Nefes kesen maçta kazanan Maccabi Tel Aviv
23.10.2020 - 22:30

THY Euroleague 5.Hafta karşılaşmasında Khimki Moskova, Maccabi Tel Aviv'i ağırladı. Maçı konuk ekip 87-89'luk skorla kazanan taraf oldu.

Uzun zaman sonra bir çok yıldız ismi kadroya dönen Khimki maça hızlı başlayan taraftı. Ev sahibi ekip Booker'ın ikili oyunları ile maç başında 12-2 üstünlük kurup, çift hanelerde bir fark yakaladı ancak Maccabi Tel Aviv aldığı moladan iyi dönüp ikili oyunları da içerde kalabalık savunmaya başlayınca fark bir anda kapandı ve skor dengelendi. İlk periyot Khimki'nin 18-16 üstünlüğü ile sonuçlandı.

İkinci periyot başında ise Khimki, Mickey ile peş peşe uygun pozisyonlardan yararlanamadı. Maccabi'de ise Bender işin hücum kısmında peş peşe boş atışlardan yararlanamadı ve skor düşük bir noktada seyretti. İlk yarının bitmesine 4:21 kala molaya gidilirken skor 26-25 ev sahibi lehineydi. Mola dönüşünde Khimki hücumlarda peş peşe top kayıpları yapınca, Maccabi Zizic'ten bulduğu sayılar ile maçta ilk defa öne geçti. Skor 26-31'e gelince Khimki molası kaçınılmaz oldu. Khimki geri koşmakta zorlanınca Maccabi seriyi 2-13'e kadar çıkarttı, farkı da iyice açtı ancak, Voronov bu bölümde Khimki'yi tekrar oyunun içine sokan sürpriz isim oldu. Soyunma odasına gidilirken tabelada 33-36 konuk ekibin üstünlüğü vardı.

İkinci yarıya Khimki hem hücumda hem savunmada daha iştahlı başladı. Zizic'in üzerine hücum ederek bulduğu sayılarla ev sahibi ekip tekrar öne geçti. Konuk ekip Wilbekin'in süre dolarken bulduğu isabet ile kara bulutları dağıtmayı başarıp tekrar maçın içine girdi. İlk yarıda uygun pozisyonları değerlendiremeyen Jordan Mickey peş peşe yay gerisinden bulduğu isabetlerle Khimki adına hücumda x faktör etkisi yarattı ve takımını tekrar öne geçirdi. Televizyon molasına gidilirken Khimki 46-41 önde olan taraftı. Mola dönüşünde Khimki hücumda üretkenlikten çok uzak bir görüntü çizdi. Ev sahibi ekip savunmada da Dorsey'i durduramayınca periyot 55-58 Maccabi Tel Aviv üstünlüğü ile sona erdi.

Son periyoda Greg Monroe'nun basketleriyle başlayan Khimki, periyot başında tamamı Monroe'dan gelen 9 sayı sonunda oluşan 9-0'lık seri ile tekrar öne geçti. Bu bölümün ardından Khimki hücumda yine tıkandı ve yine skor üretmekte çok zorlandı. Maçın bitimine 5 dakika kala Maccabi Tel Aviv, Ante Zizic'in hücum ribaundu ardından bulduğu sayı ile yeniden öne geçti. Son bölüme girilirken iki takımın karşılıklı bulduğu sayılar ile üstünlük sürekli el değiştirdi. Özellikle Shved'in uzaklardan bulduğu üçlük maçın kırılma anlarından birini oluşturdu. Ardından Timma'nın attığı üçlük farkı 5 sayıya çıkarttı ve Maccabi'ye molayı aldırttı. Mola dönüşü Colairo - Alexey Shved düellosuna sahne oldu. İki oyuncuda çok zor pozisyonlarda buldukları üçlükler ile takımlarını ateşledi. Bitime 32 saniye kala Wilbekin'in bulduğu basket farkı 3 sayıya indirdi. Khimki molası sonrasında Otello Hunter gecenin en şık hareketlerinden birine imza attı. Jonas Jerebko'ya harika bir blok yaptı ve takımına maçı uzatma fırsatını getirdi. Bitime 10 saniye kala, Maccabi'de gecenin yıldızı Dorsey bulduğu üçlük ile skoru 81-81'de eşitledi. Khimki son hücumdan Shved ile yararlanamayınca maç 81-81'lik skorla uzatmaya gitti.

Uzatmalara Devin Booker'ın basketi ile başlandı; 83-81. İki takımda da yorgunlukla bu bölümde baş gösterdi. İki takımda uzun süre skor üretemezken Maccabi son 2 dakikaya E. Bryant'ın üçlüğü ile 1 sayı önde girdi. Nefes kesen maçta uzatmaların son bir dakikasına girerken Maccabi Tel Aviv 85-87 önde olan taraftı. Bitime 24.3 saniye kala çizgiye gelen Othello Hunter farkı iki hücuma çıkartma fırsatını tepti. Taktik fauller ile devam eden karşılaşmada Khimki son hücumdan Jordan Mickey ile yararlanamayınca maçı Maccabi Tel Aviv 87-89 kazandı.


Haber: ONUR KIRAN

 

 

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz