Milli oyuncuları korumak için önerimdir / NECİP KAPANLI
07-01-2016

Basketbolun geleceği ile ilgilenen iki kişi bir araya gelse ana konu bellidir: Kulüp takımlarında süre alamayan A Milli Takım oyuncuları ve Altın Jenerasyon'un durumu ne olacak?
 
Kürsülerden inmeyen altyapı milli takım oyuncularının kenarda, ya da tribünde oturduğunu görünce insanın içi acıyor. Keza A Milli Takım oyuncularının bir ikisi hariç diğerleri antrenmanlardaki beşe beşlere dahi giremiyor.
 
Kulüplerin isteği doğrultusunda yabancı sayısında azalma olmayacağı anlaşılıyor. O zaman mevcut yabancılı sistem içinde formüller üretmek gerekiyor.
 
Bu konudaki aklıma gelen bir çözümü paylaşmak istiyorum... Yönergelere A Milli Takım ve 21 yaşını doldurmamış altyapı milli takımlarında son iki yıl içinde oynamış olanlar için şu çerçevede maddeler konsa... (Süreler tartışılabilir)
 
* Ligin ilk yarısı sona erdiğinde toplam maç sayısının en az 4'te 3'ünde oynamak koşuluyla ortalama 7 dakika süre almayan oyuncular o sezon içinde başka bir takıma transfer yapabilir. Bu durumda ilk kulübü bütün mali yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır.
 
* Eğer aynı şekilde bu kapsam içindeki oyuncular ligin ikinci yarısında maçların 4'te 3'ünde ortalama 7 dakika süre almamışlarsa devam eden uzun süreli sözleşmenin mali yükümlülükleri geçerli olmak üzere başka kulübe transfer olabilirler.
 
* Oyuncuların sakatlığı durumunda bu formülde değişiklikler yapılabilir ancak raporun federasyonun belirleyeceği kulüple ilişkisi olmayan doktorlardan alınması şartıyla...
 
İlk bakışta biraz sert gibi dursa da doğacak olan sonuçlar bizi amacımıza ulaştıracak...
1. A Milli Takım oyuncuları yüksek bütçeli takımlarda bloke olmayacak.
2. Genç oyuncular süre alacak.
3. Kulüpler oyuncuları kontrol etmek uğruna kadrolarını şişirmeyecek. (Özel sözleşmelerle kontrolü sürdürebilirler ama oyuncular oynamış olur)
 
Bu konunun elbette daha birçok detayı var ama ben temel görüş olarak ilgilenenlere sunuyorum... Unutulmasın ki oyuncular kulüplerinden çok hepimize aittir. Çünkü onlar milli servettir.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın