Ömer Onan: Ligde fiilen 4+1 kuralı var
12.03.2018 - 13:16

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Onan, NBA'de Cleveland Cavaliers formasıyla gösterdiği performanstan dolayı milli basketbolcu Cedi Osman'la gurur duyduklarını söyledi.

Ömer Onan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon başında NBA'e giden 22 yaşındaki basketbolcunun performansını övdü. 

Takımının son maçında sakatlandığı için yaklaşık 2 hafta parkelerden uzak kalacak Cedi'nin ilk sezonunda önemli dakikalar aldığını vurgulayan Onan, şöyle konuştu: 

"Cedi Osman'ın en önemli başarısı, ilk sene gidip bu süreleri alması. İlk senesinde hiç dakika alamayabilirdi. Sonuçta oraya bir proje olarak
gidiyorsunuz. NBA'de takas döneminde üç maç üst üste ilk 5 çıktı. Bu çok önemli.

Hazır olmayıp istediği performansı gösteremeseydi onun için durağan bir sezon olacaktı. Öyle iyi bir performans gösterdi ki diğer takımların hepsi, süre
alması durumunda Cedi'nin büyük bir potansiyel ve ana oyuncu olabileceğini gördü. Cedi Osman göğsümüzü kabartıyor. İnşallah bu performansına devam edecek." 

Cedi'nin NBA'de çok iyi yerlere geleceğini savunan Onan, "Cedi Osman, NBA'de verilen şansları müthiş değerlendirdi. Cedi'yi artık Hidayet Türkoğlu gibi 10-12 yıl NBA'de seyrederiz. Furkan Korkmaz, Cedi'den 2 yaş küçük. Onun da çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

"NBA oyuncularının geleceğini sanmıyorum" 

Ömer Onan, haziran ve temmuz aylarında oynanacak 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri için NBA'de forma giyen basketbolcuların milli takımlarına gelme ihtimalinin zor olduğunu dile getirdi. 

Onan, FIBA'nın sezon içi milli takım takviminin bu sezon ilk kez denendiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bu takvimde nasıl olacak, kimse bilmiyor. Bütün Avrupa ülkelerinin NBA oyuncuları var. Sezonu nisan ayında bitenler olacak. Oyuncu tatile gitse, nasıl hazır hale gelip oynayacak. Ben haziranda NBA'de forma giyen Avrupalı oyuncuların milli takıma geleceğini pek sanmıyorum. Yaşayıp göreceğiz. İlk kez böyle bir fikstür var ve herkes bunun sıkıntılarını yaşıyor. Elimizdeki takımla hem İsveç hem de Ukrayna maçlarını kazanıp öbür gruba 4 galibiyet taşıyacağımıza inanıyorum. Daha sonra eylülde mücadelemiz devam edecek. Haziran ayındaki milli maçlarda Avrupalı NBA oyuncularının olacağına çok ihtimal vermiyorum." 

Yabancı oyuncu kuralı hakkında 

Ömer Onan, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'ndeki yabancı oyuncu kuralıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: 

"Eğer yabancı kuralını 4 1 yaparsanız, en az 40 dakika Türk oyuncu oynar. Şu anda 6 yabancılı sistem var. Zaten bu sistemde de fiilen 4  +1'den daha fazla süre alıyorlar. Bunu rakamlarla play-off öncesi kamuoyuyla paylaşacağız." 

Altyapı için Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yerine yapılacak tesisin de önemine dikkati çeken Onan, "Hidayet başkan ve yönetim kurulunun en büyük projesi bu dönem için Abdi İpekçi Spor Salonu'ydu. Başkan bunun için çok çalışıyor. Projelerimizde son noktaya geldik. Zaten yıkım devam ediyor. İnşallah, çok kısa sürede tesisi yapıp bitiririz. Sayın Cumhurbaşkanımız da çok büyük destek veriyor. Çok büyük bir basketbol merkezi olacak ve buradan iyi oyuncular yetişecek." diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorumlar


