ÖMER ARAZ yazdı: Türk Basketbolu
21.05.2018 - 23:26

Türk basketbolu, külüpler seviyesinde tarihinde ilk kez Fenerbahçe ile üst seviyede bir yatırım yaparak çığır açmak istedi. Son dört senedir Final Four yapıyor olması ve ülke basketbolseverlerini peşinden sürüklüyor olması son derece hoş, güzel ve takdire şayan. Dört senede bir şampiyonluk ve iki final büyük başarı...Daha önceki yıllarda Efes Pilsen bu seviyeye kadar gelmiş olmasına karşılık hiçbir zaman Fenerbahçe kadar ses getirememişti.

Gerek Ülker grubunun gerekse Doğuş grubunun sponsorluk konusunda bir külüp takımına destek olarak ülkemizde neler yapılabileceğini çok net ortaya koydular. Tabii ki Fenerbahçe yönetiminin bu ortamı yaratması ve hedef koyması herşeyin başlangıç noktası .

Fenerbahçe'yi tebrik ediyoruz ve final four finali başarısını kutluyoruz.

Finali de bir takım kazanacaktı o da Real Madrid oldu. Maçın başından sonuna kadar hem skoru domine ederek hem de oyunu domine ederek kazandı Real Madrid.

O kadar Madrid'in üstünlüğü vardı ki, maç boyunca alışık olduğumuz Obradovic'in oyuna müdahele edemediğini, hatta oyunu sanki başından itibaren planladıkları biçimde gidemediği ve istediği gibi gidişata müdahele edemediği için kabullenir bir görüntüde gördük.

Obradoviç dünkü final maçı için planlarında rakibine kaybetti. Real Madrid koçu Laso, gerek savunma gerekse hücümda istediklerini sahaya ve sonuça yansıttı. Fenerbahçe'yi uzunlarla ve uzunların oyunun sıkıştığı anlardaki boş oyunculara aktardıkları paslar ve ribauntlardaki mücadeleleri ile yendiler. Hepsi önceden hazırlanmış ve konuşulmuş çözümlerdi. Hatta sezonun en ektili oyununu oynayan Tavares, finalin kazanılmasında kilit rol oynadı.

Obradoviç, Ekpe Udoh yerine takıma monte etmek için transfer ettiği Jason Thompson'ı final maçında sadece 4:30 dakika oynatabildi. Ve maçı uzun pozisyonundaki gerekli direnci ortaya koyamadığı için kaybetti.

Babı-ali zaman zaman çeşitli sıfatlar konusunda abartmayı seviyor, Obradovic bir sihirbaz değil, şapkadan tavşan filan da çıkartamıyor. Avrupa'da bu seviyede mücadele eden 4-6 takım var. Bütçesi ile orantılı kimyasınıda tutturan kadro derinliği bulunan takımlar final four yapabiliyorlar.

Her zaman inandığımızı savunmaya devam edeceğiz. Türk basketbol tarihinde hiçbir antrenöre bu bütçeler verilmedi. Doğal olarak da başarının kıstası şampiyonluktur. Ev sahipliği ile elde edilen şampiyonluğun üstüne bu finalden de başarılı çıkmak gerekirdi.

Kaldı ki Türk basketbolseverleri ve özellikle Fenerbahçe'liler Obradovic'i her zaman sevgiyle, saygıyla, sempati ile hatırlıyacaklar....

Peki Türk basketbolu onu nasıl hatırlıyacak? Olympiakos, Real Madrid ya da CSKA gibi yerli oyunculara yabancıları monte ederek kalıcı ve sürdürülebilir bir takım kurulamaz mıydı? Milli takım oyuncularımızı öğütüceğine, onlar için ve Türk basketbolu için örnek bir model oluşturulamaz mıydı? En çarpıcı örnek Olympiyakos'taki Mantzaris, kendi takımının dışında o düzeyde bir takımda yer bulabilir mi? Olympiyakos'da önemli bir oyuncu statüsünde ve de zaman alarak oynuyor. Sistem oyuncusu.

Dünkü maça damgasını vuran Felipe Reyes hem İspanyol milli takımını, hem de Real Madrid'in olmazsa olmazı olabiliyor.

Sisteme uyan yerli oyuncu bu coğrafyadan son dört senede nasıl olur da takıma monte edilemez hiç düşüneniz oldu mu???

Bizde Wanamaker olmadı Sloukas olmadı Guduric o da olmadı Bobby ile oyunu geri getirmeye çalışıyoruz. Bizim sistemimiz bu mudur?

Fenerbahçe artık çıtayı en üst seviyeye koymuştur...Buradan geri dönüşü bu coğrafya kaldıramaz.

Kim başkan olursa olsun bu bütçeleri bulmak ve ülkeyi arkasından sürüklemek misyonunu üstlenmiştir. Diğer külüplerimizin mutlaka kendi modelleri ile bu rekabetin içinde olması gerekir. Ülke basketbolumuzu üst seviyeye çıkartmak ancak yerel liglerdeki rekabet ile mümkün olacaktır.

Tebrikler Fenerbahçe...Seni Seviyoruz Obradovic....

Yorumlar


tierry 5.6.2018 tarihinde oynanan FB - Tofaş final serisi ilk maçına Tofaş ilk beşte 5 yabancı oyuncu ile başlamıştır. Demek ki Türk oyuncular Tofaş'da bile bu seviyede yer bulamıyor ?
06-06-2018 11:35
bayram balkaş fb.doğuş ekbe udoh'un yerini dolduramadı maalesef...artık seneye kaldı,kimbilir belki de ekbe udoh geri gelir...:)) Ayrıca sert savunma yapacak adama da ihtiyacı var...tırışka oyuncuları da göndermesi lazım....
25-05-2018 18:19
sporsever Üzücü olan bu kadar obrasever',in onun her yaptığında keramet bulması. Asıl bunların kendileri FB'yi, tüm geçmişini ve oyuncularını aşağılıyor. Türkiye dünya ikinciliğine Semih ile Oğuz ile Sinan ile çıktı. Bunları Obra'lar öldürdü. O Milli Takım Efes takviyeli FB idi. Şimdi kendini fenerkolik zanneden, obra gelmeden önce de basket topunu karpuz zannedenler o takımın oyuncularına vuruyor. Aşağıda Semih'in Obra ile konuşmasını aktaran da farkında olmadan Obra'yı ele veriyor. Melih'i de obra yetiştirmedi, önünü kesti. Türk oyunculara tembel demek ne demek, onu yazmıyorum. Avrupa'nın en iyi altyapılar milli takımlarının çıktığı ülkenin A takım düzeyinde oyuncuları yabancı antrenör-oyuncu simsar piyasasınca soykırıma uğratıldı. Son verin şu "kral giyinik" muhabbetine.
25-05-2018 02:32
sporsever Ortayolcu gözükmek sıkıcı ama GS-BJK fanatikleri burada Türk basketbolunun yabancı çöplüğüne dönmüş ortamından FB'ye çakmaya çalışıyorlar, kendi yedikleri haltlar ortadayken. Yani iş çığırından çıkmış, sap-saman karışmış. Yoksa yazar haklı, hatta fazlasıyla utangaç. Obra ne inatçı ihtiyar ne de kör. Sistematik biçimde FB'yi Sırp Milli Takımına adam yetiştirmede kullanıyor, Türk oyuncuları da bu uğurda can çekiştirerek öldürüyor. Ahmet yerli oyuncumuz değil. Bobby ise bizim. Bu yıl onu da figüranlaştırdı. Bu tezgahı parçalayan Faruk Yurtseven'e karşı mahkum kaçırmış gardiyan misali kudurmuştu.
25-05-2018 02:32
mürsel ben milli maçlarda zevkle izlediğim bir milli takım istiyorum.2010 dünya şampiyonasındaki gibi oynayan kaliteli bir takım istiyorum.televizyonun başında ohh be işte bu diyeceğim bit takım seyretmek istiyorum.ben basit bir basketbol severim.binlercesi gibi...bir sürü para döküp,gelip geçici başarılar yerine istikrarlı bir basketbol istiyorum.eğer bu istediklerim çoksa ve hayal görüyorsun deniyorsa .....başlarım böyle basketbola...
24-05-2018 22:06
BirDost Birileri genç oyuncu konusunda Doncic'i örnek vermiş bak ne güzel Madrid gençleri oynatıyor parlatıyor diye ama Doncic Sloven. Mesele genç oynatmaksa aynısını Fener de yaptı, Bogdanovic 20 yaşında geldi NBA oyuncusu oldu gitti. Ama mesele yerli oynatmaksa Madrid'den bir farkı yok Fener'in, yerli Llull vardı da Obradovic mi oynatmadı sanki? Eleştiriyoruz ama neyi eleştirdiğimizi bilmiyoruz. Bu seviyede oyuncu yetiştirmek risktir, asıl odağınız bütçenizi daha hazır oyunculara ayırıp şampiyon olmak olmalıdır. Buralarda oynayabilecek yerli oyuncumuz yok işte bunu niye kabul edemiyoruz ki? Milli takım en durgun döneminde, ne harun kaldı ne ibrahim ne mirsad ne hidayet ne kerem... Dünya ikincisi olan takım yok. 2-3 tane üst seviyede oynayabilecek oyuncumuz var onlar da NBA'de. İnşallah gençlerden yıldızlar çıkar da hem milli takımda hem de Euroleague'in en üst sahnesinde izleyebiliriz, gerek Fener'de gerek Efes, Beşiktaş veya Galatasaray'da gerekse başka Avrupa takımlarında.
24-05-2018 18:28
jackie brown yazının başlığı türk basketbolu. Ancak yazı tamamen fenerbahçe. türk basketbolu demek fenerbahçe mi demek ? Bıktık artık ucuz hamaset ve hasetlik dolu yazılarınızdan. Biraz gerçekçi olup ne yazdım yahu ben diye kendinize sorun artık.
24-05-2018 08:50
Kedili Bu tip yazıları MertBaba neredeyse her hafta yazıyor zaten :)
23-05-2018 20:01
tierry Obradoviç'in yerli oyuncu yetiştirmek için bir misyonu olduğunu zannetmiyorum. Bunun yanında eskinde takımda bulunan yerli oyuncuların da NBA meraklısı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, Türkiye'de yerli oyuncu mu var ki ? Milli takımımızın guardı amerikalı, pivotu yaşlanmış bir Semih ? En önemli iki oyuncusu Cedi ile Furkan zaten NBA'de. Melih ve Sinan'da FB'de. Yine Anadolu klüplerimizin kadrolarına baktığımızda hangi yerli oyuncuların kaliteli olduğunu söyleyebiliriz ki ? Ya da hangi yerli oyuncuların Euroleague veya Final Four kapasitesinde olduğundan bahsedebiliriz ki ? Obradoviç'e gelene kadar diğer yerli antrenörlerimiz niye yerli oyuncu yetiştirmiyorlar. Tüm takımlarımız da 1 ve 5 numaralar yabancı, sadece bazen 2-3-4 numaralarda tek tük Türk oyuncu var. FB'nin bütçesi Euroleague de CSKA'dan ve Real'den aşağıda. Her parası olan şampiyon olacaksa zaten niye maç yapılıyor ki. Final tek maçtı o gün bir kaç oyuncu kötüydü kaybettik. Gayet normal.
23-05-2018 16:45
bahadır Kenan Sipahi'yi Obra'nın özellikle istediğini, Maccabi playoff serisinde son maçta son topu ona savundurduğunu, Metecan'ı defalarca ilk beş başlattığını unutuyorsunuz. Tüm bu oyuncular olamadıysa kendi sorunlarından. Bu sene Ahmet'in gelişimi ortadayken üstelik hala yerli oyuncu diye lafazanlık yapamanın alemi yok. Formayı oyuncu alır. Bütçe mevzusuna ise kargalar güler sayın Araz
23-05-2018 14:00
bahadır 1. Açıkcası süper yanlı ve sığ bir yazı olmuş. Mantzaris ve Reyes örneği son derece saçma, Mantzaris'de Reyese'de Nba yapabilecek yetenekte değiller. Avrupa basketbolu için ise iyi birer takım oyuncusu durumundalar. Bizim yerli oyuncularda bu iki isim gibi takım oyuncusu örneği çıkmıyor. Ya çok yetenekli olan, yada öyle gösterilenler direkt NBA 'e gidiyor. Enes Kanter,Ömer Faruk vb gibi, yada Kenan Sipahi gibi hiçbirşey olamıyorlar. Furkan Korkmaz gibi yarım sezon oynayıp Nba'e gidip orada kadroya girmeyen örneklerde mevcut...
23-05-2018 13:57
Kedili Aşağıdaki soruma bir şey eklemek istiyorum. Galatasaray'ın futboldaki şampiyonluğunu yabancı oyuncular ve bütçe üzerinden değersizleştirmeye çalışan Fenerbahçeli spor adamlarına rastladınız mı? İki camia arasındaki karakter farkını görmeniz açısından soruyorum.
23-05-2018 13:16
Kedili Ucuz hamaset yapmayı bırakın. Aşağıda Fenerbahçeli olup çok mantıklı şeyler yazan, karşı görüşler getiren insanlar var. İnsanları holigan diyerek susturmaya, itibarsızlaştırmaya çalışmayı kesin. Kendiniz de vatan, millet, Allah, peygamber dediniz mi otomatikman tartışmayı kazandığınızı sanıyorsunuz. Bence bu ülkenin tehlikeli derecede holigan camiasının kim olduğu da çok açıktır, ama konu bu değil.
23-05-2018 11:55
Basketbolumdan Uzak Dur oğlu basketbol oynayan bir baba olarak ben de isterim avrupa arenasındaki bütün kulüplerimizin (SADECE FENERBAHÇE DEĞİL!!!) kadrolarının yarısından fazlası yerli oyuncu olsun. ama günümüz şartlarında, hele hele günümüz Türkiye'sinde, bu mümkün değil. anlık yaşayan bir toplumuz. sabrımız yok. başarıya açız ve bu başarıyı hemen şimdi istiyoruz. yerli oyuncuları geliştirme sürecinde yenilgiler alıp iddiamızı kaybetmeye razı değiliz. galibiyet dışında hiçbir şeyden mutlu olmayız. oyundan keyif almıyoruz. sadece kazanmaya odaklıyız. hal böyle olunca çoğunluğu çalışmayı sevmeyen yerli oyuncuların kadroda olması mümkün olmuyor. spor taraftar içindir. kulüp yöneticileri, antrenörler, menajerler de buna uygun davranıyor ve başarıyı kısa zamanda yakalamak için iyi oyuncuları (ne yazıkki yabancı ağırlıklı) seçiyorlar. herşeye rağmen fenerbahçe bu konuda diğer takımlarımıza göre açık ara öndedir. uzun vadeli planları ve devamlılık hedefleri vardır.
23-05-2018 10:43
Tuncay Sizler sn. taraftarlar holiganlık yapmaya devam edin, sizler kulüp yöneticileri sadece takımın ismi duyulsun gerisi boş demeye devam edin, sizler yerli koçlar insiyatif alıpta genç yetenekli oyuncularınıza süre vermemeye devam edin, siz TBF yöneticileri bu noktalara nasıl geldiğinizi görmezlikten gelip aynen devam edin böylelikle 1995-1996-1997 jenerasyonundan gelen yaklaşık 20 genç yeteneğide kaybedelim herkes rahatlasın. BGL ligi kurularak ta önceden bölgesel lig ve/veya 2.ligte kıran kırana oynayan oyuncuları çocuklar ile oynatarak 1999-2000-2001 jenerasyonunuda zayıflatmayı başarıyorsunuz. Hayırlı uğurlu olsun, yabancıları oynatarak çıkar kazananlarda kına yaksınlar. Sizlerin şampiyonluklarınız batsın, sizin avrupanın en iyi 2. Liginiz batsın, yabancılara ülkelerine götürmek üzere dövizleri vermeye devam edin.
23-05-2018 04:50
Kedili Fenerbahçe kaybettiğine göre Euroleague gene eski değerine kavuştu. Galatasaray, futbolda ligin en pahalı kadrosunu kurup yabancılarla dolu takımla Akhisar’ı, Göztepe’yi yenip Türkiye (Türkiye’nin altını çizelim) Süper Ligi şampiyonu olurken “Bizim bütçemiz en yüksekti, doğru dürüst yerli de oynatmıyoruz” diye söylenen, az sevinen Galatasaraylı oldu mu? İyi niyetli değilsiniz, devir sizin devriniz, o devir de bir gün devrilecek.
22-05-2018 19:50
YAMAN TURGUT egehan ahmet melih kenan sipahi enes hatta lig maçlarında 18 lik çocuklar takır takır oynadılar bu kadroda yeşerdiler ŞU AN BU KADAR HAKSIZLIK ETMEYİN OBRA 7 den yetmişe basketbolu Türkiye de futbol ile yarışır hale getirdi 5 sezon sonra alttan gelecek çok yetenek var siz FENERBAHÇE yi sevmemeye devam edin ama FENERBAHÇE dışında kendinize gündem yaratamı yorsunuz yazık
22-05-2018 18:50
Burc Talug Amac elestirmek degil degersizlestirmek. Thomson icin yazilanlari gorunce Ahmet'in final macina ilk 5 basladigini kimse hatirlamiyor diye dusundum. Melih'in milli maclarin en skorer oyuncusu oldugunuda unuttuk. Dacka Avrupa sampiyonu oldugunda kimse vay efendim Turk oyuncu olmadan sampiyon oldular demedi. Obradovic'in bazi sikayetleri vardi mesela altyapi hocalari niye benim idmanlarimi izlemiyor? Genc oyuncular yeteri kadar calismiyor. Calisanida zaten NBA/NCAA ve menejerler alip goturuyor. Semih Erden'le Obradovic'in ilk geldigi yil konusma sansim olmustu, hoca nasil dedim, sadece kosuyoruz bu hocadan birsey olmaz demisti, simdi Semih nerde takim nerde. Oguz Savas nerde niye gittigi yerde oynamiyor da Ahmet Avrupa finaline ilk 5 cikiyor? Butce de butce, butce kadar basiniza tas yagsin. CSKA'nin senelerdir harcadigi para karsisinda elde ettigi dereceler iyi degil kac final yari final keybettiler hemde bir suru iyi Rus oyuncuya ragmen. Basketsevermis yapan Fenerbahce dusmanlari sizi
22-05-2018 18:16
jojo GS Ergin Atamana bütçe verdi al sana sınırsız yabancı imkanı dedi sonuç ne oldu? Euroleague sonunculuğu. Efes de bu sene Ergin Ataman'a bütçe verdi, dragic, douglas vs sonuç: Euroleague sonunculuğu... Bütçe=şampiyonluk gibi düşünenlere menajerler bayılırlar. Türkiye de bu köhne zihniyetle çok mal götürenler oldu. Oldu da Obranın yaptığını para ile yapamadılar kardeşim hikaye anlatmayın. Üst üste 4 final fouru hiçbir türk takımı rüyasında bile göremez. Var mı bunu başaran bir türk takımı da Obradovic e meydan okusun. Var mı? Yoksa susun, had bilin, adap erkan gözetin.
22-05-2018 13:31
kenan bu kadar hasetlikle dolu bir yazı okumamıştım.. "Yengeç kovasında dışarı çıkmaya çalışan yengeci aşağıya çeken yengeç" deyimine örnek bir yazı..
22-05-2018 12:33
Serkan Aydın Obradovicin kafası başkanlık seçiminden dolayı karışık ve rahat değil. Ali koç başkan olursa adamın bu kadar emeği ve geleceği belirsiz olacak. Umarım Aziz Yıldırım kazanırda Obradovic takımın başında kalır.
22-05-2018 12:25
semih01 ''Daha önceki yıllarda Efes Pilsen bu seviyeye kadar gelmiş olmasına karşılık hiçbir zaman Fenerbahçe kadar ses getirememişti.'' diye yorum yapan yazar galiba Efes Pilsen i hiç tanımamış. Türkiyede basketbo varsa Efes Pilsen sayesinde vardır. bilmenizi rica ederim.Yorumcu .
22-05-2018 12:00
OAKA Önce başarıya saygı gösterin. Burada önemli olan bir türk takımının kalıcı başarısıdır. Fenerbahçe alt yapı takımı değildir. Gerekirse diğer takımlar alt yapıya yönelik takım kurup oyuncu yetiştirsinler. Fenerbahçe konumu gereği F4 için hazır oyuncu transfer etmelidir. Bunlarında pasaportunun önemi yoktur.
22-05-2018 11:46
Kingjames Part-2Obradoviç bir liderdir, bakın finalde kötü bir oyun ile kupayı kaybettik. Dönüp oyuncuları sattı mı ? Satan muhteşem koçlarınızı hatırlayın, Falanca yüzünden kaybettik, filanca bizi şaşırttı.. vs. Obra adamdır, taraftar arkasındadır. Gerisi de sodalık konudur. Seneye yine bir iki maçta ortaya çıkar finale kadar kaybolursunuz diye umuyorum
22-05-2018 11:45
Kingjames Evet, yazının başı hafif bir dil ucu ile tebrik (yıllardır her sene takımlarımız final oynar o yüzden abartmamalıyız), ortası klişe eleştiriler, sonu kinaye mi tebrik mi belli olmayan tebrikler Fenerbahçe.. Pek Ömer Bey, Türk oyuncu sorunu EL de kora kor mücadele eden Fenerbahçe'ye mi dert. Bu konunu fikir babası bir hocamız var, geldiği Efes'te ne kadar süre vermiş. Mehmet Bey doğru yazmış kulüp bütçesine ters orantılı yerli sayımız var. bütçe düşdükçe oynayan oyuncu adeti artıyor. Bu konuyu artık ısıtmayın burada Fenerbahçe sorumlu değildir, eğitim sisteminden, koçluğa, amatör kulüplerinde spor okullarına herkes sorumludur. Bu konuyu kapatalım. Gelelim bütçeye Efes bu bütçeleri yıllarca harcadı sonuç, tek bir F4 den bahsediyoruz, ikincisi yok. Diğer yabancı kulüpleri anlatmıyorum bile. Tabii ki iyi bütçe iyi oyuncu, ama bir ton iyi oyuncu doldurup sonu hüsran olan takımları hatırlayalım. .
22-05-2018 11:44
burak obradovıcın nasıl türk oyunculara katkısı yok anlamadım.melih in milli takımda gösterdiği performansları unuttuk mu şimdi.neydi ne oldu adam.ahmet geldiğinde nasıldı şimdi nasıl finalde faul problemine girmese sonuna kadar oynardı ki yinede aldığı süre iyiydi.gelelim başarılı olamayan türk basketbolculara yok arkadaş yok oynayan oyuncu yok varsa isim söyleyin fenerbahçe efes daçka şu oyuncuyu transfer etsin geliştirsin milli takımda oynasın euroleague de oynatsın.var mı sim öneriniz yok.herkes sallıyo neden türk yok diye ama kimse de şu adam var al bunu demiyor.
22-05-2018 11:29
ertan ürkmez Avrupa şampiyonluğunu rüyasında göremeyecek olan -ki bizler de öyleydik- insanların yazdıklarına bakın. Türk basketbolu bir süre Boşnak kökenli oyuncular sayesinde ayakta kaldı ki o zaman köken falan konuşulmuyordu. Söz konusu oyuncular sanki Türk ekolünde yetiştirilmiş gibi kazanılan başarılara seviniliyordu. Ne oldu da birden yerli malı yurdun malı anlayışına döndük. Fenerbahçe üst üste dört yıl final four oynadı ve bu durum birilerini rahatsız ediyor, nereden vuracaklarını şaşırıyorlar. Günümüz basketbolunda Türk oyuncular ile o seviyelere gelemezsin. Çalışmıyorlar, kendilerini geliştirmiyorlar. İstisnaları da NBA kapıyor. Fenerbahçe'nin bir zamanlar büyük umut bağladığı ve henüz yirmili yaşlarının başında euroleague maçlarında forma verdiği Semih, Oğuz, Ömer Aşık, Hakan Demirel jenarasyonu ne yaptı. Enes, Kenan Sipahi, Berk Uğurlu, Ömer Faruk nerede? Bu oyuncuların yetişememesi ya da yetişenin Amerika yollarını tutması Obradovic'in suçu mu? Bütün bunlar konuşulmaz...
22-05-2018 11:24
hüseyin Sene başından beri savunduğumuz mevzuların hepsinde biz haklı çıktık . Keşke obradoviç haklı çıksa da kupayı biz alsaydık . Peki aşikare herkes tarafından görülen ayyuka çıkmış mevzuları koç niye göremiyor . Kusura bakmasın obra hayranları ama obra artık basketbol dehası olmaktan uzaklaşıp inatçı huysuz ihtiyar olmaya doğru hızla ilerliyor . Bu kafayla da devam ederse yetiştirdiği öğrencileri tarafından tokatlanmaya alışması lazım ; ya da emekli olup artık sıcak bir memlekete yerleşsin bir zahmet . Bu kadar imkan ufuk sarıcaya verilse ortalığın tozunu attırırdı .
22-05-2018 11:10
ozan Obra pasaporta bakmaz Ahmet final fourda ilk beş çıktı nasıl bir yüzsüzlüktür şu gerçeği görmemek.Melih fenerbahçeye geldiğinde 23 yaşındaydı o zamana kadar milli takımda oynamışmıydı tabiki hayır sanki Melihi milli takıma kazandıran Obra değilmiş gibi suçlamakta nedir.Kenan Sipahi şuan Fiba kupası seviyesinde bile dökülüyor peki Obra Kenan ile beraber ilk final fourunu yapmadı mı ona 18 yaşında forma vermedi mi ya da Ömer Faruk Yurtseven oynasın diye ligde konya EL'de Strasbourg maçını kaybetmedi mi?Semih Erden Efesle dibe vurduktan sonra onu tekrar toparlayan kimdi?Sinan geçen sene 30 dakika süre almış peki milli takımda dökülen Sinanı oynatmamak Obranın suçu mu oldu?Herşeyi geçtim bu sezon EL'de iki takımımız vardı efes Cedi ve Furkanı göndermesine rağmen EL için Türk oyuncu bulabildi mi tabiki hayır Mecburiyetten tecrübesi var diye Birkanı aldılar.
22-05-2018 10:56
BGL TRANSFER VE TRANSFER BAŞARISINDA FB BİR NUMARA.FB BİR RKOL DEĞİLDİR.OBRA BİR EKOLDÜR.VE FB BU EKOLÜ GEÇİCİ KİRALAMIŞTIR. BUNUNDA ÜLKE BASKETBOLUNA GRAM KATKISI YOKTUR.
22-05-2018 10:31
Hürol Mantzaris başka bir üst düzey takımda kendine rahatlıkla yer bulur. Çünkü ne yaptığını bilen üst düzey takımlar ondan yapamayacağı şeyleri beklemez.
22-05-2018 10:04
Mehmet 3 Unutmadan şunu söylemek isterim; şimdi bazıları pınar karşıyakayı, banvit i söyleyecektir. Bu ve bunun gibi gençleri oynatan klüpler mecburiyetten oynatıyorlar bütçeleri olmuş olsa numunelik belki bir tane oynattıkları genç oyuncu olurdu. Bu sene sadece Metecan için gerçekten onu oyuncu yapmak için başta Selçuk hoca ve klubü gayret ediyor buda sanırım gelmeden önce yapılan anlaşmalar ile proje olarak kabul edildi. Taş yerinde ağırdır diye atasözümüz var ama basketbolda bu geçerli değil malesef transfer yaptıktan sonra değer kıymet biliniyor bu da 23 yaşından sonra oluyor. Genç oyuncu idmanlar yıllarca kum çuvallığı yapacak bıkmadan usanmadan çalışacak transfer olduğunda küllerinden doğmaya çalışacak. Daha ne diyeyim. İşin içinde olmayan haddini bilmeyenler çıkıp genelleyerek "gençler çalışmıyor, çok para alıyorlar vb. konuşacak. oyuncunun kendisine saygısı yok ise koçundan klübünden saygı beklemesin. Benchte oturmak ağrına gitmeyen yetenekli türk oyuncularınada yazıklar olsun
22-05-2018 09:19
levent av yetişen oyuncuların düzgün süre almadan NBA e gitmesi sorunu ne olacak. Klüp oyuncuya yatırım yapıyor. Tam palazlanıyor derken NBA e giden oyuncular. Sorun fenerbahçe ve efeste değil, diğer anadolu klüplerinin oyuncu yetiştirmesi lazım. gençlerin oynayacağı takımlara gitmesi lazım vs....
22-05-2018 09:02
Mehmet 2 Sonra kes hesabı gençlere yuh diyorum artık siz yazarlara siz basına siz kamuoyuna ya hiç mi bizlerin suçu yok. Alın size Donçiç örneği çocuk adeta ilahlaştırıldı, taraftar bizi bırakma diye bağırıyormuş. Bu yetenekte bir türk genci olsaydı ülkemizde ve bu gençte fenerbahçe ve efes gibi üst seviye takımlarda olsaydı böyle zaman mı alabilirdi? Takımdaki yabancı oyuncular ona bu kadar hürrüyet verilmesine müsade eder miydi? Bu sözde müthiş gençin kullandığı top sayılarına bakın da ne olduğunu görün bizim gençlerimiz bunun çeyreğini kullansın ve yüzdeli kullansın bir daha üç dört maç oyuna giremez. Hiç boşuna gençleri suçlamayın, nedendir bilinmez ama bu sizler için ahır olabilir ama TÜRKİYE DE GENÇ YETENEKLİ OYUNCULARA ADETA SOY KIRIM YAPILIYOR......
22-05-2018 09:01
yedi Bir yerli oyuncu monte edilemez miydi? İşte yıllardır sorduğumuz soru. Bir tane bile yerli oyuncu yok mu ki şu sistem içerisine dahil edilip, sistem içerisinde rolü olsun. Sinan geçen sezonu EL'de 30dk ile bitirdi, bu sezon neredeyse sıfır? Öyleyse insan soruyor, neden aldın bu adamı? Mevcut kadroda yok ise, gençlerden çıkartmak için bir yapı kurulamaz mıydı? Sisteme uyacak bir genç isim transfer edilebilirdi? Son olarak, federasyonunun bu Ahmet problemini çözmesi gerek. Elde zaten doğru düzgün uzun yok.
22-05-2018 08:55
Mehmet Kusura bakmayın ben Fenerbahçe yi sevmiyorum, eden mi tamda sizin anlattıklarınızdan ötürü. Büyük koç geldiğinden beri birtane yerli oyuncuya katkısı mı oldu yok, türkiye alt yapılarından bir tane yetenekli oyuncu klübe getirip oyuncu mu yaptı yok aksine dışardan hatırladığım 3 genç oyuncu getirdi birini NBA birini Avrupa ya kiraladı. Hiç mi ülkemizde yetenekli genç oyuncu yok. Fenerbahçe nin türk basketboluna zerre kadar faydası yok. Nedir bu yabancı hayranlığı anlamıyorum. Federasyonu, klüp başkanı, koçu ve halkı yerliyi savunmazsa ne bekliyorsunuz milli takımdan gençlerden. Şimdi çığırtkanlar başlıyacak çalışmıyorlar demeye sizler halt etmişsiniz, birde onlar tarafından bakın birde çalış çalış çalış yabancı gelsin önüne oynasın sana lutfedip bir kaç dakika verildiğinde de tehammül sıfır siz olsanız ne kadar dayanırsınız bu ızdıraba ama yabancı gençler gelip süper oyuncular gibi süre ve tehammül alıyor bu söylediklerim tüm klüpler için geçerli.
22-05-2018 08:52
Murat Hocam herkesi saymışsınız da neden Melihi bunların arasına katmamışsınız.Melih Milli takımın ilk beşine çıkan bir oyuncu FB'de 1 sn bile süre alamayacak kadar kapasitesiz birisi mi ? Tabi Obradoviçin kurallarına aykırı Obra milyonları vererek en iyi yabacıları takıma doldursun sonra F4 yapsın onun yaptığı koçluk değil psikolojik danışmanlık.Böyle iyi bir kadroyu verin herhangi türk antronörüne o da bu takıma inanın F4 yaptırtır.
22-05-2018 08:50
fenerli neden hep fener yerli oyuncu konusunda eleştiriliyor. diğerleri de yapsın bir şeyler Anadolu efes ve darüşşafaka doğuş neden yerli oyuncu misyonunu yapmadı yerli oyuncu var dı da türk milli takımıyla zaferden zafere koşan yerli oyuncular vardı da obra mı bu oyuncuları oynatmadı. Yunanistan ve ispanya tüm organizasyonlarda üst seviyede basket oynayan nerdeyse tüm finallerde olan ülke takımlarıdır.onların oyuncuları ile bizimkileri eleştirirken adil olunmalı. bizimkiler genç takımlarda çok başarılılar sonra yok çünkü, misyonlarını tamamlıyorlar.yada oyunculara bir şeyler oluyor.Her takımda bir tane obradoviç mi var ki? oynatmıyor yerli oyuncuları. öncelikle bizim gençlerimiz basketbolcu olmayı öğrenmeli, ondan sonra obradoviç bir şeyler yapsın. ama bizim oyuncularımızın hali ortada.
22-05-2018 08:33
winslow Yazar, sırf eleştirmek için Ahmet Düverioğlu'nu görmezden gelmiş. Ayrıca bu seviyede oynayacak Türk oyuncu yok. İlk geldiği sezon Kenan gibi bazı oyuncuları denedi ama hiçbiri yeterli seviyeye gelecek bir adım atmadılar, zaten şimdiki durumları da Obradoviç'i haklı çıkarıyor. Ayrıca Melih, Türk milli takımının en önemli skoreri haline gelmedi mi? Yazar bu ismi de unutmuş! Bu en büyük bütçe olayı da son derece spekülatif. GS başkanı geçen yıl Ergin Ataman'a verilen 20 milyon euroluk bütçeleri açıkladı. Bu işler sadece bütçeyle olsaydı CSKA her yıl şampiyon olmalıydı ama sonuçta basketbol sahada oynanıyor. Suproleague yılını saymıyorum, bu ülkede Obradoviç gelene kadar sadece 1 kere F4 oynanmışken, 4 yıl üst üstüste F4 ve birinde şampiyon olunan 3 final oynamayı çok başarılı bir durum değilmiş gibi görmek sadece Türkiye gibi ülkelerde karşılaşılabilecek bir durum!..
22-05-2018 03:51
Fener Thomson bu oyunuyla (ki sezon boyunca, yaklaşık 70 maçtır) nerdeyse her maçta bu takımda yer alıyorsa, koçun yerli / yabancı takıntısından bahsedebiliriz. Euroleague şampiyonluğun kaçmasının en büyük nedeni Thomson ve bazı ısrarlarından vazgeçmeyen koçtur. Real Madrid de en iyi oyununu finale denk getirdi sayılır. Gelecek sezon yapılanması umarım daha düzgün yapılır.
22-05-2018 03:09
jojo Sayın yazara bir soru: Bana öyle 5 yerli oyuncu ismi söyleyin ki, euroleague'de ilk 10 takım bu yerli oyuncularımızı almak için sıraya girsinler, birbirlerini yesinler aman ben kapayım şu oyuncuyu diye... Yukarıda Jason Thompson'un, Ekpe Udoh yerine transfer edildiğini ancak final maçında 4:30 dakika oynadığını ve bu nedenle şampiyonljuğun kaybedildiğini ima ediyorsunuz. Bunu anladık... Peki bir tek oyuncu bile bu kadar önemli iken, Fenerbahçe'ye ve Obradovic'e pota altında oynayabilecek, Ayon, Hines, Reyes, Shengelia vs. gibi isimlere üstünlük sağlayabilecek 3 tane yerli pivot öneriniz... 1, 2,3 ve 4 numaralar için de aynı önerilerinizi bekliyoruz... Bu arada bu önerilerinizi, Ergin Ataman, Oktay Mahmuti'ye de yapınız. Bakalım ne cevaplar alacaksınız?
22-05-2018 02:23
ertan ürkmez Konu Türk basketbolu değildir. Fenerbahçe'nin genç oyunculara yaptığı yatırım ve karşılığında aldıkları ortada. Lütfen biraz da bunlardan bahsedin. Dünyanın parasını yatıracaksın, yaptığın yatırımdan geri dönüş alamayacaksın, kaymağını NBA yiyecek. Yok öyle yağma! Bu tür geri dönüşü olmayan yerli oyunculara yatırım yerine beni şampiyon yapan Bogdanovic'e yatırım yaparım. Fenerbahçe basketbol şubesi siz ve sizler gibilerin yerli oyuncu fetişini tatmin etmek için hizmet etmiyor. Zaten Obradovic öncesinde Fenerbahçe'nin ve diğer Türk takımlarının onlarca euroleague şampiyonluğu vardı da geleli çok başarısız oldu. İnsaf yahu el insaf...
22-05-2018 00:40
Erol Yerli oyuncu konusuna ben de katılıyorum. Bu konu nedense obradoviç'in zayıf noktası. İlk iki sene daha fazla süre vermesine rağmen son senelerde Türk oyuncuların avrupa arenasında rollerini iyice azalttı.Toleransı en aza indirdi çünkü thompson, guduriç gibi oyuncular da hata yapıyorlar ama Obradovic gerekli sabrı ve toleransı göstererek sahada kalmalarını sağlıyor. Son olarak ben Obradoviç'in Fenerbahçe'de devam etmesini ve takımın avrupaya başarıları ile damga vurması istiyorum. Panathinaikos'un Obradovic sonrası dönemde hem de kendini ispat etmiş koçlarla neler yaşadığına tanıklık ediyoruz.
22-05-2018 00:20
Gokyuzu Sayın Ömer araz sizin yazınızı ilk defa okuyorum ve yazınızdaki ince (sözde)eleştirilerinizden anladığım tek şey kesinlikle iyi niyetli olmadığınızdır.yıllar önce Efes’in kadrosuna kattığı yabancılara harcadığı paraları çabuk unutmuşsunuz anlaşılan.türk oyuncu demişsiniz ve mantzarisle reyesi örnek göstermişsiniz.bahsettiğiniz iki oyuncunun milli takımıda Avrupa şampiyonları.yani sizin anlayacağınız oyuncunun içinde cevher yoksa Obra değil allemi Cihan gelse bişey yapamaz.artı 25/30 Mlyn Euro bütçe veren insanlar Türk oyuncular da oynasın gelişsin ve ülkeye katkı sağlasın diye düşünmek zorunda değil.
22-05-2018 00:16
Erol Büyük bütçe birçok kilidi açıyor ama organizasyon, yönetim, pazarlama, taktik, antreman vb etmenler başarının saç ayaklarını oluşturmuyor mu ? Son senelerde Barcelona, Maccabi, Milano gibi ekipler transfer konusunda az mı para harcadilar ? Her sene yapboz tahtası gibi takımı değiştiriyorlar mı? Bireyler yerine sistemin işlemesi ortaya daha keyifli basketbol çıkarmıyor mu ?
22-05-2018 00:12
Erol Sanırım buradan eleştirileri de okuyorsunuz Ömer bey. İtiraz edeceğim birkaç nokta var : 1- 2000'li yılların başından itibaren efes pilsen koçlarına büyük bütçeler verilmedi mi ? 2- Fenerbahçe, Obradovic gelmeden evvelki senelerde koçlarına büyük bütçeler vermiyor muydu (Kleiza, Bogdanoviç, Gricek hangi paralara transfer edildi ? 3- Euroleague ve Fiba ayrılıp avrupa basketbol takımları 2 gruba ayrıldığı sırada gelmedi mi arka arkaya iki F4. O yıllarda Kinder, Real Madrid gibi dominant takımlar var mıydı Efes'in karşısında ?
22-05-2018 00:07
ballokum "Babı-ali zaman zaman çeşitli sıfatlar konusunda abartmayı seviyor, Obradovic bir sihirbaz değil, şapkadan tavşan filan da çıkartamıyor. Avrupa'da bu seviyede mücadele eden 4-6 takım var. Bütçesi ile orantılı kimyasınıda tutturan kadro derinliği bulunan takımlar final four yapabiliyorlar." İşte bu kadar basit.
21-05-2018 23:45

Yorum Yazın


Tweetlerimiz