Kadınlarda Avrupa'nın en büyüğü İspanya
07.07.2019 - 23:39

2019 FIBA Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası finalinde İspanya, Fransa'yı 86-66 mağlup ederek şampiyon oldu. Üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonluğu yaşayan İspanya, tarihinde bu kupayı 4. kez müzesine götürdü. İspanya'da kenardan gelerek 8/12 saha içi isabetiyle 23 sayı atan Marta Xargay galibiyetin mimarı oldu. Fransa'da ise Sandrine Gruda'nın 18 sayılık performansı galibiyet için yeterli olmadı.


Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan Stark Arena'da oynanan 2019 FIBA Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası finalinde Fransa'yı 86-66 mağlup eden İspanya, tarihinde 4. kez Avrupa şampiyon oldu. İspanya'da 5/8 üç sayi isabetiyle 23 sayı atan Marta Xargay galibiyetin mimarı olurken Margay'ın en büyük destekçileri 13 sayı atan Silvia Dominguez ve 12 sayıyla oynayan Laia Palau oldu. Fransa'da 18 sayı atan Sandrine Gruda ve 17 sayıyla oynayan Bria Hartley'nin çabaları galibiyet için yeterli olmadı.

Müsabakaya etkili başlayan İspanya, ilk periyotta rakip potaya tam 32 sayı gönderirken, kendi potasında ise 21 sayı gördü. İkinci periyotta üstünlüğünü sürdüren İspanya, soyunma odasına 14 sayılık farkla önde gitti: 50-36.

Üçüncü periyotta farkı koruyan İspanya, son periyotta da farkı artırmaya devam etti ve 86-66'lık skorla galibiyete uzandı.

Bu galibiyetle birlikte İspanya üst üste iki, toplamda ise 4'üncü Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Fransa ise üst üste dördüncü kez Avrupa Şampiyonası finalinden boynu bükük ayrıldı.

Turnuvanın en değerli oyuncusu (MVP), İspanya'dan Astou Ndour oldu. Ndour'a ödülünü FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel verdi.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz