Obradovic: Bir antrenör olarak gurur duyuyorum
10.01.2019 - 22:46

Turkish Airlines EuroLeague 17. hafta maçında Ülker Sports Arena'da Zalgiris Kaunas'ı 78-61'lik skorla mağlup eden Fenerbahçe Beko'da koç Zeljko Obradovic karşılaşma sonunda düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: 

"İnanılmaz bir dönem geride bıraktık. 8 günde 4 maç oynadık. Oyuncularımı gerçekten kutlamak istiyorum, çünkü 4 maçta da maçın başından sonuna kadar savaştılar. Bazı anlarda iyi oynamadığımız doğrudur, ama bir antrenör olarak gurur duyuyorum çünkü hiçbir zaman pes etmedik ve savaştık.

Bugün çok agresif bir takıma karşı oynadık. Tam saha baskı yapıyorlar. Buna hazır olmamız gerekiyordu. Top kaybı yapmamız gerektiğini konuştuk, ilk yarıda 4 tane yaptık bu da avantajımız oldu. Üçüncü çeyrekte 7 top kaybı yaptık, bu da bu akşamki en büyük 
problemmizdi. Bu maçı kazanmayı hakettiğimize inanıyorum.

Zalgiris çok iyi bir takım, arkadaşım Saras'ı da tebrik ediyorum bu takımdan ötürü. 

Melih iyi bir oyun oynadı, özellikle savunma kısmında bu şekilde oynamaya devam etmeli. Hücum açısından en iyi oyuncularımızdan bir tanesi. Çok akıllı bir oyuncu, basketbolun hem savunma hem hücum olduğunu biliyor.

Ancak Melih dışında Melli hakkında da konuşmak gerektiğini düşünüyorum. Herkese örnek gösterilecek bir oyuncu, geride kalan 4 maçta da inanılmaz oynadı.

Oyunculardan bahsedereken veselyden de bahsetmek gerekiyor, maçın üzerine çok büyükk bir etkisi var. Günün sonunda bu bir takım işi.

Motivasyonu yüksek tutmak kolay değil, sürekli sıfırdan başlamak gerektiğini biliyorlar. Basketbolu çok seven, sürekli basketbolu konuşan bir grubuz. Hatalar olabilir ama kendimize güveniyoruz. Biz de oyuncuların motivasyonlarını yüksek tutmasına yardımcı oluyoruz. 

Ahmet geçen sene çok daha iyi bir görüntü çiziyordu, daha iyi olması gerektiğini düşnüüyorum. Ona yardım etmemiz gerekiyor, ona anlatmamız gereken şeyler var, uzun olarak bazı şeyleri daha iyi yapmalı, ben onun daha iyi olacağına inanıyorum.

Oyuncular antrenmandan çok maçı seviyorlar, sahada olmayı seviyorlar. Geçen seneye göre idman programımız çok değişti. Takvime adapte olmaya çalışıyoruz. Dün Moskova'dan döndükten sonra daha hızlı salona gidebilmek için tüneli seçtik ve bu yüzden otobüs yerine minibüsle geldik. 30 dakika toplantıdan sonra antrenmana geçtik. Bugün özellikle savunmada çok iyi oynadık. Seneye 4 hafta daha olacak. Kulübümüzle şunu konuşacağım, kesinlikle charter uçuşlar olması gerekiyor. Atina için değil ama Rusya, Gran Canaria gibi yerlere giderken buna ihtiyacımız var, hem dinlenmek hem de hazırlanmak adına bu gerekli.

Çok akıllı bir takımımız var, burada egolu karakter gösteremeyeceklerini biliyorlar. Yıldızlardan bahsetmeniz güzel oldu ama bu sadece taraftar ve basın için. Ben koçum, benim için hepsi aynı. Gençlerin bunu farketmesi güzel bir şey. Bizim için en değer verdiğimiz şey takım içerisindeki kimyadır, oyuncuların etrafındaki kişiler için de tabii ki. 

Şu anda 2 farklı lig oynuyoruz. EuroLeague ve Türkiye Ligi. Tek fark takvim. NBA'de üst üste maç oynuyorlar biz bunu yazın yapıyoruz. Ama inanıyorum ki EuroLeague daha iyi olacak. Taraftarlar mutlu olsun önemli olan o. Eğer buradaki oyundan insanlar zevk alıyorsa, sorun yoktur. 
Jan'ın oyuna etkisi çok fazla, umuyorum ki uzun süreler boyunca bizimle olmaya devam eder. Maç içindeki reaksiyonlarına bakınca basketbolu ne kadar sevdiğini görüyorsunuz. Bir koç olarak her zaman hatalar bulmak benim işim. Jan'ın bir oyun kurucu gibi beyni var, bir çok oyuncudan farklı anlayabiliyor maçı. Umarım bu seviyede devam eder, hatta biraz daha iyi olur."

-Basket Dergisi içeriğidir, kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.

Yorumlar


BGL Uçak işi çok. kolay.Herkes maaşından biraz klübe bıraksın
11-01-2019 10:41
Space Jam Hoca haklı, ben olsam ucak alırım be bu takıma, Koç musun Kuzu musun ali effendi!
11-01-2019 09:23

Yorum Yazın


Tweetlerimiz