Rio öncesinde Brezilya'da ekonomi alarm veriyor
18.06.2016 - 14:38

2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Rio de Janeiro kentinde finansal sıkıntılar bitmek bilmiyor.

A Milli Kadın Takımımızın da yer alacağı oyunların sağlıklı bir seyirde ilerleyebilmesi için fon desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Rio Valiliği, geçtiğimiz gün finansal açıdan acil durum ilanınında bulundu.

5-21 Ağustos arası düzenlenecek organizasyon sırasında kamu hizmetlerinin layığıyla yerine getirilmesi için devlet bütçesinden kendilerine fon aktarılması gerektiğini vurgulayan Rio Valiliği, bu fon sayesinde eyalet düzeyinde kamu güvenliği, sağlık, eğitim, ulaşım ve çevre düzenlemesi gibi alanlara yatırım yapacaklarını kaydetti.

Yükselen tepkilerin ardından açıklamalarda bulunan Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes, mevcut finansal sıkıntıların olimpiyat yatırımlarına herhangi bir etkisinin olmayacağını vurgulayadı ve taahhüt ettikleri tüm projeleri zamanında gerçekleştireceklerinin altını çizdi.

Olimpiyat oyunları sırasında yaklaşık 500.000 yabancı sporseveri ağırlayacağı tahmin edilen Brezilya, hem finansal hem de siyasal krizin pençesinde boğuşuyor. Son iki yılda petrol fiyatlarındaki sert düşüş nedeniyle 1930 yılından bu yana en ağır ekonomik durgunluğunu yaşayan Güney Amerika ülkesinde, devlet başkanı Dilma Rousseff’in yargılanma süreci devam ediyor. Ülkede uzun süredir sağlığı tehdit eden Zika virüsü de oyunlar öncesi endişe yaratmaya devam ediyor.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın