ÖZEL - Kalinic: FIBA basketbolun FIFA'sı olmak istiyor
02.10.2017 - 19:55

Bugün gerçekleştirilen medya gününde, Fenerbahçe Doğuş'un Sırp oyuncusu Nikola Kalinic, Basket Dergisi'ne özel açıklamalarda bulundu.

EuroBasket'te oynayamadın, Sırbistan hakkında neler söylemek istersin? 


Takımın gösterdiği performanstan elbette memnunum. İnanılmaz bir iş başardılar. Savaştılar, harika oynadılar. Ancak pek çok oyuncudan yoksunduk. Buna rağmen, Sırbistan'ın bir basketbol ülkesi olduğunu gösterdik.    

Bogdanovic ve Udoh'un olmayışı bu sezon sizi nasıl etkileyecek?  

...ve tabi Pero Antic'in olmayışı da. (Gülüyor) Bogdanovic ve Udoh'un takımdan ayrılması elbette büyük bir kayıp.  İstatistiksel anlamda geçen yılın 2 ana oyuncusu diyebiliriz, onların yokluğu başlangıçta zor olacak ama burada yeni çok iyi oyunculara sahibiz. Zamanla daha iyi olacağız ve bence geçen yıl yaşadığımız harika sezonu tekrarlayıp kupaya sahip olacağız.  

FIBA ve ULEB arasında olanlar hakkında ne düşünüyorsun, bu durum oyuncular olarak sizi ne kadar etkiliyor?  

Bence basketbolun merkezinde oyuncular ve koçlar olmalı. İnsanlar salonlara bunları görmeye geliyor. Herkes parkede oynanan güzel basketbolu izlemeyi arzuluyor, insanların ilgilendikleri nokta bu. Bu iki kurum arasında bazen yanlış anlaşılmalar oluyor, birbirlerinin sözlerini farklı anlamlara çekebiliyorlar. Bence bunların üstesinden gelip ortak bir noktada buluşacaklardır. Herhangi bir tarafı tutmuyorum, her iki tarafın da iyi fikirleri var. Ortak bir dil bulmaları gerekir. FIBA'nın futboldaki FIFA gibi basketbolda bir güç olma istediğini anlıyorum. Futbolu örnek veriyorum çünkü en çok paranın döndüğü spor dalı. Ancak Euroleague tarafından baktığımızda da senelerdir sürdürdükleri harika bir organizasyon var. Herkes Euroleague'in ne olduğunu, ne anlama geldiğini bilir. Her iki tarafı da anlıyorum, söylediğim gibi ortak bir noktada buluşulmalı ve oyuncular, taraftarlar, herkes için bu en iyisi olacaktır.  

Taraftara bir mesajın var mı?  

2 yıldır buradayım. Taraftarın tutkusu bize güç veriyor, geçen sene sakat halde bile maçlara çıkan oyuncularımız oldu. Bence takımdaki herkes bu şehirden, bu atmosferden oldukça memnun.  Bizi Euroleague şampiyonluğuna götüren şey de bu atmosfer oldu.  

Röportaj: Kaan Baytur

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın