RİO'da güvenlik sorunları tedirgin ediyor
11.08.2016 - 12:03

Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda güvenlik konusunda yaşanan yetersizlikler tedirginliğe neden oluyor.

Son olarak olimpiyat oyunlarının gerçekleştiği Deodoro Spor Salonu'nda basın mensuplarını taşıyan otobüse yapılan ve Türk olimpiyat gönüllüsü Kaan Korkmaz'ın da aralarında yer aldığı 3 kişinin ufak çapta yaralandığı saldırı, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde devam eden organizasyondaki güvenliğin yetersizliği konusunu yeniden gündeme getirdi.

Olimpiyat yetkilileri, otobüsün camlarının kırılmasının nedeninin dışarıdan atılan taş olduğunu belirtse de uluslararası basında görgü tanıklarından yola çıkarak camların kurşunladığı yönünde çıkan haberlerin sayısının her geçen gün artması, kafaları karıştırıyor.

Caddelerde binlerce ağır silahlı askerlerin 24 saat devriye gezmesine ve çevrede sürekli helikopter sesi duyulmasına rağmen özellikle müsabakaların gerçekleştiği alanlar ve yakınlarında, açılış gününden itibaren bulunan şüpheli paketler ve hırsızlık olaylarının artarak devam etmesi, endişeye yol açıyor.

Yaşanan durumlar, kentteki sporseverler kadar basın mensuplarını da etkiliyor. Organizasyonu takip etmek amacıyla oyunların basın merkezinde çalışan yerli ve uluslararası basından birçok gazeteci, bu olaylardan rahatsızlık duyduğunu ve kendilerini yeteri kadar güvende hissedemediğini vurguluyor.

Oyunların açılış töreninin üzerinden henüz bir hafta geçmesine rağmen oyunların güvenlik alanı içinde yer alan Olimpiyat Köyü'ndeki basın merkezi ve diğer kısımlarda hırsızlık vakaları yaşandı.

Kameralı güvenlik sistemi bulunmayan basın merkezinde çalınan değerli eşyaların listesi, duvara asılı durumda. Listede, birçok değerli kamera, fotoğraf makinesi, objektif ve cüzdan gibi eşyalar bulunuyor.

Hükümet ve olimpiyat yetkilileri tarafından hedef gösterilmemek amacıyla adını açıklamayan deneyimli Brezilyalı gazeteciler, hırsızlık vakalarının yaygınlığının nedeni olarak ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntı ve siyasi istikrarsızlığı gösteriyor.

Brezilya'da kentlerin işlek noktalarında bulunan favelalarda, maddi yönden ortalamaya göre daha düşük gelire sahip ve az eğitimli kesimlerin yaşadığını hatırlatan yerel gazeteciler, aralarından bazılarının olimpiyat köyünde düşük ücretlerle veya gönüllü olarak çalıştığını ve bu nedenle hırsızlık olaylarının basın merkezine kadar yayılmasının olağan karşılanması gerektiğini ifade ediyor.

Yorumlar


canti Yayıncılık açısından, lzeyici açısından, güvenlik açısından 64 tokyo olimpiyatlarından beri tarihin en berbat olimpiyatları. 2014'de Dünya Kupası'nı verdiğin bir ülkeye 2016'da neye dayanarak olimpiyatları verirsin? Dünyanın işi gücü yok brezilyayı mı kalkındırmaya çalışacak? Açın videoları izleyin kapkaççılar nasıl insanları korkuyor RİO'da.
11-08-2016 17:18
siber beyaz gölge'ye 2- üstelik bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak gibi bir saçmalık ile iştigal etmektesin. Olimpiyat düzenleyen ülkelerden bazıları şunlardır. ABD. 4 kez, İngiltere 4 kez, Almanya 3 kez, Jponya 3 kez biri Filandiya ile ortak, Fransa, Belçika,İspanya,İtalya,Kanada,Rusya,Çin Vs. sence bu ülkeler ekonomik olarak ayağı çukurda olan ülkeler öylemi?
11-08-2016 16:01
siber beyaz gölge'ye zaten bir tane Hıncal var bir ikincisine tahammülümüz yok, bir konu hakkında da üst perdeden yorum yapma arkadaşım.
11-08-2016 15:50
beyaz golge Ilginc olanda baktiginizda ekonomik olarak bir ayagi hep cukurda olan ulkeler nedense olimpiyat pesinde ! Hamaset edebiyati ic siyasete donuk ! Bakin aslinda ben gucluyum mesaji vermek ! Ama Brezilya gibi gerceklerle yuzyuze gelindiginde durumun aslinda ne kadarda hazin oldugunu herkes goruyor ! Bizim akli evvel devlet yoneticileride hala konusuyor,biz daha iyisini yapariz diye ! Dunyanin akli basinda ulkelerinin vatandaslari herhalde sadece gulerek okuyordur bu tur haberleri !
11-08-2016 14:27

Yorum Yazın


Tweetlerimiz