Kavga büyüyor
15.11.2017 - 13:43

Futbolda Milli maçlar, Avrupa Kupa maçları çakışmazken Basketbolda FIBA - Euroleague kavgası Milli Takımlar seviyesinde Avrupa basketbolunu aşağıya çekiyor. 
 
Avrupa basketbolunu NBA standartlarına getirmeye çalışan Euroleague burnundan kıl aldırmıyor. Önümüzdeki aylarda oynanacak DÜNYA KUPASI elemeleri için maç takvimini değiştirmeyen Euroleauge, Milli Takımların altına dinamiti koydu. Euroleague'de oynayan oyuncular Dünya Kupası eleme maçlarına gelmek isteseler de gelemiyecekler. 
 
Ülke federasyonları şaşkın durumda. Milli takımlara gelmeyecek oyunculara nasıl bir tavır alacaklar. Ceza verseler kulüpler ayaklanacak, vermeseler Milli Takım olgusu zarar görecek.  
 
Tek bir çare EUROLEAGUE ve FİBA bir masa etrafına oturması ve bu karmaşaya son vermesi. 
Alınacak karar çok basit. Milli maçlar Ağustos - Eylül aylarında oynanacak. Euroleague maçları da Aralık ayında başlayacak. 
 
Problem de ortadan kalkkacak. Burda oyuncular belki zorlanacak ama başka çare yok. 
 
Eğer iki taraf arasında anlaşma olmazsa Türkiye gibi milli hisleri üst seviyede olan, Miili Formayı onur meselesi yapan ülkelerin işi zor.

Yorumlar


acun lütfü Doğan Bey baştan tarafını seçmiş..."EL burnundan kıl aldırmıyor muşmuş"...EL, bizlere basketbolün sadece NBA'den ibaret olmadığını gösterdi. Hayatımız ve basket sevgimiz çok ama çok daha renklendi. FİBA başaramadığı bir olayın kıskançlığını yaşamaktadır. Basket oyunun elinden gittiğini düşünmektedir. EL'in organizasyonunun dışında kalanlar da bu işe çanak tutmaktadırlar. NBA'den oyuncu getirebiliyor mu FİBA? Yok! Cezai müeyyide uygulayabiliyor mu? Yok!
15-11-2017 23:41
.... eurolig ve fiba otrsun diyosun ya o zaman nba inde o masaya gelmesi lazım madem fiba istedi furkan korkmaz cedi osman ersan ilyasova türk değil mi onlar niye çağrılmayacak
15-11-2017 22:46
Burak Fiba'nın derdi uzlaşmak değil ki zaten asıl amaç EL nin önünü bir şekilde kesmek. Keşke başarabilseler de gerçekten Avrupanın organizasyonu olan bir turnuva görebilsek. EL Fiba'nın güçsüzlüğünden faydalanarak bu aşamalara geldi ama sporun ruhu ile bağdaşmayan bir zenginler klübü kurma emelleri her daim antipati oluşturuyor. A lisansı ve wildcard ı kaldırıp yerine bütün Avrupa ülkelerinin yerel liglerini baz alan katılım şartları koysunlar o zaman Fiba hiçbir kesimden destek bulamaz. Ama şuanki haliyle hangi takımların organizasyonda yer alacağını birtakım kişilerin belirlediği bir sistem asla bir UCL olamayacaktır.
15-11-2017 18:21
KingJames Biraz da NBA den bahsedelim :) , bu yazı kavgada taraf biri tarafından yazılmış belli. .
15-11-2017 18:03
anar Fiba mağdur, EL dayatmacı yazısı. Hepiniz bir takvim sunun kafanıza göre. Oyunculara soran yok. Aralıkta başlayacak olan ligin ekonomik ve seyirci açısından etkileri ne olacak? Tabii ki, umrunda değil. Fiba nın gönlü hoş olsun. Oyuncular ve kulüplere ise yapacak bişi yok deriz.
15-11-2017 17:36
ertan ürkmez Sadece euroleague'i eleştiren bir yazı olmuş. Takvimle oynayan FİBA, euroleague değil. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki bu maçlar sezon sonunda oynanıyordu eskiden.
15-11-2017 15:38
mete FIBA'nın hiçbir inandırıcılığı kalmadı ki, güya Eurocup'a katılan kulüplerin bağlı olduğu ülke federasyonlarına yaptırım uygulayacaktı, yapamadı. Atı alan Üsküdar'ı geçti, kazanan Euroleague..
15-11-2017 15:00
Demircan Milli maçlar zaten Ağustos Eylül ayında oynanıyordu. Sorun Fiba'nın bunu kasıma aralık ayına atmaa çalışması. Sözüm diye sunulmuş sanki eskiden farklı bir şey vardı. Fiba zorbalığına pabuç bırakılmayacak çözüm basit.
15-11-2017 14:58
alican hür Milli maçlar zaten Ağustos Eylül döneminde oynuyordu. Bu durumda Euroleague maçları Aralık'ta niye oynansın onu anlamadım? Federasyonlar bu kadar çok uzlaşmadan yanalarsa o zaman kendileri bir haftasonunu lig maçlarından feragat edip Milli maçlara versin. Fiba da eleme maçlarını o haftasonu oynatsın.
15-11-2017 14:55
veli k. Doğan bey NBA takvimi de milli maçlarla çakışıyor NBA'e de burnundan kıl aldırmıyor diyor musunuz? Veya NBA'e de takvimini FIBA'nın keyfi kaçmasın diye Aralık ayında başlasınlar diyor musunuz? Tabi Euroleague organizasyonu NBA kadar güçlü değil ya, atın bütün sorumluluğu ULEB'in üstüne... Aman FIBA'ya laf gelmesin! Sanki yazın oynanan milli maçlardan kaçan vardı da, şimdi bir de milletin vatanseverliğine dil uzatılıyor.
15-11-2017 14:42
bull fiba haklıymış gibi gösterme çabaları başlamış. bence doğan bey euroleague aralıkta başlasın diyerek merhametli davranmış. aralıkta değil martta başlasın. her takım 30 tane maçı-playoffları-f4ü 1 ayda oynasın, sorun da böylece çözülmüş olsun. hatta mart çok erken derseniz nisan ortaları da düşünülebilir. fiba normalde kasım ayında eleme yapıyordu ya o yüzden euroleague takvimi gerçekten çok saçma. nba'e de söyleyelim onlar da takvimlerini şubat'a alsınlar ne dersiniz? bence süper olur.
15-11-2017 14:34

Yorum Yazın


Tweetlerimiz