CEM AKDAĞ yazdı: Skorer oyuncular ne kadar top kullanıyor?
16.04.2018 - 12:37

Oyuncular aralarında her zaman konuşurlar “ben de onun kadar top kullansam, o kadar sayıyı ben de atarım” diye..
 
Yıllar önce okuduğum bir makalede, efsane oyuncu (neredeyse tüm topları potaya atan)  Oscar Robertson’un koçu bu durumu , “onun şut yüzdesi %60 bizim ise takım olarak sadece % 55 bundan daha doğal ne olabilir” cevabını veriyordu.
 
Bir oyuncunun çok top kullanması her zaman tartışılır. Ancak koçlar daha fazla kredi verdikleri oyuncuların potansiyellerini göz önünde tutarak böyle bir yol izlerler. Ancak dışarıdan bakıldığında fazla top kulanan oyuncunun yaptığı hatalar göze batar ve bu nedenle acımasızca tenkitler gelmeye başlar. 
 
Açıkçası bu konu Scottie Wilbekin'i seyrederken aklıma geldi .
 
Tüm oyuncuların elinin titrediği, top kullanmaktan kaçındığı anlarda onun soktuğu şutları gördükçe aklıma Scottie’nin ilk geldiği yıl, “erken atış , zorlama atış “.. gibi.. yapılan yorumları hatırladım.
 
O özgürlük ve o özgürlüğe koç tarafından gösterilen müsemma işte böyle şampiyonluk getiriyor.
 
Merak ettim ve Tahincioğlu ve THY Euroleague'deki Türk takımlarının kullandıkları toplarda en çok paya sahip olan oyuncuları çıkardım.
 
Scottie Wilbekin :
 
Takımının kullandığı topların sadece .5'ini kullanıyor. Neden sadece dediğimi aşağıdaki ortalamalara bakınca anlayacaksınız.
 
 
Demir İnşaat Büyükçekmece'den Erwin Walker  ve Pınar Karşıyaka’dan  Jarrod Jones takımlarının kullandığı toplam şutlardan %22’lik pay alıyorlar.  
 
 
  
 
Diğer ilginç istatistikler ise hem THY Euroleague hem de Tahincioğlu BSL'de Fenerbahçe Doğuş ve Anadolu Efes takımlarında...
 
Tahincioğlu BSL'de Fenerbahçe takımında en çok top kullanan oyuncu % 11 ile Melih Mahmutoğlu...
 
Ancak Melih’in arkasından ile gelen Brad Wanamaker THY Euroleague'de topların %23'ünü kullanırken Melih ise sadece %0.1'de kalıyor.
 
 
 
Anadolu Efes’te ise Tahincioğlu BSl'de %21 ile Errick McCollum önde gelirken THY Euroleague'de de ABD'li oyuncu takımının kullandığı topun ile en büyük payını sahip.
 
Peki Euroleague’de en çok top kullanan oyuncu kim?
 
KHIMKI takımının kullandığı 2104 topun tam 601 tanesini çembere atan ALEXEY SHVED tam % 28.5 ile bu istatistiklerin lideri...
 
CEM AKDAĞ
Kaynak: Basketboldan.blogspot.com.tr
Yazı için tıklayınız.
cem akdag ile ilgili görsel sonucu
 

Yorumlar


Tarik Hocam toplarin .5 i demek yarisi yani yuzde ellisi demek. Bir yazim hatasimi var, acaba %0.5'imi kastettiniz? o da cok az
16-04-2018 18:46
rot basketbol yürekle oynanir, sutör adamin eli titremez, wilbekin, llull, navarro.shved, kutluay, serdar apaydin, jayce caroll.
16-04-2018 13:26

Yorum Yazın