Reaksiyon
13.11.2016 - 21:08

Farklı bir psikolojiyle girildi derbiye; Euroleague’de ilk galibiyetini alan Galatasaray moralli, Fenerbahçe ise ağır bir yenilgiden çıkmış yaralıydı.

Önemli olan bu mental durumun derbiye nasıl yansıyacağıydı kuşkusuz ve Fenerbahçe’nin reaskiyonu belirleyici oldu. Bunu sadece Vesely’nin maça başlangıcıyla bile anlayabiliriz. İlk çeyrekte 19 sayının 11’nin attı, çok agresifti, taraftarla hep diyalog halindeydi.

Ne var ki Galatasaray, sahaya iyi yerleşip, yardımların gelmesinin engelledi ve dışarıdan isabetleri buldu. Sinan kariyer rekoru kırdığı (12 asist) Olympiakos maçındaki ikili oyunlarda takımını yönlendirdi. Ülker Arena’da 2011’den bu yana kazanamayan (13 maç) Galatasaray, 8/10 üçlükle 9 sayı öne geçmeyi başarmıştı. (35-26)

Obradovic bu anda camı kırdı ve imdat çekicini aldı; Vesely ve Udoh beraber sahadayken Kalinic de oyundaydı. Her şeyi değişmeye başladı Fenerbahçe ve Galatasaray’ın düzeni bozuldu. Üçüncü periyotta oyunu fiziksel çarpışmanın fazlaca yaşandığı bir arenaya çevirdi Fenerbahçe. Sırtı dönük oyunlarla temasları arttdırdılar, Nunnaly’nin potaya gidişlerini kullandılar ve Udoh ile Daye’e hücum ettiler. Olympiakos maçında savunmasıyla takımı yukarı çeken Deon Thompson’ın yaşadığı faul sorunu Galatasaray’ın yanıt veremesine yol açtı.

Ergin Ataman topun içeri geçmemesi ve ters eşleşmelerin bulunamaması nedeniyle Emir Preldzic’i sahaya attı. Ama o da kendisinden o an için beklenen en son şey olan dışarıdan şutları kullanması (biri isabetli olsa da) Fenerbahçe’nin ritmini korumasını sağladı.

Galatasaray maçın belirleyicisi olan üçüncü çeyrekte saha içinden 2 isabet bulabildi; sadece 2 basket… 21-7 ile kopardı Fenerbahçe maçı.

Reaksiyon belirleyici oldu. Fenerbahçe en ağır yenilgilerinden birinden sonra sahada tekrar ayağa kalkmasını bildi.

Galatasaray ise sert ve fiziksel bir oyunda zorlandı, ribauntlarda geri düştü, potadan uzaklaştı. Ataman belli şablonları kafasında oturtuyor. Ancak içeride sertliğe Thompson dışında yanıt verecek ismin olmaması, Sinan dışında takımı oynatıp potaya gidecek bir ismin de bulunmaması Ataman’ın elini daraltıyor. Galatasaray’ın hedeflere ulaşması için iki hamle şart gibi gözüküyor.

Yorumlar


Serdar Topaloğlu Emir için; performansı ve basketbol düzeyi sürekli düşen bir oyuncu olduğunu gözlemliyorum. Sorunun kaynağı nedir bilemiyorum, ama GS yönetimi veya antrenörü olduğunu hiç düşünmüyorum. FB, Daçka ve GS, sürekli bir düşüş var ve sahada kaldığı süre de azalıyor, verimliliği de...
14-11-2016 14:12
Mertbaba Emirin denileni yapmadı için zeki bir beş lazım emir ne zaman ikili oyun oynamak istese ya perde kötüydü ya devrilme çoğu dakikada ege ile oynadı onun da tecrübesi yetmedi...
13-11-2016 22:45
ballokum Son derece yerinde saptamalar... Peki ben şunu anlamıyorm.. Emir, oyuna X amaç için alınıyor ve o X yerine Y hareketini yappıyorsa; bu Emir hiç koçu dinlemiyor mu? Ya Ataman'ın İngilizcesi yeterli değil, ya da Emir'in bir kulağından giriyor, diğerinden çıkıyor Ataman'ın lafları... Belki de 1.şık doğru. Çünkü Oly'ye giden Young da bir söyleşisinde, Ataman'ın ne yaptırmak istediğini hiç anlamadım demişti, GS'den ayrıldıktan sonra... Sanırım İngilizcesi hiç iyi değil. Bari tercüman kullansa...
13-11-2016 22:18

Yorum Yazın


Tweetlerimiz