Şampiyonlar Ligi Amerika'nın lansmanı yapıldı
25.09.2019 - 12:14

FIBA’nın yeni kulüp turnuvası BCLA’nın tanıtımı Uruguay'ın Montevideo kentinde yapıldı. Tanıtıma FIBA Onursal Başkanı Horacio Muratore, FIBA Amerika Genel Direktörü Carlos Alves ve Avrupa Basketbol Şampiyonlar Ligi CEO’su Patrick Comninos katıldı.

BCLA Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan FIBA Onursal Başkanı Horacio Muratore, “Bu yeni uluslararası kulüpler ligi kıtadaki en önemli turnuva olacak ve markamızın bölgedeki büyümesini ilerletmek için bir platform oluşturacak. Bu turnuvaya 12 kulübün katılımıyla başlayacağız ancak ilerleyen dönemlerde değişikliklere açığız. BCLA Kurulu, federasyonları liglerle ve kulüpleriyle birleştiren TEK FIBA'nın yeni yönetim sistemine açık bir örnektir” dedi.

Başkan dışında doğrudan FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis'e bağlı olacak Yönetim Kurulu, FIBA Amerika Genel Müdürü Carlos Alves, Uruguay Basketbol Federasyonu Başkanı Ricardo Vairo ve Porto Riko Basketbol Federasyonu Başkanı Yum Ramos tarafından oluşuyor. Turnuvadaki kulüpleri ise Fabián Borro (Arjantin Ligi) ve Kouros Monadjemi (Brezilya Ligi) temsil edecek. Üçüncü bir kulüp temsilcisi sonra belirlenecek.

Müsabaka formatına gelince, BCLA'nın ilk aşamasında her biri üç takımdan oluşan dört grup yer alacak ve her gruptan en iyi iki takım çeyrek finallere yükselecek. Çeyrek ve yarı finaller ile final üç maç üzerinden oynanacak.

Ekim 2019’dan Mart 2020’ye kadar sürecek turnuvada; 28 Ekim - 1 Kasım arası 8 maç, 25 - 29 Kasım arası 8 maç, 16 - 20 Aralık arası 8 maç, 14 – 21 Ocak arası çeyrek finaller, 14 - 29 Şubat arası yarı finaller ve 9 - 14 Mart 2020 haftası final oynanacak.

Konuyla ilgili görüşlerini belirten Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCL) Avrupa CEO'su Patrick Comninos ise şu şekilde konuştu: “BCL yıllar önce kuruldu ve FIBA'nın dünyadaki uluslararası kulüp turnuvalarını şekillendirmede ana stratejilerinin bir parçası. Buradaki fikir şu; yerel liglerinde başarılı olan bir kulüp birinci seviye bir kıtasal turnuvaya katılmakla ödüllendirilir. Bu, FIBA'nın düzenlediği çeşitli kıta müsabakalarının arkasındaki düşüncedir ve bu turnuvaların kazananları Kıtalararası Kupa’ya katılma şansına sahip olur.”

“BCLA, Avrupa'daki Basketbol Şampiyonlar Ligi ve Afrika'daki Afrika Basketbol Ligi (FIBA ve NBA ortak projesi) ile aynı mantığı takip ediyor. Buradaki ortak felsefe, FIBA'nın temel değerlerinin bir parçası olarak temel spor prensiplerine saygı gösterir ve iki temel prensipten oluşur: yerel liglerinde en iyi sonuçları elde eden kulüplerin erişebildiği, kapsayıcı ve ulusal düzeyde başarılı olan kulüplere açık bir turnuva yaratmak.”

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın