"Önümüzdeki sezonun farklı bir sezon olacağını herkesin anlaması gerekiyor"
25.05.2020 - 18:47

THY EuroLeague CEO'su Jordi Bertomeu sezonun iptaline ilişkin kararın ardından basın mensuplarıyla bir toplantı yaptı.

Bertomeu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

- Oyuncuların diğer faktörleri gözeterek oynamak istemediklerine (antrenmansızlık, sakatlık riski, hastalanma riski, v.b.) olan inancım tam. Onların, oynamasalar dahi gelirlerinin % 80’ini garanti altına almalarının ve oynadıkları taktirde sadece yüzde 5 gibi bir fark olacağının etkisiyle böyle bir karar aldıklarını düşünmüyorum. Bu yüzden kararlarını mantıklı buluyorum. Ayrıca oyuncuların birçoğu, Euroleague’in hak ettiği performans düzeyine erişemeyeceklerine inanıyorlardı.

- Eğer taraftar olmazsa ne oluru konuşmak için çok erken. Tabii ki bunun için beklememiz ve salonların taraftarlar için tam anlamıyla güvenli hale geldiğini görmemiz gerek. Şu anki süreçte haftalık değişimler olabiliyor. O yüzden son ana kadar gelişmeleri birlikte takip edeceğiz.

- Bugünkü toplantımızın başlığı pandeminin ekonomik boyutu değildi. Elbette bunu değerlendireceğiz. Ama önce turnuvanın şu anki durumunu netliğe kavuşturmamız gerekiyordu.

(Turnuvalardaki şu anki pozisyonları itibarıyla şampiyonlukta iddialı kulüplerle iligili olarak)
-Tabii ki sadece Eurocup’ta Partizan için değil, Euroleague’de de benzer durumda olan Anadolu Efes vardı. Lider olmanız elbette iddianızı ortaya koyuyor ancak şampiyonluğun garantisi anlamına gelmiyor. Tabii ki bu bizim tercih ettiğimiz, hoşnut olduğumuz bir durum değil.

- Ekonomik anlamda olumsuz etkilerin kulüplerimiz için, tüm tüm için en aza indirgenmesi, sürecin en az hasarla atlatılması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bu süreç, bize gelecekte yapmayı planladığımız atılımları da hayata geçirmemiz konusunda daha süratli olmamız gerektiğini de gösteriyor.

- Eurocup’a katılacak takımlar konusunda, wild card katılımı açısından Farklı bir yol izleyebiliriz. Liglerin çoğunun iptal edilmesi dolayısıyla bu noktada Farklı kriterlerimiz olabilir. Ama şu anda bunun için de konuşmak erken.

- Bugünkü toplantımızda şampiyon ilan etme ile ilgili en küçük bir tartışma yaşanmadı. Konusu bile olmadı. Sezonun tamamlanmadığı, Play-Off’un, F4’ün oynanmadığı bir sezonda böyle bir karar almak doğru olmazdı. Gelecek sezonda yine böyle bir pandemi krizi ile karşılaşmamız halinde uygulanabilecek prosedüre, B planına dair kulüplerimizle yapacağımız görüşmeler sonunda netlik kazandıracağız.

- Elbette yeni sezon için her ülkenin kendi pandemi protokolü olacaktır. Belki de maçların başlayacağı süreçte bazı ülkeler ve şehirler hala virüsle mücadeleye devam ediyor olacak. Tabii ki maçların ertelenmesi, gününün değişmesi gibi seçeneklerimiz olacak. Bundan daha fazlası da zaten elimizden gelmez. Önümüzdeki sezonun farklı bir sezon olacağını herkesin anlaması gerekiyor.

Gökhan Türe

Yorumlar


Carmelo Anthony Efesi yediler, Efesin sampiyonluguna nerdeyse kesin gözüyle bakiliyordu. Daha izlemem Euroleague yi. Klüpleri batiracaklar bu kafayla.
27-05-2020 02:57
wade euroleague etkinliğini kaybediyor yapılan yanlışlar gelecek yıllarda acısı çıkacak fiba akıllı davranırsa gelecek yıllardaki organizasyonları kapabilir ama onlar da hata yapıo karşılıklı top kayıpları
26-05-2020 05:07

Yorum Yazın


Tweetlerimiz