Basın toplantısına yabancı kuralı damgası
15.02.2019 - 13:23

Türkiye Kupası’nda yarı final öncesi düzenlenen basın toplantısında yabancı kuralı tartışması damgasını vurdu.

Soru üzerine görüşlerini paylaşan Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, “5 yabancı kuralı hiçbir şey kazandırmıyor. Kupadan üç gün sonra çok önemli bir Euroleague maçımız var ama dört yabancı oyuncumuz yatıyor ya da bireysel antrenman yapıyor. Birçok kulüpte Türkler yine az oynuyor, yabancılara 30-35 dakika veriliyor. Bizim gibi takımlar bu kural nedeniyle mağdur” dedi.

Fenerbahçe Beko Başantrenörü Zeljko Obradovic ise, “Kural herkes için geçerli. Bu sezon öncesi konuşulabilecek bir konu. Şu anda bunu konuşmanın zamanı değil” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom’un kaptanı Kaya Peker ise, “Yabancı kuralı bir çıkmaz gibi oldu. Ergin abi de haklı ama bunun sadece Euroleague oynayan takımlar için geçerli olduğunu düşünüyorum. İleride Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes gibi takımlarla fark daha da açılacaktır ve ligin eski tadı kalmayacaktır. Ben kendi açımdan 5-6 yabancı olacağına 3 üst düzey yabancı olsun daha iyi olur diye düşünüyorum” diye konuştu.

 

Yorumlar


Kurşun Bir Türk takımı Euroleague ya da diğer uluslarası kupayı kazandığında takımdaki oyuncuların milliyeti mi sorgulanacak yoksa o TÜRK takımının şampiyonluğu mu?Önemli olan sonuç ve tarihtir,gerisi teferruat
18-02-2019 02:17
sporsever Bol yabancı mı iyi bol yerli mi iyi tartışması bile anlamsız. Yerlileri aşağılayanların basket meraklısı olduğunu sanmıyorum. Hepsi de ya oyuncu simsarı ya da bu tezgahla ilintili kişiler. Sermayeleri yalan ve hakaret (Türkler tembel vs.). Tarlaları da cehalet. Avrupa ve Dünya ikincisi milli takımlarda oynayanlar kulüplerinde de takımlarının başrol oyuncularıydı, onların takımlarında daha az sayıda ama kaliteli yabancılar vardı.
17-02-2019 01:08
Sinan Doğrusu bu başlığı siteye yakıştıramadım. Ne atışması? Her iki koç da görüşlerini söylemiş. Ben bir atışma göremiyorum. Böyle yapay başlıklarla okuyucu şartlandırılıyor ve kışkırtılıyor. Bir atışma/kapışma beklentisi içine sokuluyor. Her iki koç da değerli. Farklı görüşe sahip olmaları doğal. Bize gereken uygarca bir tartışma. Onlar da öyle yapmışlar. Onları atıştıran ne yazık ki anaakım medyaya özenen site yönetimi olmuş. Yakışmamış bu değerli siteye.
16-02-2019 14:11
Yunus Koçlar fikir beyan ediyor, oyuncular fikir beyan ediyor fakat basketbolun asıl paydası izleyicilerin fikri sorulmuyor! Biz alley-op bitiremeyen uzunları, şut atamayan kısaları izlemek istemiyoruz. Yerli yabancı olması izleyici ilgilendirmez izlediğimiz spordan zevk almak istiyoruz. Milli takım konusuna da en ufak faydası yok. Zaten dakikayı hak eden yerli pasaportlu oyuncu eski sistemde de dakika alıyordu bknz Cedi Furkan Ahmet Düverioğlu vs.. Son olarak Kaya rekabetten bahsetmiş peki bütün kaliteli yerlileri Fenerbahçe, Efes toplayınca diğer ufak bütçeli takımlar hangi yerlilerle rekabet edecek? Öteki türlü 200 bin dolara NCAA'den lig seviyesinde şutör veya atletik uzun bulabiliyorsun. Kaliteli hangi yerli 100 bin doları kabul edecek bu sistemde?
16-02-2019 03:56
Sarı Sayin ergin ataman bu kadar yabanci oyuncu ile oynama isteğiniz varsa kimse sizi zorla tutmuyor. Turkiye liginde oynamak zorunda degilsiniz.keske birazda Türk oyuncular adina çözümler uretebilseniz bir faydaniz olsa
16-02-2019 01:36
ariel Yorumlar içinde en haklı olanı Kaya Peker, çünkü yabancı kotası diye bir şey olmayıp yabancı serbest olsa sayın Peker şu an Telekom oyuncusu değil, olsa olsa tribünlerde leblebi ve gazoz satan bir kişi olabilirdi ancak.
16-02-2019 01:08
hasan Belki de ilk kez Ergin Ataman'a hak veriyorum.
15-02-2019 18:14
jojo Güler misin ağlar mısın? Sanırım ben gülmeyi tercih ederdim. Yabancı oyuncu konusunda Ataman'ın sözlerini kastediyorum. Çünkü yabancı oyunculara 35-40 dk süre verip ekindeki kaliteli yerli oyunculara süre vermeyen başka bir antrenör yok... Buna rağmen "Ben süre verdim, yerli oyuncular yapamadı" demeyi de bilir hani...
15-02-2019 15:10
Efes Fan Türk oyuncular kendini geliştirmiyor kalitesiz. Lig izlenmez, takımların EL başarısı da düşer. Kendimize yontmayı bırakalım. Türkler yan gelip yatarak oynamak istiyor. Yabancı kuralı serbest olmalı ispanya gibi. İspanyada yabancı serbest ama milli takımı üst düzey. Bahane bulmayı bırakalım. İyi türk zaten oynuyor hep. Bakınız: Doğuş, Cedi vb
15-02-2019 14:41

Yorum Yazın


Tweetlerimiz