Laso: Büyük bir takım olmak istiyorsanız tek bir kişiye bağlı kalmazsınız
21.05.2018 - 01:12

THY EuroLeague 2017-2018 sezonu şampiyonluğundan sonra konuşan Real Madrid koçu Pablo Laso;

Basın toplantılarına her zaman şöyle başlarım, oyuncularımı tebrik ediyorum çünkü mükemmel bir iş koydular. İlk antrenman gününden itibaren bunu yaptılar. Bu tip hedefleri ilk günden bir çalışmadan başaramazsınız. Bizi hiçbir şey yolumuzdan alıkoyamaz diyorduk. Aralık ayında 7 oyuncum eksikti, tam 7 oyuncu. Oyuncularım çok büyük bir fedakarlık yaptılar, çok mutluydum, harika bir basketbol maçı oynadı. Tüm Final Four da olağanüstü bir etkinlik oldu, oynanan 4 maçta da dünyanın en iyi basketbolundan bahsedebiliriz. Çok mutlu ve gururluyum EuroLeague şampiyona olduğum için.

Fenerbahçe’ye bir takım olarak organizasyon olarak çok büyük saygı duyuyorum, taraftarlarına çok büyük saygı duyuyorum. 3 yıldır arka arkaya Final Four’dalar, Zeljko bana sorarsınız bütün bunların mimarıdır. Bir kişiden de bahsetmiyorum, bir organizasyondan bahsediyorum. Böylesine bir organizasyonu mağlup etmenin ne kadar zor olduğunu söylemek istiyorum. Bizi incitebilecekleri pozisyonlara asla izin vermedik, maçın sonunda biraz şüpheye düştük ama oyuncularım takım olarak yüreğini ortaya koyduğu için onun da üstesinden geldi. Herkes işini yapmaya hazırdı. Fenerbahçe tarzıyla değil, Real Madrid tarzıyla Fenerbahçe’yi mağlup ettik.

Çok iyi uzun oyuncularım var. Büyük bir takım olmak istiyorsanız tek bir kişiye bağlı kalmazsınız. Benim ideal basketbol anlayışım işte budur. Biz tabi ki uzun oyuncularımızın bize vermiş oldukları şeye çok değer veriyoruz, özellikle Panathinaikos serisinde şunu gördük ki, bizim onları kullandığımızdan çok daha ihtiyacımız var onlara. Belki rakamlar öyle söylemiyor, Luka MVP oldu ama boyalı alanda yaptıkları iş bu şampiyonluğu kazanmada belirleyici oldu.

Bir yıldız oyuncu varsa bazen takımının yararı için faul yapıp fedakarlıkta bulunmalı. Bir anda oyunun ritmini değiştirebilecek bir kapasiteye sahip olduğunu biliyorduk Dixon’ın. Dixon ile ilgili olarak, gerçekten çok iyi bir oyuncu ama biz ona karşı olan planımızı gayet iyi işlettik.

Doncic’e bizle kal veya NBA’ye git demeyeceğim. Luka harika bir sezon geçirdin, hala gelişmeye devam ediyorsun, tebrikler diyeceğim.

Maçları 40 dakika boyunca iyi oynamalısınız, Llull ve Luka herşeyini verdi ve 5 faulle oyun dışı kaldı. Bu da takımın ihtiyacı olduğu şeyleri yapıyorsun anlamına gelir. Reyes hem savunma hem hücumda müthiş bir oyun çıkardı, çok konsantreydi, keza Tavares de çok önemli bir katkıda bulundu. Benim bir arkadaşım var Taylor’ı sürekli eleştiriyor ama onun nasıl bir oyuncu olduğunu bence farketmiyor. Tüm oyuncularımın zaferi bu, Luka tamam MVP ama ben daha çok tüm takımımın dayanışma içerisinde olmasından mutluyum.

Belgrad’da eşim çok mutlu ve bana bir kez daha Belgrad’a gelmemiz gerektiğini söyledi. Sadece gezmek için ama ben ona basketbolsuz bir Belgrad olamayacağını söyledim. Bu şehre bayılıyorum, daha önce pek çok kez buraya geldim. Şu anda tek sorunum ise eşim, büyük olasılıkla evet diyeceğim ama maç için diyeceğim muhtemelen, o da hayır diyecek. Belgrad’ı her zaman EuroLeague şampiyonu olduğum şehir olarak hatırlayacağım.

Son ribaund konusunda birisini öldürmem gerekiyorsa Carroll olurdu, çünkü orada çok önemli bir top kaybı yaptı. Bizim anlayışımızda öyle bir pas yok.


*Basket Dergisi özel içeriğidir, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yorumlar


damon hiç kusura bakma ama saçma birşey söylemişsin.Fedakarlık yaptık falan filan..hiç fedakarlık yapmadınız..sakatlanınca oyuncuların hemen yenisini aldınız..llull yerine randle causer, kuzmic yerine tavares..18 kişilik kadro mu olur.iki genci çıkarsan 16 kişilik oynatabilecek kadro...iki takım çıkar..sakatlanınca yerine başkasını aldınız..fedakarlıktan bahsetme..asıl fedakarlık panathiniakos serisinde yürüyemeyecek gibi olup hala savunma yapmaya çalışan udohtur.
21-05-2018 16:43

Yorum Yazın