuncular gelişmeyi değil parayı daha çok düşünüyorlar diyor biz de hala yabancı sayısını kısıtlıyoruz.
22-06-2018 19:37
bull sayı 3 yabancıya da düşürüldü zamanında ve milli takım adına yine kaydadeğer bir başarı elde edilmedi. sorun genç oyuncuların altyapıya geçiş süreciyle alakalı ama yanlış anlaşılmasın mevcut federasyonun bu geçiş doğrultusunda gerçekleştirdiği bgl gibi hamleleri asla yanlış bulmuyorum. sadece yabancı sınırını 6'dan 5'e indirmenin çok da bir etkisi olmayacağını düşünüyorum. kaldı ki euroleague takımlarımız zaten avrupa kadrosu adına yine dilediği kadar yabancı oyuncu alacak ve yerli oyuncular yetersiz görülürse yine el'de yabancı oyunculardan kurulu ilk 5ler ile maçlara çıkılacak. ligde ise zaten yerli oyuncular bu sene kayda değer miktarda süreler alabiliyorlardı. yabancı sayısı 5'e indirince bu oran muhtemelen pozitif veya negatif bir değişime uğramayacaktır. hülasa bu kuralı 6'dan 5'e düşürmek sanki birilerinin gazını almak için yapılmış gibi duruyor.
22-06-2018 18:06
Kadir Iyi oyuncu her zaman oynardı kimse kendi tekerine çomak sokmak istemez lakin yabanciyibistersen komple iptal et tüm oyuncular yerli olsun icinde oynamak yoksa hiç bir şey olmaz iyilik yaptığınızı dusunuyorsunuz ama asil kötülük bu oluyor
22-06-2018 18:03
Yerlici Recai Bir adım atılması güzel ama bizler yerlici ve millici basketseverler olarak yabancı sınırının kademeli biçimde 0'a indirilmesinden yanayız. İşbu istek, üzülerek görülüyor ki belli zümrelerce asla kabul edilemez görülmektedir. Sorun değil. O zaman herkesin ortak paydada buluşacağını düşündüğüm, 0 değil de -1 yabancı kuralı teklifini tartışmaya sunmak isterim. Şöyle ki; her takım bir adet yabancı basketbolcu alacak fakat bu alınan basketbolcu yeni çıkartılacak kanun ile direkt devşirme statüsüne geçirtilecek. Bu devşirmenin lisansı ve devşirmelik hakları 1 yıl içerisinde derdini anlatacak kadar Türkçe öğrenemez ise direkt iptal olacak. Maçlarda alacağı süre ise 15 dakika ile sınırlı kalacak. Böylece hem ülkeye yabancı girmemeli diyenleri memnun edecek biçimde yerlilik ve millilik kavramı korunacak, hem de yabancıseverlerin de gönlü bir adet yabancı oyuncuyla da olsa alınmış olacak. Yarın bununla ilgili Sn. Türkoğlu'na mektup yollayacağım. Hakkımızda hayırlısı efendim.
22-06-2018 18:00
Ertan Ürkmez Müdhiş karar, iki üç seneye kesin Dünya Şampiyonu oluruz. Bir yandan yabancı sayısını sınırla diğer yandan milli takım için oyuncu devşir. Bunlar hep birbirini doğrulayan kararlar...
22-06-2018 17:25
Ekrem Aydın Bence Fenerbahçe Eurolig takımını ayrı kurmalı ligde daha mütevazi bir takım kurup devam etmeli yoksa gene uçan yerli fiyatları sonucu olmadık işler başa gelir. Gene hiçbir katkı vermeyen yerliler uçuk ücretlerle kontrat kovalamaya başlıcak çünkü. Yada ligden çekilip sadece eurolige odaklanmalı.
22-06-2018 17:14
ozan Şu kısıtlamanın gençlere hiçbir faydası yok aksine yerliler yine haketmedikleri paraları alacak kulüpler yine mali yükün altına girecek
22-06-2018 16:54
Mert Pehlivan Bir Fenerbahçe taraftarı olarak Wilbekin i umarım kadromuza katarız diyorum. Ben hem lig hemde eurolig düşünüyorum. Kenarda oturan yabancılar ligde problem oluyor. Kadronun yabancı sayısı azaltılarak kalitenin artırılması lazım.
22-06-2018 16:41

Yorum Yazın