Maçı mı kazanmak daha önemli, oyuncuyu mu? / HAKAN YAVUZ
31.10.2020 - 09:07

Öncelikle İzmir'de meydana gelen depremde hayatlarını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralı olarak kurtulan vatandaşlarımıza da acil şifalar dilerim.

EL'de Türk takımlarının haftayı iki deplasman galibiyeti ile kapatmaları çok önemli idi.
Bilhassa FB Beko'nun savunma ve Ali Muhammed ile kazandıkları Maccabi deplasmanı nefes almaları acısından iyi oldu. Aynı zamanda güven tazelemiş oldular.

 

Anadolu Efes'te ise Ergin Ataman da hem maçı, hem de önemli bir oyuncusunu kazanmanın hesapları içinde idi. FB Beko'ya göre oyuncu kadrosu olarak pozisyonları daha belli oyunculardan kurulu Anadolu Efes'in Larkin'in de takıma katılması ile geçen seneki EL performansına geleceğine inanıyorum.  
 

İlk periyot iki takım da savunma yapmadı (26/29). İkinci periyottan itibaren ise vidaları sıkıp maç sonuna kadar daha iyi savunma yapma gayreti içinde oldular.

Basketbol oyununun içinde 15 kadar pick and roll savunması olmasına rağmen EL'de oyuncu kalitesinin üst seviyede olmasından dolayı coachlar bunlardan ancak dört, beş tanesini sürekli kullanıyorlar.

Olimpiyakos da bu maçta üç, dört kere pick and roll savunması değiştirdi, zaman zaman da başarılı oldu. Ancak coach Ergin Ataman'ın bence bu maçta yaptığı oyuncu değişiklikleri maçı kazanmalarının birinci nedeni idi. Fark on sayının üstüne çıktığında oyuna giren Larkin sanki aylarca basketboldan uzak kalmamış gibi bodoslama maça daldı. Once bir patinaj yaptı, fark azalınca Ataman önce molayı, sonra da Larkin'i yanına aldi. Larkin daha sonra yavaş yavaş maça ısındı. Haftada iki resmi maç oynayan bir takımın hazırlık maçı yapma ihtimali olmadığından coachun sakatlıktan dönen bir oyuncusunu böyle maçlarda hazırlaması tabii ki zor. Ancak hem maçın kazanılmasının gerekliliği, hem Larkin'in tekrardan takıma adaptasyonunu coach çok iyi ayarladı. Hem maçı kazandılar, hem de Larkin iyi bir başlangıç yapmış oldu. Efes kısalarının 63 sayı attığı maçta uzunlar da savunma da çok iyi katkı verdiler. EL'in en tecrübeli kadrolarından biri olan Olimpiyakos maçı son bir dakikada kazanma noktasına getirdi ama Anadolu Efes hak ettiği maçı rakibine vermedi. 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz