Ömer Onan: Futboldaki karşılığımız Premier League
10.03.2018 - 15:54

Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu tarafından düzenlenen Spor Zirvesi başladı. 

Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü'nde düzenlenen Spor Zirvesi'de, "Sporun İdari Yapısı İçinde Federasyonların Yeri" oturumuna Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Onan, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş ve Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak katıldı. 

TBF CEO'su Onan, yaptığı konuşmada, en büyük problemlerinin altyapıdan yetişen çocukların profesyonelliğe geçişinde olduğunu belirterek, "18-20 yaş arasında sporcularımız A takımda oynama şansı yakalayamıyorlar. Yeni projemizde 18 yaş altı gençlerimizi deplasmanlı lig oynatıyoruz.  Bu gençlerimiz A takımda oynama şansı bulamıyorlar. Bu oyuncular için de takım kurmak istiyoruz. Böyle bir plan üzerinde duruyoruz." ifadelerini kullandı. 

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde şu anda 5 yabancının aynı anda sahada olduğunu hatırlatan Onan, şöyle konuştu:

"Avrupa'nın hiçbir yerinde yabancı sınırlaması yok ama milli takım başarısı var. Biz çocukları yetiştirirken neler yapmalıyız, bunu konuşmalıyız. Şu an 5 yabancı saha oynanabiliyor. '4+1 olsun.' diyolar. Süper Lig'de şu an zaten fiilen 4+1 yabancı kuralı var. Örneğin Fenerbahçe Türk oyunculara 60 küsur dakika süre veriyor. İspanya'yla birlikte Avrupa'nın en değerli iki liginden birine sahibiz. Sonuçta futboldaki karşılığımız Premier Lig. Yabancıyı da tu kaka yapmayalım ancak Türk sporcularımızı da alttan yetiştirecek sistemi getirelim."

Yeni tesis için yıkımı devam eden Abdi İpekçi Spor Salonu'yla ilgili de bilgi veren Onan, "Orada 10 bin kişilik bir salon olacak. 5 tane yan yana altyapı salonu da yapacağız. Bütün altyapı maçları orada oynanacak. Basketbol merkezi olacak. Erkek ve kadın milli takım kamp merkezi, otel, federasyon binası olacak. Bu merkez bittikten sonra kulüplerle doğru iletişim kuramazsak bu sefer biz kendi altyapımızı kuracağız. Biz oyuncu yetiştirip hazırlayacağız." şeklinde konuştu. 

Bir genç takım kurarak Adriyatik Ligi'nde oynatmak için sezon başında girişimde bulunduklarını aktaran Onan, "Adriyatik Ligi'nin başkanıyla geçen sezon konuştuk. Bütün Avrupa altyapıyı oradan alıyor. Balkan ülkelerinden başka takım almadıklarını söylediler. Bizi de almalarını, bunun karşılığında da THY sponsorluğu için yardımcı olacağımızı söyledik. Şu anda bizi çok almak istemediler. Sadece Balkan ülkeleriyle devam ediyorlar. Bu sene yine temas edeceğiz. Kulüplerle konuştuktan sonra bakacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Onan, şunları kaydetti:

"Basketbolda Galatasaray, ULEB Avrupa Kupası kazandı. Fenerbahçe, Avrupa Ligi'ni aldı. Futbolda önemli bir Avrupa başarımız yok. Bizim yayın gelirimiz 5 milyon dolar, futbolun 500 milyon dolar. Biz bir de ikinci büyük branşız. Fenerbahçe'de yöneticiyken Dörtlü Final yolunda önemli bir Olympiakos maçını deplasmanda kazandık. Ertesi gün gazetelere baktık, bir futbol takımımızın yabancı futbolcusunun eşinin röportajı tam sayfaydı. Bizim maçın küçük bir şekilde skoru aşağıda vardı. Bu olduğu sürece ne yazık ki fazla ileri gidebilme şansımız yok."

Yorumlar


Yerlici Recai Adriyatik ligine genç takım gönderme olayını fazlasıyla tuttuğumu söylemeliyim. Adriyatik'i genç-yerli ve milli oyuncularımızla fethetmemiz gerektiğini ben de en az 3 yıl 7 aydır düşünüyordum. Yalnız diğer hususta uzlaşıdan çok ama çok uzağız! 4+1 yabancı kural fiilen olsun, re'sen olsun dişimizin kavuğunu doldurmaz Sn. Onan. Haa şunu desen mesela:"Önce 4+1 olacak. Sonraki yıl 3+2, sonraki yıl 2+3, sonraki yıl 1+4, sonraki yıl 0+5 şeklinde devam edecek..." işte biz yerlici ve millici basketsever arkadaşlar olarak buna bir şekilde evet diyebiliriz. Opsiyonel olarak saha içinde yabancı dil kullanım süresine de sezonluk 15-20 dakika civarı bir kota konmalı ve genç-yerli-milli oyuncularımız yabancı kültürlere özenmek yerine milli değerlerimize sahip çıkmayı bir misyon haline getirmelidirler. Bunlar harfiyen yapılırsa, emin olunuz ki basket haberleri de gazetelerde tam sayfa olarak verilmeye başlar, herkes bu sporu daha fazla sahiplenmeyi bir borç bilir.
10-03-2018 20:37

Yorum Yazın


Tweetlerimiz