Osman Solakoğlu ödülü Tofaş'ın
31.01.2018 - 12:36

Türk Basketboluna uzun yıllar her alanda hizmet etmiş olan eski Federasyon Başkanı Osman Solakoğlu'nun anısını basketbola ve topluma faydalı olacak şekilde yaşatmak hedefiyle Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve Solakoğlu Ailesi tarafından ilk kez 2005 yılında düzenlenmeye başlanan “Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü’nün sahibi bu yıl Yeni Nesil Tofaş Projesi ile Tofaş Spor Kulübü oldu.

Geçtiğimiz yıl son başvuru tarihine kadar ülkenin her yöresinden ödülün ruhu kapsamında hizmet ettiği düşünülen 8 aday proje gösterilmiş, “Seçici Kurul” adayların hizmetlerinin öncelikle ödülün konmasındaki hedefler kapsamında olup olmadığını inceleyerek, aday projeleri değerlendirmiştir.

Kurul üyeleri,  30 Ocak 2018 tarihinde 8 aday proje arasında yaptıkları değerlendirmede adayların ödülün ruhuna uygun şekilde basketbol vasıtasıyla topluma/çevrelerine yararlı hizmetler vermiş, çocukların/gençlerin eğitimine/gelişmesine basketbol vasıtasıyla olağanüstü katkıda bulunmuş olmaları nedeniyle karar verirken en ince detayları bile değerlendirmiş ve tüm adaylar ve projeler için belirlenen 12 kritere ayrı ayrı puan vererek birinciyi belirlemişlerdir. Yapılan değerlendirmede kurul üyelerinden toplam 252 puan alan Yeni Nesil Tofaş Projesi birinci olmuştur.

Projenin Bursa’nın çeşitli bölgelerinde sosyal açıdan durumu olmayan çocuklara, bulundukları bölgelerde basketbol eğitimi vermesinin yanı sıra internet sitesinden uzmanlar aracılığıyla çekilen E-Learning videolarıyla çocuklara, ailelere ve antrenörlere eğitim programları ile destek olması. Bursa’nın 12 farklı bölgesinde 1000’den fazla çocuğa ulaşılması etken olmuştur. Yeni Nesil Tofaş Projesi kapsamında 2020 yılına kadar 50.000 kişiye ulaşılması hedeflenmektedir.

Tofaş Spor Kulübü olarak imkanı kısıtlı olan çocuklarımıza basketbol eğitimi vererek sporda fırsat eşitliği yaratmak için oluşturulmuş bir projedir. Gerek basketbol eğitimleri gerekse e-learning ve diğer eğitmenlerimiz vasıtasıyla çocuklara yeni bir kültür kazandırmayı da amaçlayan proje olduğu için birincilik ödülünün sahibi olmuştur.

"Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü” ve Anma Töreni
03 Şubat 2018 tarihinde Feriköy Mezarlığı’nda saat 11.00’de yapılacak anma törenine TBF yetkilileri, Solakoğlu ailesi, sevenleri ve basketbol camiasının önde gelen isimleri katılacak. Bu yıl 13.’si verilecek "Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü” 3 Şubat Cumartesi günü saat 17:00’de oynanacak Galatasaray Odebank– Darüşşafaka  maçı öncesinde Tofaş Spor Kulübüne ödülü taktim edilecek.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz