Özmandıracı: Yıldırma politikasıyla başarı kazanmak zor / SEMİH NİŞANCI
22-06-2020

GALATASARAY Kadın Basketbol Takımının birçok başarısında imzası olan sembol oyuncusu Işıl Alben'in sarı-kırmızılı takımdan ayrılarak BOTAŞ'a imza atması, Galatasaray'ın basketbol şubesinde önemli fikir ayrılıklarının ve görev değişimlerinin yaşanmasına yol açtı. Işıl Alben'in, yeni sözleşme konusundaki belirsizliklerden sonra BOTAŞ'a transfer olduğunu belirtmesi, sarı-kırmızılı kulüpte birçok tartışmayı beraberinde getirdi.

Yönetim kurulu içerisinde yaşanan tartışmalar üzerine sarı-kırmızılılarda basketbol şubesinde görevli üç yönetici, Erol Özmandıracı, Ömer Cansever ve Mahmut Recevik görevinden ayrıldı. Söz konusu üç yöneticinin yerine ise Dorukhan Acar, İlber Aydemir ve Oytun Özer getirildi.

Aydınlık, basketboldaki görevini bırakan Galasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı'ya hem Işıl Alben'in takımdan ayrılık sürecini hem de basketbol şubesindeki bütçe tartışmaları ile ilgili son gelişmeleri sordu.

'IŞIL, ÖMER YALÇINKAYA YÜZÜNDEN AYRILDI'

Işıl Alben'in ayrılığı dolayısıyla çok üzgün olduğunu dile getiren Özmandıracı, "Işıl'ın ayrılığı adeta bir mesajdı. Işıl, basketbol şubesi genel menajeri Ömer Yalçınkaya'nın 'mobbing'lerinden dolayı ayrıldı. Benim Işıl'la aram çok iyiydi, Işıl benim kardeşim gibiydi. Işıl'ın ayrılacağını hiç düşünmemiştim, ayrılık haberi bizi şok etti" ifadelerini kullandı.

Basketbolda gündem olan ayrılık haberinden sonra Işıl'la konuştuğunu aktaran Özmandıracı, "Tüm bunlara rağmen Işıl'la konuştum, bana teşekkür etti, bunu kendisine de sorabilirsiniz. Işıl'la kişisel bir problemimiz yoktu" dedi.

 

'YALÇINKAYA ARKA KAPILARDAN İŞ ÇEVİRİYOR'

Galatasaray Kadın Basketbol Takımının kaptanlığını da yapan Işıl'ın BOTAŞ'a gidişi sonrasında basketbol şubesinde ciddi bir değişimin yaşanması gerektiğini yönetim kuruluna aktardıklarını belirten Özmandıracı, "Genel Menajer Ömer Yalçınkaya'nın görevinden ayrılmasını istedik. Çünkü hep arkadan, arka kapılardan iş çeviriyordu. Işıl'ı istemedi. Efe Güven hocamızı da istemiyor. Erkek basketbol takımı başantrenörü Ertuğrul Erdoğan'a da 'mobbing' uyguluyor. Ama maalesef yönetim kurulu kararı böyle olmadı ve Yalçınkaya'nın görevine devam etmesi sonrasında biz görevimizden istifa ettik" ifadelerini kullandı.

Sağlık problemleri ile ciddi bir savaş içerisinde olan kulüp başkanı Mustafa Cengiz'in Galatasaray'ın başarısı için gecesini gündüzüne kattığını söyleyen Erol Özmandıracı, "Başkanımızı çok seviyoruz, ona çok saygı duyuyoruz. Anladığım kadarıyla başkanımıza da gelişmeler farklı biçimde aktarıldı ve çarpıtıldı. Başkanımızdan bağımsız bazı kararlar alınmak istendi" dedi.

Galatasaray'da oynadığı dönemde kadın basketbol takımının kaptanlığını yapan Işıl Alben, sayısız kupa sevinci yaşamıştı. Tecrübeli basketbolcu, sarı-kırmızılı forma ile 3 Avrupa kupası da kaldırmıştı.

'BASKETBOL ŞUBESİNDEKİ KÜÇÜLMEYE KARŞIYDIM'

Kadın ve erkek basketbol takımlarında 2020-2021 sezonunun bütçesine de değinen Özmandıracı, çok önemli açıklamalarda bulundu: "Basketbol şubesindeki küçülmeye ben karşıydım. Bunu yönetim kurulunda dile getirdim. Basketbolda küçük bütçe değişimleriyle bile başarı gelebilir. Bütçe düşmemeliydi. Bütçelerde kısıntıya gidildi ve bu rakamlar başarı için yetersiz olacaktı. Ben, Ömer Cansever ve Mahmut Recevik basketbolda iddiamızı korumamız için her şeyi yaptık. Bütçelerdeki düşüşün de sebebi Ömer Yalçınkaya idi. Kaan Kançal ve Yusuf Günay'la bu konuları görüştü."

Işıl Alben'in BOTAŞ'a transferi sonrasında haksız yere eleştirildiklerini söyleyen Özmandıracı, şunları kaydetti: "Kahroldum, çok üzüldük. Günlerdir sadece bunu düşünüyoruz. Şubede bir değişim olmalı ve Ömer Yalçınkaya görevinden ayrılmalı idi. Şubede Efe Güven ve Ertuğrul Erdoğan'ın başarılı olacağı koşullar oluşturulmalıydı. Özellikle ben kadın basketbol tarafı ile daha çok ilgilendiğim için söylemeliyim ki başantrenör Efe Güven benim kardeşim, onun ve elbette Galatasaray'ın başarılı olması için elimizden gelen her şeyi yaptık. Herkesin bunu bilmesini isterim."

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın