Orhun Ene: Mejia'nın göstermiş olduğu liderlik performansının ötesinde
15.02.2018 - 18:43

2018 PTT Erkekler Türkiye Kupası Çeyrek Final maçında Sakarya Büyükşehir Basketbol'u 78-80'lik skorla mağlup edip yarı finale yükselen Tofaş'ta koç Orhun Ene, karşılaşma sonunda düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:

"Çok zor bir maç oldu. Türkiye Kupası'nın favorisi yok diye konuşuyorduk, gerçekten de öyle olduğuna inanıyorum ben. 3 maçın 2'si bunu gösterdi. Favori olarak gösterilen takımlar istediği gibi oynayamadı 1'i kaybetti. 19 dakika oyunu geride götürdük, 12 dakika oyunda öne geçebildik. En fazla 4 sayı fark yaratabildik, 6 sayı geriye düştük. Bunlar iki takımın da ne kadar dengede basketbol oynadığını gösteriyor.

Bu dengeyi bozan verdiğimiz 15 adet hücum ribaunduydu. Sakarya takımının böyle bir özelliği olduğunu biliyorduk, ama o kadar konuşmamıza rağmen engelleyemedik, bu durumumuzu geliştirmemiz gerekiyor. Bu tip size'lı takımlara karşı bu sıkıntıyı yaşayabiliyoruz. Bu farkı ortadan kaldırmak için tam sahaya yayılan press ile karşı tarafı ritimden çıkaran bir basketbol oynamaya çalıştık ama onda da istediğimiz sonucu alamadık. Hem Sakarya'lı oyuncuları hem Selçuk hocayı tebrik etmek lazım iyi hazırlanmışlar.

Maçın son topunda bile hücum ribaundu verdik, Metecan atsaydı uzatmalara gidilecekti. Sakarya ile daha önce de oynamıştık ama onların geliştiğini görüyoruz, bizim buna cevap vermemiz lazım.

Kendimizle ilgili de bir mazeret değil ama, Pazar günü Beşiktaş'a karşı oynadığımız lig maçı sebebiyle bu karşılaşmada istediğimiz enerjiyi bulamadık. Belli oyunculara çok yüklendik, rotasyonumuz kısıtlı, bu bizi etkiliyor. Ligde de, Avrupa'da da bu sebeple düşüş yaşadık. Takımın form olarak değil enerji olarak düşüşüydü bunlar. Play-off da böyle olacak, o yüzden sağlıklı olmamız, genç oyuncularımızın vereceği katkı çok önemli.

Bugün bence bizi başarıya götüren mental anlamda sonuna kadar maçın içinde kalmamızdı. Bu da daha ritimli olan Sakarya'nın bitime 2 dakika geri düşmesine neden oldu ve ondan sonra da maçı kazandık. 

Mejia ile ilgili olarak, tek oyuncuya özel parantez açmayı sevmem ama şunu söyleyeyim, herkesin oynadığı bir gün oluyor ama Mejia'nın buralarda oynayabilecek çok büyük tecrübesi var. Kötü günlerde sorumluluk aldığı zaman fark yaratabilecek silahları ve basketbol yeteneği var, onun için burada zaten, bu farkı yaratması için burada, o yüzden biz onu çok istedik ve 3 senedir bizimle oynuyorum, önümüzdeki sene de burada olacak. Basketbolun ötesinde takımın içerisinde göstermiş olduğu liderlik, takımı toparlaması gibi özelliklerinin performansının daha da ötesinde olduğunu düşünüyorum."

-Basket Dergisi içeriğidir, kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın