Ömer Onan'dan önemli açıklamalar
14.12.2017 - 20:25

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO'su Ömer Onan, SportsTV'de yayınlanan Basketbol Gecesi programında Murat Özyer, Ümit Avcı ve Erdem Bitik'in konuğu oldu, hem programcıların hem de izleyenlerin sorularına karşılık, samimi açıklamalar yaptı. 

Ömer Onan'ın konuşmasından öne çıkanlar...

Oyuncuyken kendinden sorumlusun maçlar kamplar… Yöneticilik bambaşka gün bitmiyor yöneticilikte zamanı ayarlamak kolay. Zamanı kontrol etmekte şu aralar zorluk çekiyorum.

Geçmişten gelen bazı kontratlar vardı federasyonun yararına olmayan kontratlardı bunlar. İlk zamanlarım bunları temizlemekle geçti. Yeni bir ekip kuruldu,sistem değiştirmeye çalışıyoruz. Çok kolay olmuyor ama belli bir toparlama sürecine girdik.

Süper lig takımlarından ilk etapta şöyle bir şey istedik. Takımların iletişimcilerinin ve pazarlama müdürlerinin ön plana çıkmasını istedik. Bu iş pazarlama işi. Biz federasyon olarak üstümüze düşe görevleri yapıyoruz ancak kulüplerin de yapması gerekenler var. Kulüpler pazarlamaya ve iletişime önem versin istiyoruz. İletişim, medya çok önemli bu alanda uzman kişiler kulüplerde yer alsın. Bu durumlar takımların sponsor bulmalarını da etkiliyor.

İlerleyen dönemlerde naklen yayın gelirleri de belli olunca kulüplerden bazı taleplerimiz olacak. Deplasmanlı gençler ligini kurarken istedik ki gençlerimiz daha fazla sayıda maç yapsın. Güzel bir sistem getirdik süper ligde oynayan takımın altyapısı da olmak zorunda. Pazarlama ekibi olmayan takımlarımıza federasyon olarak kendi ekibimizle de destek olabiliriz.

Antrenörler konusunda belli bir kural kaide getirebiliriz ancak kendi antrenörlerimizin de kendini geliştirmesi gerekir. Şuanki ligimiz avrupada en çok izlenilen en çok dikkat çeken 2 ligden biri diyebiliriz.  Yabancı antrenörler konusunda azaltmak ya da çoğaltmak çözüm olmayabilir önemli olan altyapı sistemlerini kurmak.

Keşke büyük takımlarda oynayamayan genç oyuncular Anadolu kulüpleriyle anlaşarak o kulüplerde oynamalarını sağlasa.

Letonya gibi Litvanya gibi ülkeler model yarattı biz de model yaratalım genç oyuncularımızı kazanalım. Model yapalım federasyon olarak biz arkasındayız ancak tek başımıza yapamayız kulüpler ve veliler de yardımcı olması gerekiyor.  Önümüzdeki zamanlarda velilerle de eğitimlerimiz olacak.

Bizim zamanımızda çok değerli altyapı antrenötleri vardı şimdikiler genç ve biraz şaşkınlar kendilerine çıkış arıyorlar.  Ekonomik şartlar hiç iyi değil çok ucuz bir şekilde çalıştırılıyorlar ve kendilerini geliştirmelerinden ziyade hayat mücadelesine giriyorlar.  Dolayısıyla kafalarındaki ilk şey basketbol olmuyor.

Genç oyuncularımızın eksiklerini giderici idman kuvvet çalışması yapması lazım maçlardan önce bunlara dikkat etmesi gerekir.

Bütün eski antrenörler şimdiki antrenörler bir araya gelip belli bir aşamaya kadar ne çalışılması lazım nasıl çalışması lazım gibi bilgileri düzenleyip kulüplere altyapılara dağıtılması lazım. Bazı basketbol okulları çok kötü yönetiliyor tamamen maddi çıkarlar söz konusu oluyor o da işi kaliteli yapmıyor.

Antrenör eğitimleri ile ilgili değiştirmek istediğimiz şeyler var. Oyuncu olarak da antrenör olarak da işimize sahip çıkmalıyız.

Bölgesel lig kaldırıldı diye bir söylem var hayır bölgesel lig kaldırılmadı her takım kendi bölgesinde oynuyor.

Takım menajerleri işini bilen kişilerden oluşmalı profesyonelleşmeli. Takım patronunun arkadaşı kenarda menajer diye oturmamalı.

Hidayet başkan yönetime gelirken üzerinde durduğu belli başlı konular vardı bunlardan bazıları ligi pazarlamaktı, tüm türkiyeye basketbolun sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması. Biz istiyoruz ki basketbolu yayabildiğimiz kadar yayalım. 8 maçın 8’inin de yayınlanması  Kamera sistemleri salon ışıkları gibi konuları standartlaştırmaya çalışıyoruz. 2018-19 sezonuna  kadar çoğu şey yapılanma olarak bitirmek istiyoruz. Çocukların basketbolla ilgilenmelerini istiyoruz.

Okul federasyonlarıyla milli eğitim bakanlığıyla görüşmelerimiz olacak birlikte gidebilmemiz lazım. Çocuklarımızın 3e 3 oynamasını istiyoruz daha fazla topa temas etsin hep oyun içinde kalsın istiyoruz. Spor okulları değiştirmeye çalışsın kendilerini. Biz değiştirmek için geleceğiz.

Abdi ipekçi projemiz var. Yeni yılla birlikte süreç başlayacak. Orası basketbolun merkezi olacak, altyapı maçlarının birçoğu istanbulda orada oynanacak.  Antrenman yapacak yer bulamayan lig sporcuları orada çalışabilir. Eğitimler, seminerler tamamen orada olacak.

Gençler Liginin final fourunu güzel yapmak istiyoruz. Canlı yayınlar ve röportajlar olacak. Herkes gelsin istiyoruz oarayı şölen haline getirmeyi hedefliyoruz. Sonrasında gençler liginin de sponsoru olacaktır. Gençler liginin final four maçları canlı yayınlanacak.

Yorumlar


levo Sporu ve sporcuyu seven bir ülke değiliz. Çocuklardan gençlere bu işi tabana yaymak zor. İnşallah başarırlar da 2 Anadolu takımında sahada 5'er zenci oyuncu izlemeyiz.
15-12-2017 12:18

Yorum Yazın