ÖZEL - POTAYA 3 YENİ SPONSOR DAHA
06.05.2016 - 16:00

Türkiye Basketbol Federasyonu, yeni sponsorları bünyesine katmaya devam ediyor. Son olarak Mitsubishi Klima, Bilyoner.com ve Memorial sponsor ailesine dahil oldu. Biz de yeni sponsorluk anlaşmalarını konunun en yetkili kişisi Infront Türkiye Genel Müdürü Ender Uslu’ya sorduk…

-Infront firması Basketbol Süper Ligi’nin medya ve pazarlama hakları için TBF ile 7 yıllık bir anlaşma yapmıştı, bu anlaşmanın 2 yılı geçti. Geçtiğimiz 2 yılda ne gibi değişiklikler yaşandı?

ENDER USLU: Basketbol Süper Ligi ile çalışmaya başladığımızda hedefimizi çok net bir şekilde belirlemiştik; Avrupa’nın tartışmasız en iyi basketbol ligi olmak. Bu sözümüzün üzerine çok geçmeden Spor Toto Basketbol Ligi, 50 yıllık tarihinde ilk defa bağımsız kuruluşlar tarafından Avrupa’nın en iyi ligi seçildi. Avrupa’da önemli başarılara imza atan en güçlü takımların, en iyi oyuncu ve antrenörlerinin yer aldığı Spor Toto Basketbol Ligi’ne artan bu ilgi ve Infront ’un küresel ağı sayesinde ligimizin uluslararası yayınları 15 ülkeye genişledi. Global görünürlükteki bu artışın yanında diğer bir önemli gelişme olarak yeni yayın anlaşması imzalandı, Lig TV ve NTV Spor gibi 2 güçlü spor ve basketbol konusunda uzman yayıncımız bulunuyor.

Tüm bu olumlu gelişmeler spor pazarlamasına yatırım yapmak isteyen global markaların da dikkatini çekti, yeni sponsorluk anlaşmaları ile Spor Toto Basketbol Ligi’nin marka değerini daha da güçlendirdi, güçlendirmeye de devam ediyor. Bu sponsorların yarattığı kaynaklar takımlarımıza dağıtıldı ve takımlarımız daha güçlü sürdürülebilir mali yapılara kavuştular. Her sene daha da güçlü finansal faydalar görüyor olacaklar.

Yaptığımız çalışmalarda her zaman bizi destekleyen Türkiye Basketbol Federasyonu, Basketbol Süper Ligi ekibi, takımlarımız ve sponsorlarımızın da desteğiyle son iki senede müthiş iki All-star organizasyonuyla basketbol severlere unutulmaz deneyimler yaşatma şansını yakaladık.

 

-Ülkemiz, ekonomik, politik ve güvenlik anlamında zor bir dönemden geçiyor ve böyle dönemde firmalar reklam ve sponsorluk konusunda daha çekingen olurlar, fakat Basketbol Süper Ligi‘nde bir sponsor patlaması gözlemliyoruz bunu nasıl açıklıyorsunuz?

ENDER USLU: Bu başarının en büyük kaynağı Türkiye Basketbol Federasyonu ile sürdürdüğümüz yakın, yoğun ve odaklı çalışma. TBF yönetiminin yanı sıra Basketbol Süper Ligi’nin profesyonel ve başarılı ekibi ile koordineli stratejiler oluşturup sistematik bir şekilde ilerlememiz tüm süreçlerdeki iyileşmenin en önemli unsuru. Infront ’un küresel tecrübesiyle Türkiye’de ilk defa gerçekleşen merkezi pazarlama platformu üzerinden markalara tüm basketbolu sahiplenme imkânı sunuyoruz. Spor pazarlaması ile değer aktarımının etkinliğini bir avantaja çevirmek isteyen markalar, küresel ve alanında dünyanın en büyük firması olmamızın verdiği güven ile bizimle beraber hareket etmeyi tercih ediyorlar. Yeni yayın politikası ile artan görünürlük, güçlü lig kimliği ve profesyonel bir şekilde ligin marka olarak yönetilmesi de sponsor markalar tarafından büyük bir avantaj olarak görülüyor.

 

-Basketbolseverler ve izleyiciler tarafındaki rakamlar da bu başarıları ispatlıyor mu?

ENDER USLU: Yaptığımız son araştırmalar gösterdi ki Türkiye’de her 4 kişiden biri basketbolu takip ediyor, öncelikle “futbol ülkesi” olarak tanımlanan ülkemiz şartlarında fark edilir bir gelişme. Yeni yayıncı anlaşmaları ile birlikte yayın saatlerinde iyileştirmeler yapıldı ve yayınlanan maç adetleri arttırıldı. İzleyici rakamlarına baktığımızda ise son 2 senede basketbol izleyicilerinin sayısında 2 kattan fazla artış yaşanmış. Sponsorlar tarafında sevindirici bir gelişme ise reklam medya değerinin 2,5 kattan fazla artması oldu. Ligimize yatırım yapan lig sponsor markalarımızın marka hedefleri ve ticari hedeflerinde çok önemli artışlar ve başarılar göze çarpıyor ve bu artışları bizlerle de paylaşıyorlar. Ligimizin sosyal medya hesapları üzerinden yaptığımız yeni iletişim stratejileriyle de basketbol severlerle etkileşimimizi çok daha iyi seviyelere çektik, iyileştirmeye de devam ediyoruz. Tüm mecralara baktığımızda takipçi sayılarımızda ortalama 5 kat bir artış söz konusu.

 

-Spor Toto Basketbol Ligi’ne yeni sponsor markaların katıldığından bahsettiniz. Sponsorluk tarafındaki gelişmelerde son durum nedir?

ENDER USLU: Kulüplerimizin ve federasyonumuzun da desteği ile şu anda ligimizde isim sponsorumuz Spor Toto’nun yanından 7 adet hepsi kendi alanında dünya devi olan ana sponsorumuz ve 4 adet ligimize önemli katkılar yapan tedarik sponsorumuz bulunuyor. Nisan ayında 3 büyük anlaşmaya imza attık, Japon klima ve iklimlendirme devi Mitsubishi Klima ve Bilyoner.com ligimizin ana sponsorları olurken, Memorial ise ligimizin sağlık sponsor olarak bundan sonra basketbolun içinde bizim ve kulüplerimizin bir partneri olarak yer alacaklar. Bu değerli sponsorlarımızı bugün salonlarda görebilirken çok yakında anlaşmalarımızın detaylarını kamuoyu ile paylaşıyor olacağız. Eminim diğer sponsorlarımız gibi hem marka değerlerine hem de ticari sonuçlarına çok olumlu geri dönüşleri bu sponsorluk ile alacaklar.

 

-Bundan sonra bizi Spor Toto Basketbol Ligi’nde ve genel anlamda Türk Basketbolunda neler bekliyor?

ENDER USLU: Önümüzdeki dönem Türk Basketbolunu adeta bir festival dönemi beklediğini düşünüyorum. Galatasaray’ımızın bize yaşattığı Euro Cup Şampiyonluğu gururunun ardından Fenerbahçe’miz Final Four’da mücadele edip göğsümüzü kabartmaya deva ederken, Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nde en büyüğünün belirleneceği Playofflar Mayıs ayında başlıyor olacak. Üstelik bu sezon şampiyonu Basketbol Süper Ligi 50. Sezon şampiyonu unvanını da elde etmiş olacak. Ligdeki çekişmeden bahsetmiştim, hepimiz merakla yeni şampiyonun kim olacağını bekliyoruz. Hemen ardından Haziran ayında önce Kadın A Milli Basketbol Takımımız Fransa’da, ardından da Temmuz ayında Erkek A Milli Basketbol Takımımız Filipinlerde Rio Olimpiyatları için eleme gruplarına giderek bizi basketbola doyuruyor olacaklar. Eminim bu turnuvalardan Olimpiyat vizelerini de alıp bu sefer Rio’da madalya kovalıyor olacaklar. Biz de Infront firması olarak federasyonumuzun ve milli takımlarımızın yanında yer alarak hem iletişimi hem de sponsorluk yapısı konusunda destek veriyor olacağız.

Yorumlar


avakado infrontla olan anlaşmayla nasıl bi tekele yol açıyor onu da açıklayın bari
06-05-2016 20:49

Yorum Yazın


Tweetlerimiz