Sinan Güler: Obradovic'le basketbolun satranca ne kadar benzediğini gördüm
17.05.2018 - 19:40

Turkish Airlines EuroLeague 2017-2018 Sezonu Final Four mücadelesinde yarın Zalgiris Kaunas ile karşılaşacak Fenerbahçe Doğuş'un tecrübeli ismi Sinan Güler, Basket Dergisi'ne konuştu.

-Fenerbahçe'ye gelmeden önce hedefini yüksek seviyelerde oynamak olduğunu söylemiştin. Şu anda da Final Four'dasın, sezonun geri kalanına baktığında performansını nasıl değerlendirirsin?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, istikrarlı bir şekilde Final Four'da olmak isteyen takımlarda en önemli şeyler derin kadro ve oynadığı dakikayı, rolü kafaya takmadan mücadele edebilecek oyunculardır. Bir oyuncu olarak dışarıdan Fenerbahçe'yi gözlemlediğimde de bunu uygulayan bir takım olduklarını görmüştüm. Bu noktada, bu takımın en ufak bile olsa bir parçası olabilmek, başarının istikrarının sağlanmasında yardımcı olmak mühim bir şey benim için. Bireysel olarak performansıma baktığımda, yaşadığım sistem değişikliği, diğer oyuncuların bu seviyede olan tecrübesi, koçla, takımla olan tecrübesi düşünülüp saha dışından bakıldığında, benim rolümü kısıtlamış gibi görünebilir. Ama aynı zamanda da ben kendi yaşımın farkında olarak yapabileceklerimin en iyisini yapıp, takımıma yardımcı olmaya çalıştım, bu noktada mutluyum. Bu kadronun içerisinde bir rol bulabilmek mühim bir konu. Şimdi de üst üste başardığımız bir Final Four başarısı var, geçen sene kazanılan kupanın tekrar kazanılma şansı var, bu tarz şeyler sadece kulüp için değil Türk basketbolu için de önemli. Avrupa'da örnek olabilecek bir istikrar sergileniyor burada. Bunu da en iyi şekilde takım olarak sahaya yansıtmaya çalışacağız.

-Kariyerinin bu döneminde Zeljko Obradovic ile çalışmak sana ne gibi şeyler kattı?

En net bir biçimde basketbolun ne kadar satranca benzediğini gördüm. Daha önce de benzerlikler seziyordum ama stratejinin takım içinde ne kadar önemli olduğunu daha da iyi anladım. Aynı zamanda da oyuncu olarak nelerimin eksik olduğunu görme fırsatım oldu ki, 34-35 yaşında bir oyuncu olarak bu fırsatı kolay kolay bulamıyorsunuz. 

-Yarın oynanacak maçta Fenerbahçe'nin Zalgiris'e karşı en büyük üstünlüğü hangi yönü olur?

Hem kendi genel performansımızı, hem Zalgiris'le bu sezon oynadığımız maçları hem de onların diğer takımlara karşı oynadığı maçları düşündüğümde savunmamız büyük etki yaratacak. Ligi en az sayı yiyen takım olarak bitirdik. Savunma açısından 1-2 maç dışında sıkıntı yaşamadık. Bu yönümüz yarınki maça da her şekilde etki edecektir. Geri kalan kısmında da acele etmeden doğru basketbolu ve sahada yansıtmamız gerekenleri sürekli bir şekilde ortaya koyabilrsek bizim için güzel bir maç olacağına inanıyorum.

-Son olarak Fenerbahçe taraftarına bir mesajın var mı?

Bize olan desteklerini belirtmek için Belgrad biletlerini sezon öncesi aldıklarını söylemişlerdi, biz de her şeyden önce onları gururlandıracak bir basketbol oynamak istiyoruz burada. 80 dakikaya ihtiyacımız var, umarım İstanbul'a mutlu bir şekilde döneriz.

 

Röportaj: Kaan Baytur / Basket Dergisi

Yorumlar


Hakan Cengiz Ergin Ataman'la da basketbolun okeye ne kadar benzediğini görmüştün. :))
17-05-2018 21:03

Yorum Yazın