Obradovic ansiklopedi gibi / JASON THOMPSON BLOG
14.11.2017 - 18:50

Fenerbahçe Doğuş'un yeni transferi Jason Thompson, Euroleague resmi sitesine bir blog yazısı yazdı. İşte yazının tamamı;

İstanbul'dan merhaba! Burası hak ettiği krediyi almayan güzel bir şehir. Şehire indiğinizde ne kadar büyük olduğunu anlayamıyorsunuz. Bir Amerikalı olarak, Amerika ile restoranlar ve alışveriş merkezleri gibi çok fazla benzerliğe sahip. Sözleşmeyi imzaladığımda, sosyal medyadan bile, Fenerbahçe taraftarlarının ne kadar tutkulu olduğunu biliyordum. Beni açık kollarla karşıladılar. Ben uçaktan indiğimde de durum aynıydı; Havaalanında oradaydılar ve özellikle EuroLeague organizasyonunda destekleri böyleydi. Şehrin her tarafında taraftarlardan çok fazla destek alıyorsunuz. Ve ziyaret edebileceğiniz bir çok tarihi yer var. Boş zamanınız olduğunda aile ve arkadaşlarınızı ağırlayabileceğiniz mükemmel bir şehir. Çok rahat çünkü burada ABD’ye benzer çok şey var.

İlk geldiğimde İstanbul’un Avrupa ve Asya taraflarının olduğunu bilmiyordum. Şehir olarak benzerlikleri olsa da farklılıkları da var. Görünüşe göre Avrupa tarafı biraz daha canlı, daha fazla mağaza, alışveriş merkezi, kulüp ve benzeri şeyler var. Asya tarafını ise daha ev gibi, sakin ve aile odaklı görüyorum. Asya tarafında bizim salonumuz var ve çok sayıda oyuncumuz burada yaşıyor. Yaşamak için harika bir yer ve Avrupa yakasından çok uzak değil. Çok sayıda köprü ve tünel var. Trafik konusunda ise biraz şanslıyım çünkü bu konuda Los Angeles ve New York’a benziyor. Takım arkadaşlarımdan trafiğin olduğu zamanlarda evden ayrılmamalarını öğrenmeye çalışıyorum. Gerekirse yolun boş olduğu farklı zamanlarda gidiyorum. Yine de trafikte gideceksem, Uber veya taksiyle gitmeyi tercih ederim.

Bu, geçen yıl Çin'de oynadıktan sonra ilk EuroLeague sezonu. Ben sadece bir yıl Çin Basketbol Ligi’nde oynadım. Sekiz sezon NBA’de görev aldım. ÇBL için adapte olmak farklıydı. NBA’de tek bir takımda 7 sezon geçirdim ki bu durum genç bir oyuncu için fazla duyulmamış birşeydi. Daha sonra takım değiştirdim ve ardından Çin’e gittim. Çin'e gitmek kolay bir geçiş değildi. Her yerin farklı ve belli başlı kuralları oluyor. Burada bile, yani Türkiye ve EuroLeague’de farklı iki top kullanıyoruz. Oyun stilleri farklı. Amerika’daki gibi olmayan farklı kurallar ve seyahatler var. Profesyonel bir basketbol oyuncusu olarak bu durumlara adapte olabilmeniz lazım. Bu sizin işiniz, farklı ve zaman alıyor.

Çin ve NBA’de sayılara ilişkin çok şey var ve istatistiksel olarak takımınız için çok şey yapabilirsiniz. Avrupa'daki büyük takımlarda, yukarıdan aşağıya, tüm oyuncular harika, bu nedenle atış miktarı veya istatistikleriniz konusunda bir fark var. Burada büyük bir maçta, 10 sayı ve 5 ribauntla büyük etkiye sahip olabilirsiniz, ancak NBA veya CBA'da aynı etkiye sahip olamayabilirsiniz. Bizim gibi dengeli takımlarda kritik anlarda bu tarz istatistiklere sahip olmanız takımınız için hayati önem taşıyor. EuroLeague, çok güzel bir organizasyon. Oyun seviyesi söz konusu olduğunda NBA'ye olan benzerliklerini görebilirsiniz. NBA'de yıllar boyunca karşılıklı oynadığım, bir sürü tanıdık yüzü görüyorum. Seviye yüksek, taraftarlar iç sahada ve deplasmanda çok tutkulu. Sezona başlangıcın çok önemli olduğunu bildiklerinden her oyuncu sahada elinden geleni yapıyor. Tabii aynı öneme play-off’lar ve Final Four da sahip.

Tüm zamanların en iyilerinden biri olan ve değerini her zaman ispatlayan Zeljko Obradovic’e sahibiz. Sözleşmeyi imzaladığımdan beri, onunla telefonda konuştuğumda, sonrasında antrenmanlarda ve maçlarda konuştuğumda, sahanın her iki tarafında sünger gibi bilgileri ondan emmeye çalışıyorum. Zeljko bir ansiklopedi gibi. Çok büyük bir şanı var ve kazandığı başarılarla bu şana erişmeyi haketmiş. Kendisi sert mizaçlı biri, ancak bu tarz koçlarla çalışabiliyorum. Koç senden elinden geleni yapmanı istediğinde ben de bunu yapıyorum. Onun uzmanlığıyla daha da gelişebileceğimi hissediyorum.

Son olarak, taraftarlarımıza bana verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ederim. Bu benim için büyük bir nimet. Bana her zaman kollarını açtılar. Buraya geldiğimden beri antrenmanlar, maçlar, toplantılar hep benim gelişmeme yardımcı oldu. Her şey benim için yeni bir şey ve işlerin iyileşmeye devam edeceğini bilerek süreç boyunca bana yardımcı oluyorlardı. Ekibimize verdikleri tutkulu destek için onlara teşekkür etmek istiyorum. Yolda yüzlerce sarı lacivertli insan görüyorum ve bu durum bizim takım olarak güven duygumuzun artmasına neden oluyor.Çeviri: Basket Dergisi
 

Yorumlar


bull @Cenk Boşnak esasında senin bahsettiğin olayın yavaş yavaş gerçekleştiğini söyleyebiliriz. obra karşıyaka maçından beri thompson'ın sürelerini ahmet'e kaydırmaya başladı. misal son daçka maçında ahmet 24 dakika oynamış. umarım herkesi kalinic gibi yanıltır ama ben de haftalar geçtikçe thompson'a olan inancımı yitirmeye başladım. çünkü thompson'da benim gördüğüm asıl sıkıntı, hatalarını düzeltme adına hiç çaba sarfetmiyor gibi durması. dediğim gibi yanılmayı çok isterim. sonuçta yanılırsam kazanan yine fenerbahçe olur.
15-11-2017 17:19
erkan Neden bilmiyorum ama NBA de nasıl senelerce oynamış bu adam en pek anlamadım. Buraya mı alışmadı acaba. Üstelik Udoh gibi benchte de değil direk süreler almış. Çok vasat, hala toparlanamadı.
15-11-2017 16:54
Cenk Boşnak JASON CARLTON THOMPSON kaç maçtır ısrarla benzer hataları yapıyor, onu yetiştireceğiz die de maç kaybediyoruz. Kredisini tükettiğini düşünüyorum. Ona verilen süre Ahmet Düveroğlu'na verilse çok daha kazançlı çıkardık.
15-11-2017 11:25
KingJames Haydi Jason, göster onlara..
14-11-2017 23:04
Dobra Yorumcu Melih Kaynak Thompson yazısında "beni açık kollarla karşıladılar" demiş. Demek ki bu açık kollardan çok etkilendiği için maçlarda da durmadan kollarını gereksiz açıp erken faul problemine giriyor.
14-11-2017 19:27

Yorum Yazın