Örs'ü heyecanlandıran proje
09.07.2019 - 22:45

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından onaylanan, Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı, Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs'ü de heyecanlandırdı, yaşayan efsane "Bu proje ile yerli oyuncularımızın niteliğinin artmasını sağlayacağız" dedi

Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs, 23-27 Temmuz tarihlerinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenecek Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı'na çok önem verdiklerini ve öncelikli hedef kitlelerini sözleşmeli liglerde yer alan kulüplerin A takımlarında çalışan veya çalışmaya aday antrenörler olarak belirlediklerini söyledi, daha sonra da projeyi, diğer ligler ve özellikle altyapılarda da uygulanmayı hedeflediklerini ifade etti.
Uzun yıllar altyapılarda antrenörlük yapmış biri olarak, sadece takım antrenmanları ile donanımlı ve üst düzey oyuncu olunamayacağını bildiğini aktaran Örs, "Türk basketbolu, altyapılarda yetenekli gençleri tespit etme ve bu sporcuları yetiştirme konusunda son derece başarılı. Ancak, maalesef oyuncularımızın gelişiminin sürmesini sağlamakta çok zorlanıyoruz. Basketbolumuz, uzmanlığı “Oyuncuların Bireysel Gelişimi” olan, donanımlı, konulara bilimsel yaklaşabilen antrenörlere büyük bir ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle de çıkış noktasını bu ihtiyaçtan alan eğitim programımız bana büyük bir heyecan vermekte. Birçok kulübümüzün içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kurtuluş formüllerinden biri de öz kaynak yaratmaktır. Federasyonumuz tarafından getirilen yabancı oyuncu kuralının da yardımıyla, bu projemizin sonunda, yerli oyuncularımızın niteliğinin artmasını sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Dev isimler var

23 Temmuz 2019 Salı günü Sinan Erdem Spor Salonu’nda başlayacak olan bu özel eğitim programında, John Townsend (Philadelphia 76’ers Oyuncu Geliştirme Direktör Yardımcısı ve Şut Antrenörü), Ekrem Memnun (A Milli Kadın Takımı Eski Başantrenörü), Orhun Ene (Tofaş Başantrenörü), Hakan Demir (Bandırma Basketbol İhtisas Başantrenörü), Oktay Mahmuti (Başantrenör), Dusko Savanovic (Eski Milli Basketbolcu), Alaeddin Yakan (İBB Altyapı Koordinatörü ve BGL Takımı Başantrenörü), Ozan Şirikçi (Anadolu Efes Kondisyoneri), Arda Coşkun (Spor Psikoloğu) ve alanında deneyim sahibi beslenme uzmanları yer alacak.
Bireysel Gelişim Antrenörlüğü Sertifika Programı sonunda sertifika alabilmek için en az 4. Kademe (B) Antrenör Belgesine sahip olmak ya da en az elli 50 kez A Mili Takım formasını giymiş olmanın gerektiği, bu şartları karşılamayan katılımcıların ise 'Misafir katılımcı' kategorisinde programa dahil olabilecekleri ancak sertifika almaya hak kazanamayacakları belirtildi.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz