PERİLER ÇEYREK FİNALDE
11.08.2016 - 20:06

Rio Olimpiyat Oyunları'nda Milli Takımımız, Belarus'u 74-71 yenerek 4. maçında 2. galibiyetini aldı.

Bu sonuçla Periler, çeyrek finale kalmayı garantiledi.

Çeyrek final yolunda her iki takım için de büyük önem taşıyan mücadeleye iyi savunma yaparak başladık. İlk dakikalarda bunu başarıp rakibi skorsuz bırakırken oyunu kontrol ettik. Ancak savunma etkimizi hücum ile bütünleştiremeyince etkili silahlara sahip Belarus takımını oyuna ortak ettik. Karşılıklı basketlerle geçilen ilk 5 dakika 9-9 berabere sonuçlandıktan sonra savunma direncimiz biraz azaldı. Hızlı oyunculara sahip Belarus topu çabuk getirip, çemberimizin altında buluşturduğu uzun oyuncularıyla ürettiği sayılarla farkı 8 sayıya (19-11) çıkarırken biz yine hücumda isabetsiz atışlar yapmayı sürdürdük ve ilk çeyrek 19-13 Belarus takımının üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci çeyreğe üst üste top kayıpları yaparak başladık. Bundan yararlanan rakibimiz isabetli şut atmayı sürdürerek farkı 9 sayıya kadar çıkardı. Ancak ondan sonra savunmamızı yine sertleştirerek topun potamızın altına girmesine izin vermedik. Hücumda ise biz Lara ve Nevriye'yi çember altına sokarak hem rakip uzunlara faul yaptırdık hem de bu oyuncularımızla bulduğumuz sayılarla 15. dakikada skoru 25-25 olarak eşitledik. Bu dakikadan sonra Belarus, ABD asıllı oyuncusu Lindsey Hardey ile isabetli üç sayılık atışlar bulunca yine skoru sürüklemeye başladı. Ancak Lara Sanders ve Nevriye ile direnmeyi sürdürüp bu kez farkın açılmasına izin vermedik. Savunma sertliğimizi yeniden hatırlayıp Belarus takımını hata yapmaya zorlamamıza rağmen biz de hücum etkinliğimizi artıramayınca ilk yarı 33-33 beraberlikle noktalandı.

Üçüncü çeyreğe devre sonunda aldığımız teknik faul atışından yediğimiz sayıyla başladık. Ardından Belarus takımının alan savunmamıza karşı üst üste attığı isabetli üç sayılık atışlar gelince ilk 3 dakika içinde fark 7 sayıya kadar çıktı (44-37). Daha sonra baskı yaparak oyunu dengelemeye çalıştık. Kaptığımız topları Kaptan Nevriye ve Lara Sanders'tan gelen sayılarla değerlendirdik ve 25. dakika 46-43 rakip takımın üstünlüğü ile geçildi. Sertliğimiz sürdü. Üst üste toplar kaptık. Ancak bunları bir türlü istediğimiz gibi değerlendiremedik. Buna rağmen oyundan kopmayıp skoru yine dengeye getirdik 48-48. Nevriye ve Lara ile süren mücadelemize Şebnem'in kritik üç sayılık atışı da eklenince daha etkili oynamaya başladık ve üçüncü çeyreği 57-54 önde bitirdik.

Oyunun son bölümüne özellikle çember altı savunmamızı çok iyi yaparak başladık. Rakip uzunların etkisi giderek azalırken biz çember altında Lara Sanders ve Nevriye'yi çok iyi kullanmaya başladık. İki uzunumuzun bu bölgeden buldukları sayılarla üç dakika içinde farkı 8 sayıya kadar çıkardık 62-54. Verameyenka bize sorun çıkartmaya devam etse de Nevriye tüm hücum sorumluluğunu üstlenmeyi sürdürdü. Işıl çember altına girerek skor bulmaya başladı ve 35. dakikayı 66-60 önde geçtik. Bundan sonra sahada gerçekten kıran kırana bir mücadele vardı. Belarus, Harding ile skor bulurken biz topu uzunlarımıza sokarak mücadelemizi sürdürdük. Lara kritik sayılara imza atmaya devam etti ancak Harding'i durdurmakta güçlük çekince bitime 1 dakika kala skor 72-71'e geldi. Bundan sonra onlar da biz de kritik atışları kaçırdık. Bitime 13 saniye kala Işıl kendisine yapılan faulden doğan serbest atışları sayıya dönüştürünce skoru 74-71'e getirdik. Son hücumda onlar boş atınca maçı kazanıp çeyrek finale merhaba dedik.

(TBF)

Yorumlar


Ertan Ürkmez Sidu dostum o zihniyetin tanımı fanatizm. Sarı laciverdi, kırmızısı, bordo mavisi siyah beyazı hep aynı
12-08-2016 21:57
Sidu Oyle bir zihniyet var, en gorunur temsilcisi de givgiv bidik..
12-08-2016 16:53
Ertan Ürkmez Mertbaba'nın son yazdıklarına imzamı atarım. Fanatizme binlerce kez lanet olsun...
12-08-2016 15:19
Mertbaba Tüm yorum yapanlara katılıyorum.Kadın basketbola fanatizm katan sadece kazanmak desturunu koyan herkeside lanetliyorum. Erkek basketbolu gibi görenler bu iş öyle değil diye yıllarca söyledik.Bir kız çocuğunun bizim gibi önyargıları olan bir toplumda buralara gelmesi kolay değil!!! Adam hala gs\fb düşmanlığı gibi bakıyor olaya(hemde bu sitede yorum yapan bayanlarımız da) bu cahil zerzevata diyelim o zaman: Takım sporlarında T.C'nin en başarılı branşı kadın basketbolcu(olimpiyatı\Avrupa-Dünya Şamp\Eurolig\Eurocup) İkincisinde bayan voleybol buarada... Nevriye ister kariyer ister kulüp bazında gelmiş geçmiş en başarılı kadın basketbolcu dur. Nevriye(gs\fb)\Işıl(Gs)\Birsel(fb) gibi bir grup bir daha zor gelir.Bu kızlar ROL MODELDİR gerekirse heykelleri dikilmelidir.
12-08-2016 11:08
Ertan Ürkmez Fenerbahçe zihniyeti diye ayrı bir şey mi var. Biz bunların hepsine birden kısaca fanatizm adını veriyoruz ki fb'si gs'si olmaz. Renkler ayrıdır ama hastalık aynıdır. Ben bir Fenerbahçeli olarak şunu net olarak söyleyebilirim; Nevriye Türk kadın basketbolunun son 10 yıl belki de 15 yıldaki en büyük yıldızıdır. Giydiği formanın rengi bunu değiştirmez. Olup olmaması Avrupa şampiyonunun rengini farklı kılmıştır. Avrupa şampiyonun renkleri sarının yanında lacivert olacağına kırmızı olmuştur. Kör fanatikler ona suç bulacağına, onu en büyük rakibine kaptıran Aziz Yıldırım a suç bulsun.
11-08-2016 23:53
canti Sadece 7 kişi ile oynamışlar... inanılır gibi değil bence turnuvanın ABD'den sonra en büyük favorisi milli takımımız evet biraz iddialı bir söylem ama durum böyle....
11-08-2016 23:36
canti Nevriye Basketbolu unutmuş diyen birisi vardı... Bugun güzel cevp verdi...
11-08-2016 23:34
Mertbaba Helal size kızlar! Avusturalya maçı dahil çok iyi oynuyorlar. Nevriye ve Lara çıkmadan harika oynadı.Kenardan Şebo ve olcay yine iyi katkı verdi hemde hücumda , Işıl sakat sakat oynadı ama son periyot harika hücum etti. 3.lük kağıt üstünde garanti olursa bence ilk beş son maç iyice dinlendirilmeli. Şunu da demeden edemeyeceğim Japonya maçında yorumum üstüne yorum yapan fanatik+cahil fb zihniyetli biri, benim övdüğüm Nevriye\ışıl ve Olcay için hadsizce konuşmuştu maçı izledikçe çok güldüm zavallıya... İlber BABA'nın dediği gibi CAHİLSİN!!!
11-08-2016 21:29
Ertan Ürkmez Söylecek söz bulamıyor insan. Söylenecek çok şey var da onu da dile getiremiyoruz artık. Böyle önemli bir maçın ülkede canlı yayınlanamaması. Neymiş uluslararası yayın yokmuş. İzleyen izledi maçı canlı olarak bir yerlerden. Uzaydan mı yayın yapıldı acaba? Tam anlamıyla skandal. Kızlara ve Koça kucak dolu sevgiler. Nevriye büyük oynadı. Değerini bir Aziz Yıldırım bilemedi. Milli takımda da yeri doldurulamaz diye düşünüyorum.
11-08-2016 20:14

Yorum Yazın