Hakan Yiğit: Maddi imkânlarımızın üzerinde iş yapıyoruz / ŞANSIN TOKYAY
10-01-2017

Orduspor, 20 takımın mücadele verdiği TKBL’nin ilk devresini 10 galibiyet 9 mağlubiyet ile 10. sırada kapattı. Beklediklerinden daha iyi bir ilk yarı geçirdiklerini ifade eden Hakan Yiğit, bunu ekibinin kazanma hırsına ve takım kimyasına bağlıyor.  

-TKBL’de 19 haftalık birinci devre geride kalırken, nasıl bir dönem geçirdiğinizi söyleyebilirsiniz?

Hakan Yiğit: Ligimizde geçmiş yıllara göre çok daha sert bir oyun oynanıyor. Hem fazla sayıda iddialı takım var, hem de hafta içi maçları ile tempo yorucu bir hale geldi. Biz, düşündüğümüzden daha iyi bir ilk yarı geçirdik. 10 galibiyetle tamamladığımız ilk devreyi en fazla 8 – 9 galibiyetle bitiririz diye hesap etmiştik. Bizim için güzel geçen bu dönemde bazı sakatlık problemleri de yaşadık, onlara da değinmeden geçemeyeceğim. Rotasyonumuz çok geniş değil, maçlar art arda gelince zorlanıyoruz. 

-Şimdi Federasyon Kupası Finalleri kapsamında da art arda maçlar yapma durumunuz var…

Hakan Yiğit: Evet, bu işin bizi yoran kısmı oluyor. Oyuncularıma dinlenme fırsatı veremeyince ben de üzülüyorum. Onların da tatile ihtiyacı var. Fiziksel dinlenmeyi geçtim, mental olarak da rahatlamaları gerekiyor. Buna fırsat bulamayınca sıkıntıya giriyoruz. Bunun dışında şu ana dek geçirdiğimiz dönemden memnum. 

FEHM9343KAPAK002

“Sezon Öncesi Hedefimiz Ligde Kalmaktı, Şimdi Play Off Düşünüyoruz”

-Sezon öncesinde, bütçeniz ile doğru orantılı olarak, istediğiniz takımı kurabilmiş miydiniz?


Hakan Yiğit: Biz, ligde en düşük bütçeli takımlardan biriyiz. Kesin konuşamam ama sanıyorum ki 15. ya da 16. olabiliriz bütçe sıralamasında. Ayrıca ekibi de geç kurduk. Hem ben kulüp ile geç anlaştım hem de transfer yasağından dolayı oyuncuları hızla bir araya getiremedik. Yine de tanıdığımız oyuncular ile anlaşmayı başardık. Sahip olduğumuz maddi imkânların yaratabileceğinin üzerinde iş yaptığımıza inanıyorum. Bu sezon öncelikli amacımız ligde kalmak iken şimdi play off sıralamasında yer almak istiyoruz. Şu anda onuncu sıradayız, normal sezonun sonunda ilk sekizin içinde olmak mutlaka kolay olmayacaktır ama bizim böyle bir umuduz var. Bu düşüncemiz de ilk yarı gösterdiğimiz performans sonrasında şekillendi. 

“Bodrum Maçı Dışında Her Karşılaşmada Sonuna Kadar Mücadele Ettik”

-Ligde oldukça iddialı takımlar olduğu aşikâr. İlk devrenin sonu itibarı ile rakipleriniz karşısında ekibinizin performansını nasıl analiz ettiniz? 


Hakan Yiğit: Maçlarda pota altında varlık gösterebildiğimiz her takıma karşı iyi performans sergiledik. Örneğin bütçe olarak bizden çok üstün Urla Belediyesi, İzmit Belediyespor gibi takımları mağlup ettik. Bu müsabakalarda oyun dâhilinde içeride üstünlük sağladığımız için başarılı olduk. Bizim dış atıcılarımız zaten iyi durumda, önemli olan içeride sıkıntıya girmememiz oluyor. Ayrıca şu da bahsedilmesi gereken bir konu; yabancı oyuncumuz beş numara pozisyonunu oynamayı çok iyi bilmiyor. Tabii biz bunu bilerek onu aldık, şartlar o zaman bu tercihi gerektiriyordu. Çok çalıştırdık, kendisine yapması gerekenleri öğrettik. Aramıza ilk katıldığından bu yana ciddi bir yol kat etti, şu anda istediklerimizin çoğunu sahaya yansıtabiliyor. Şu sıralar o da bir sakatlık yaşıyor, bir maçta parmağı çıkmıştı hala düzelmedi. Dinlenmeden oynuyor, iyileşememesi normal. Geçen 19 haftada, Kırçiçeği Bodrum maçı dışında hiçbir maçta rakibimize teslim olmadık. Her karşılaşmada sonuna kadar mücadele ettik, her maça ortak olduk. 

“Takım Kimyamız Ve Kazanma İstediğimiz Üst Düzeyde”

-Takımınız ile ilgili anlattıklarınızdan yola çıkarak kazanma hırsı çok yüksek bir ekiple çalıştığınızı söyleyebilir miyim?


Hakan Yiğit: Kesinlikle. Oyuncularımızın çoğu yıllardır tanıdığım isimler, gençlerimiz de çok verimli. Takım kimyamız ve kazanma istediğimiz üst düzeyde. En başından beri aklımızda şu var: Kazanacak da kaybedecek de olsak maçın sonuna dek rakibe teslim olmayacağız. Öyle de devam ediyoruz. Dediğim gibi, bir maç dışında hiçbir maçımızda mücadeleyi bırakmadık. Belki kazandığımız maçları çok farklı kazanmadık ama kaybettiklerimizi de farklı kaybetmedik. Her müsabakada galibiyete yaklaşan noktalara geldik. Bu açıdan takımımızın hırsı ve birlikteliği, gerçekten ön planda bir unsur oldu. 

-Son olarak başlangıç tarihi bugün olan Federasyon Kupası Finalleri hakkındaki değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyim? Eşleşmeler hakkında neler düşündünüz, sizce neler olacak?

Hakan Yiğit: Kuranın sonucu bizi pek kolay maçlara götürmedi. Bornova Beckerspor, Kırçiçeği Bodrum Basketbol ve OGM Orman Gençlik ile aynı tarafta mücadele vereceğiz. Kupayı kazanmaya aday takımlardan üç tanesi bizim grubumuzda. Bu takımlar arasından da son duruma bakarsak Bornova Beckerspor bir adım önde gibi duruyor. Diğer grupta ise Urla’nın son transferlerinden sonra yükselen bir form grafiği olduğu görülüyor. Çankaya Üniversitesi de bence çok potansiyel sahibi bir takım ve bana göre ligin favorilerinden biri. Diğer gruptan Urla Belediyesi ya da Çankaya Üniversitesi’nin finale yükselebileceğini düşünüyorum. Bizim grubumuzdan Bornova Beckerspor ile final maçı oynayabilirler. Benim şimdilik tahminlerim bu yönde.

Röportaj: Şansın Tokyay

Fotoğraf: Fehmi Özgüler
 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın