Samsun'daki U18 şampiyonası ertelendi
22.07.2016 - 21:43

FIBA Avrupa, 30 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek olan 2016 U18 Avrupa Şampiyonası'nı ileri bir tarihe erteledi.

Katılımcı ülkeler darbe girişimini gerekçe göstererek Türkiye'ye gelmek istememişti.

Şampiyonanın durumu ilerleyen günlerde açıklanacak. 

TBF'den yapılan açıklama şöyle:

Samsun’da 30 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan U18 Erkekler Avrupa Şampiyonası, FIBA Europe tarafından ileri bir tarihe ertelendi.

FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak tarafından katılımcı 16 ülkenin federasyonlarına gönderilen yazıda, erteleme kararı öncesi çok sayıda değerlendirmenin yapıldığına dikkat çekildi ve Türkiye’deki son gelişmelerin yakından takip edilerek, çok sayıda ulusal federasyondan gelen talebin dikkate alındığı ifade edildi.

Yazıda, ulusal federasyonlardan gelen taleplerde henüz reşit olmayan oyuncuların ve bu nedenle hukuki karar yetkisine haiz olan ailelerin endişe içinde olmalarından dolayı turnuvaya şu aşamada katılmak istemedikleri vurgulandı.

Şampiyonaya katılacak ülkelerin ulusal federasyonlarının Türkiye’yi desteklediği ancak ailelerin durumunu göz önüne alarak gelmek istemedikleri de öğrenildi.

FIBA ofisi, turnuvanın yine Türkiye’de oynanacağı uygun bir tarih üzerinde çalışırken, bu tarihin 2016 takvim yılı ya da en geç 2017 yılının başında olabileceği belirtildi. Bu durumdan oyuncu lisanslarının etkilenmeyeceği de ifade edildi.

FIBA, geçmişte olduğu gibi her zaman mükemmel organizasyonlara imza atan Türkiye Basketbol Federasyonu’na da desteğinin altını çizdi.
 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz