Moralimizi Bozmayalım / NİLAY YİĞİT KARTALTEPE
27.06.2019 - 22:02

Öncelikle 2019 EuroBasket’te Perilere başarılar dileyerek başlamak istiyorum. İnşallah turnuvanın sonunda madalyayı kazanıp  olimpiyatlara giden takım olurlar.

Maça Işıl, Olcay, Cansu, Tuğçe ve Kia ile başladık. Tutuk girişimizin ardından üç dakika sonra kendimize geldik ve istediklerimizi sahaya yansıtmaya başladık. Topu içeriye indirdikçe Kia’dan üstün olduğumuz pozisyonda sayılar gelmeye başladı ve çift hanelerle öne geçtik.. Hücumun verdiği enerjiyle savunmayı daha baskın hale getirdik.

Ceyhun Yıldızoğlu’nun Olcay-Pelin değişikliği ile hücum ve savunmaya enerji geldi. Pelin’in kısa sürede 5 sayı bulması ve üstüne top çalıp turnikeyle bitirmesi takımı ateşleyip rahatlattı ve Olcay’ın son saniye basketiyle ilk çeyreği 17-10 önde geçtik.

2. çeyreğe yine tutuk başladık. İtalyanlar en kuvvetli olduğumuz pivot pozisyonumuzda Kia Stokes’a ikili sıkıştırma getirerek bizi dış atışlara ve top kaybına zorladı. İlk sayımızı Olcay’a yapılan üçlük atıştaki faulde bulduk. İtalyanlar hücum ribaundu almaya başladı ve yorgun gibi gözüktüğümüz bu bölümde enerjimizi kaybettik. Kenardan gelen Pelin Derya Bilgiç yine enerji kattı ama İtalya toparlanıp ilk yarıyı 26-25 önde kapattı.

2. yarıya aynı 5’le başladık ve bu sefer istediğimiz her şeyi sahaya yansıtmaya başladık.  Sert savunmamıza İtalyanların yaptığı top kayıpları, hücumda istediğimiz penetreler üstüne Olcay’ın şut isabetleri, rakibimizin çeyreğin bitimine 7 dakika kala faul hakkını doldurması, Cansu’nun devreye girmesi, İtalya’yı 5 dakika sayısız tutmamızla birlikte maç istediğimiz gibi gitti.

Bu arada Ceyhun Yıldızoğlu, Kia Stokes’u biraz kenara almak istedi ama malesef kenardan o pozisyona katkı gelmediği için İtalyanlar hücum ribaundu alarak maça tutunmaya başladı. Son 40 saniye Kia Stokes’un yokluğunda İtalyanlar, 4 hücum ribaundu alıp 4 kez hücum etti ve sonunda sayı buldular.

Ayrıca 3. çeyrek şöyle bir detay var ki; Zandalasini hiç skor bulamadı ama biz buna rağmen farkı yükseltemedik.

Son çeyrek bazı anlar oyundan düşsek de maç istediğimiz gibi gidiyordu. Olcay’ın üç sayılarıyla hücumda sayı bulduk ama Kia Stokes’u iyice unuttuk ve içeri hiç top indirmemeye başladık.

Maçın bitimine 5 dakika kala 47-44 öndeyken İtalyanların guardı Dotto’nun sakatlığı çok üzücü oldu ve bizde koç, Olcay’ı oyundan çıkarıp Pelin’i aldı. Pelin’in baskılı savunma üzerine faul problemine girmesi ile Ayşe Cora değilikliği geldi.  Bundan bir dakika sonra İtalyanlar toparlandı ve kendi ligimizden tanıdığımız Sottana sazı eline aldı. Son dört dakikada 9 sayı atarak maçı kazandırdı.

Bizim için galibiyetle başlamak elbette önemliydi ama turnuva çok uzun ve sürprize açık. Moralimizi bozmadan Slovenya maçına konsantre olup hatalarımızı çıkarıp önümüze bakmalıyız. Canınız sağolsun.

NİLAY YİĞİT KARTALTEPE

Yorumlar


ERDAL OKYAR Bu KİA STOKES dan birşey anlamadım.Nereden buldular.
28-06-2019 10:59

Yorum Yazın