DeMar DeRozan Yabancı sayısı arttıkça onlara verilen süreler de fiilen azalıyor mu demiş federasyon ceo su ???..nba den milli takıma oyuncu beklemeyin euroleague zaten dolu neyseki tahincioğlu var oradan takviye artık.
13-03-2018 11:13
Hüseyin Ömer bey yabancı kuralını anlatıyorsunuz da birde şu açıdan bakalım. Ligimizde 15 tane 1993 doğumlu ve daha küçük 15 tane yabancı oyuncu var. Lafa gelince gençler yabancılardan oyunu öğrenecek diyorsunuz, genç yabancılardan ne öğrenecekler madem böyle bir kural işliyor o zaman kaliteli yabancılar gelsinde gençler onlardan öğrensinler. Ama ucuz diye genç ve birazda yetenekli yabancılar ülkeye getiriliyor burada bu oyuncular kral oluyorlar, hataları gözardı ediliyor. Türk genç oyunculara gelince tek hatalarında dışarıya alınıyorlar. Sonra biz Türk oyuncu yetiştiricez, bu mantıkla yetişirlerde kaç yaşında yetişirler o da usanmayıp çalışmaya devam ederlerse şimdiki hocalarının 22 yaşında geldikleri seviyeye 28 yaşında gelirler.
13-03-2018 11:00
winslow Ömercim Mehmet Okur da yıllarca NBA'de oynamıştı ;) FIBA'nın en büyük tutarsızlığı zaten NBA'yle ilgili, ordaki oyuncular için laf yok, EL için bir ton laf. FIBA'yla bu yönden mücadele edilmeli. Çıksın da NBA'ye kafa tutsun.
12-03-2018 17:56
Yerlici Recai Daha önce de buradaki bir haber altına yazmıştık, yine yazalım: 4+1 yabancı kuralı fiilen olsun, re'sen olsun dişimizin kavuğunu doldurmaz. Sistem önce 4+1 olarak başlasa bile; sonraki yıllarda sırasıyla 3+2, 2+3, 1+4, 0+5 şeklinde düşürülmeye devam ederse işte biz yerlici ve millici basketsever arkadaşlar federasyonumuza ancak o zaman bravo diyebiliriz. Yine daha önce yazdığım gibi, yabancı dil kullanım süresine de sezonluk 15-20 dakika civarı bir kota konmalıdır. Bu sayede genç-yerli-milli oyuncularımız yabancı kültüre hayranlık duyup NBA'i falan hedeflemek yerine kendi ülkesinde, ülkemizde, milli değerlerimize sahip çıkmayı bir misyon haline getirmelidirler. Bu konuyla ilgili olarak 2 hafta içerisinde sayın Cumhurbaşkanımıza mektup yazmayı da düşünüyorum.
12-03-2018 17:32
Hande Gürsel Ben anlayamadım şimdi NBA oyuncularının tatili milli takımdan öncemi gelir demek istemiş? Bu nasıl yaman çelişki. Ben anlamadım şimdi NBA oyuncularına tatilerini yaparlar gelmezler diyen bu federasyon Eurolig oyuncularına gelince neden kararlara saygı duymuyor? Şok oldum NBA nasıl bir organizasyonsa kimse gık çıkaramıyor kafalarına göre takılıyor demekki .Bu anlayışta yönetimlerde alt lig gibi NBA oyuncularına gelince gık yok Eurolig oyuncularına gelince çene çok bu nasıl iş. Ayrıca hedefi büyük olan hiçbir takım yabancı kuralının düşürülmesini kabul etmez En başta Muhtemelen Fenerbahçe ligden bile çekilip Eurolig de devam edebilir bence haklıda. Çünkü bunların amacı yerlilerin oynamasından çok NBA ya alt yapı ligi gibi gençlere süre verilsin başarılı olmasada olur kulüpler oyuncu yetişsin sonra kulüp ses çıkarmasın oyuncu elini kolunu sallayarak NBA ya gitsin bunun peşinde olduklarını anlaya biliyoruz bu tuhaf durumlardan. Kimse salak değil başarılı olamıcağı yerde olmaz
12-03-2018 17:26
Ekrem Aydın Nasıl yani? Hani milli takım herşeyden önce gelirdi? Ne olduda NBA da ki oyuncuların rahatınıda düşünür oldunuz? Bu nasıl iştir bunasıl yaman çelişkidir? NBA da oynayan beyler tatil yapıcaklar diye milli takıma gelmezken sorun yok ama sezon içi Eurolig oyuncuları milli takıma gelmezse sorun var? Bu nasıl iş bu NBA neymiş arkadaş nasıl bir korku salmış bunlara? Şaka gibi inanamadım okuyunca resmen gelmesinler tatil yapsınlar mesajı vermiş. Ama Eurolig de oynayanlar gelmeli onların tatil hakkı yok öylemi? Dahası Cedi performası ile alakalı herkes bir konuşuyor bize ne faydası varsa ben çözemedim. Şaka gibi olucak şey belli oda gelmemeye başlıcak bunda öncekiler gibi ve kimseden gık çıkmıcak bu nasıl çifte standart? HANİ NE OLDU MİLLİ TAKIM HERŞEYDEN ÖNCE GELİRDİ GELİCEKLER SEZON ARASI GELEMEDİLER AMA SEZON BİTİNCE BURADA OLUCAKLAR OLMALILAR NEDEN DİYEMİYORSUN ÖMER ONAN BU NEYİN ÇEKİNCESİ?
12-03-2018 17:16
Oğuz Han Fenerbahçe nbade olmadığı için ordaki oyuncular vatan hainliği suçlamaları ile karşılaşmadılar geçen maçlarda :D
12-03-2018 15:51

Yorum Yazın


Tweetlerimiz