Milli Takım'ın önünü açalım
23.03.2016 - 09:24

Bu sene Milli Takımızın en önemli sınavı Olimpiyat Elemeleri…

 

Şimdiye kadar hiç gidemediğimiz Olimpiyat Elemeleri Filipinler’de Temmuz ayında yapılacak. Grubumuzda Senegal ve Kanada bulunuyor. İlk 2 sıraya girersek çaprazdaki Fransa, Yeni Zelanda, Filipinler grubundan gelecek iki takımdan birisiyle oynayacağız.

 

Muhtemelen diğer gurupta Fransa bir olur. Biz de kendi urubumuzda bir olursak çapraz grubun ikincisini eler Fransa ile Rio’ya gitme maçı oynarız diye düşünüyorum.


Olimpiyat elemeleri ve önümüzdeki Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olabilmemiz Milli Takıma seçilecek oyuncuların liglerde süre almalarından geçeceği net olarak gözüküyor.
 

Milli Takımın 2015 kadrosundaki oyuncularla bu kadroya girebilecek isimlerin ligdeki oynama süreleri ve performanslarını incelediğimde gelecek için ümitlenmekte zorlanıyorum.
Modern basketbolda oyunun sertliği ve sürati göz önüne alındığında takımların maçları 8-9 oyuncu ile oynamalarının gerektiği apaçık ortada.

 

Aşağıdaki tablo incelendiğinde ilk beş dışındaki  oyuncuların liglerde aldıkları süre ve performansları maalesef rotasyon açısından teknik ekibimizin elini zayıflatıyor.

 

Avrupa Birliği içinde olsak yabancı kuralı dolayısıyla ligimizde süre alamayan oyuncularımız İspanyol, İtalyan oyuncular gibi Avrupa’da oynayabilirlerdi. Ama Avrupa Birliği içinde olmadığımızdan liglerimizde  süre  alamayan oyucularımızın böyle bir şansı da yok. Bu durumda yapılması gereken tek şey kalıyor o da yabancı oyuncu sayısı konusunu masaya yatırrmak.

 

Bu konuda Federasyon,  basketbol camiasının ileri gelenleri, kulüpler, basketbolcular ve basınımızın görüşlerini alıp, Türk basketbolun menfaatleri doğrultusunda gerekli kararları almalıdır.

 

Benim yabancı sayısı konusundaki düşüncem 3+1.  Yani Süper Lig’deki takımlarımız 3+1 kuralı ile oynasın, yani aynı anda sahada üç, kenarda bir yabancı oyuncu olsun.


Avrupa Kupası oynayan takımlar ise  Avrupa Kupası’nda oynadıkları maçlarda istedikleri kadar yabancı oynatsınlar.

 

 

Yorumlar


VOLKAN ACAR Yukarıdaki istatistiklerden de anlaşılabileceği gibi bu oyuncu kadrosunda Cedi Osman ve Ersan İlyasova'dan başka 10 sayı ortalamaya dahi ulaşamayan tamamlayıcı 5-10 dakika süre alabilen aktörlerden oluşacak. Başarı imkansıza yakın. Enes Kanter de siyasi sebeplerden çağrılmayacak çocuklar oynamaya çalışırlar ama anlaşılan rakipler atacak biz de bakacağız.
29-03-2016 14:08
Barış Önol bence basketbolumuzun durumu tam da şudur: 6 Yabancı, Üstü Şishane... buyur okuyun... http://basketbolyazilari.blogspot.com.tr/
23-03-2016 18:36
ugur budak sayın Hakyemez; sizce genç oyuncularımızın Avrupa'da oynayamayışlarının tek sebebi AB pasaportuna sahip olmamaları mı ? Ayrıca yukarıdaki listededi oyuncuların büyük bölümü neredeyse tüm kariyerlerini 3+2 kuralının olduğu 10 yıllık süre boyunca geçirmiş oyuncular…Saygılar...
23-03-2016 16:58
çinko Güzel bir nokta. Şimdiden düşünüp önlem almak lazım. Ancak milli oyuncuların takım içindeki süreleri takım koçlarının - heleki sezon sonuna doğru - hiç umurlarında değil. Belki milli takım hazırlık sürecini daha yoğun bir hale getirmek lazım. Bir olimpiyat görmek güzel olurdu. " 3 + 1 " ? Pek tabii ki milli oyuncularımızın süre alması lazım. Lakin Avrupa'da başa oynayan takımlarımızın da yabancı kısıtlaması ile dezavanatajlı duruma düşürmemek lazım. Beni en çok şaşırtan ligimizin orta ve alt sıralarında yer alan takımlar. Orada süre alan çoğu yabancı oyuncuyu görünce bizim yerli gençlere çok acıyorum. Örneğin Melih ve Göksenin Trabzon, Uşak veya Ankara'da neden 1 - 2 sezon " star " rolünde oynamazlar ? Hadi tüm ( jugo ) Slav dünyasını bir istisna olarak bir kenara bırakalım, peki Yunanistan ve İspanya neyi farklı yapıyor ki en üst seviyede bizden daha fazla oyuncu yetiştirebiliyorlar ? Keşke 3 + 1 her şeyi çözse
23-03-2016 09:56

Yorum Yazın


Tweetlerimiz