Kadınlarda 6 yabancılı sistemin altını doldurmak!
20.04.2016 - 14:02

1.       4+1 = 6 Yabancı

2.       Kadın Basketbolunun Alt Yapısındaki sistem hatası

3.       Esmeral Tunçluer – Nevriye Yılmaz jenerasyonu faktörü

4.       Hatay Bld ve Mersin BŞB örnekleri

5.       Focus Grup /Beyin Fırtınası

6.       Öneriler

7.       Jülide Sonat Dönemi

8.       Fenerbahçe ve Galatasaray aynı sayıda hem fikir olursa?

 

20 Nisan 2016 Çarşamba günü Bilyoner.com Kadınlar Ligi için Lig Kurulu toplanacak. Bir çok kulüp 4 yabancı sahada 1 yabancı benchte olacak şekilde 4+1 ( 5 yabancı ) istiyormuş.  Duyumlara göre Fenerbahçe 3 sahada 2 benchte ( 3+2)  ve Botaş ise 4 yabancı sahada olmasından yanaymış.  Erkekler alt yapısındaki geniş Türk oyuncu havuzuna sahip olmayan Türk Kadın basketbolu için çok tehlikeli bir yola gidiliyor. Bir önceki yönetim kurulunda bulunan ve kadın basketboluna emeği geçen Sayın Julide Sonat zamanında ki yapı kadın basketbolunun sürekliliğini sağlayacak şekilde Alt Yapıda doğru sistemi kuramamasının sonuçlarıyla tanışmaya başladı. Kadın basketbolumuza bir çok başarıyı yaşatan jenerasyon Esmeral Tunçluer’in faal oyunculuğu bırakmasıyla gelecekte yaşanacakların ilk sinyallerini vermişti. Bana göre elimizde doğru planlanma yapılmadığı için en az 4 senelik bir boş ve zor dönem gözüküyor.  Kendisine çok iyi bakan Nevriye Yılmaz’ın faal oyunculuğa devam etmesi Milli takım yetkililerini bir süre daha rahatlatacaktır. Umarım en az 4 sene daha oynar ve yerine biri yetiştiğinde jübile yapmayı düşünür. Anlaşılacağı gibi kısa vadeli ilk planımız; dua edip, Nevriye’yi pamuklar içinde saklamak.

Hatay Bld ve Mersin BŞB takımlarını örnek gösterecekler, lige heyecan geldi ,sürpriz sonuç sayısı arttı, finali artık her takım hedefleyebilecek gibi gerçekçi sebepler sunarak 4+1 ( yani 5+1 devşirme = 6 yabancılı) sisteme geçmek istediklerini TBF’ye bildirecekler. Kulüp yöneticileri her konuyu mantıklı halde sunup TBF’den istekte bulunabilirler, gayet doğal olarak.

Bu tarz radikal kararların yeni deyimle “FOCUS GRUP” larla tartışılıp pişirilmesi , altının iyi şekilde doldurularak proje haline getirilmesi lazım. Yeniler Focus Grup desin, alışık olmayanlar “Beyin Fırtınası” !

Basketbol antrenörleri, kadın basketbolcular, basketbol adamları, yöneticilerin katılımıyla yapılacak toplantılar sonunda bu konudaki yakın ve uzun vadeli planlar için kararlar alınması BASKETBOLUMUZ için sağlıklı olacaktır.

Yazarın Önerileri:

1.       Karar alınmadan evvel kadın basketbolunun tüm ilgili unsurlarının katılımı ile TBF’ nin bir “BEYİN FIRTINASI” düzenlemesi.

2.        Nevriye Yılmaz , Şaziye İvegin Üner ve Şebnem Kimyacıoğlu (Avukat kimliğini de ön plana çıkararak) sporculukları ile ilgili planlamalarına bakmaksızın Esmeral Tunçluer ile beraber Türk oyuncuları bir araya getirip , kendi fikirlerini oluşturup TBF’ye ve kamuoyuna sunmalılar. Bu 4 oyuncu, yeni yabancı kuralı belirlenmeden önce sunacakları fikirlerle TBF’ye ve arkalarından gelen kadın basketbolculara destek vermeliler.

Hem de “erkek “ basketbolculara örnek olurlar. Bence bu tarihi fırsatı kaçırmayın.

3.       Alt yapı kurmadan veya profesyonel bir takımı olmayan bir bölgedeki okulun organizasyonunu üstlenmeyen takımların bir üst lige çıkmasına izin verilmemeli.

4.       Alt yapısı olmayan takımlara veya profesyonel bir takımı olmayan bir bölgedeki okulun organizasyonunu üstlenmeyen takımlara verilecek süre içerisinde bu organizasyonlardan birini kurmalarını sağlayıcı yönetmelikler hazırlanmalı.

5.       Daha önceki senelerde Voleybol Federasyonunun yaptığı “ PİLOT” takım projesinin uygun hale getirilerek uygulamaya geçirilmesi. Bu takım 4 sene sonra A Milli takım iskeletini oluşturacak oyunculardan kurulacak, A Milli Takım antrenörü çalıştıracak, TKBL’ de mücadele edecek, buna göre yönetmelik hazırlanacak.

 

Jülide SONAT: Eski dönem Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi

Bu günlere gelirken sürecin büyük kısmında “Türk Kadın Basketboluna  Yön Veren” Sayın Jülide Sonat dönemine de göz atmalıyız. Doğru ve yanlışları analiz edip yeni yol haritasının belirlenmesinde faydalanmalıyız.

Jülide Hanımın eleştirdiğim çok kararı vardı ve bunları kendisiyle paylaşmıştım. Kulüplere eşit mesafede olamadı, Milli takımları kendisi ve çok güvendiği ekibi ile beraber organize ederken kulüplerin ve özellikle lig antrenörlerinin fikirlerinden hiç yararlanmadı. Ve (bence) bugün kadın alt yapısındaki kurgu (sistem) bozukluğunda katkısı maalesef çok fazla. Milli takım adayı gençler için yarattığı özel çalışma kampları doğru bir fikir olsa da kulüplerle iletişime girmemesi projenin ölü doğmasına sebep verdi.   

Bunların yanında Kadın Basketboluna verdiği yoğun emekleri ve kattıklarından da bahsetmemiz lazım. Özellikle Kadın Basketbolunun gündemde kalmasına büyük katkı sağladı, A Milli Kadın Takımının şartlarının iyileştirilmesi ve saygı duyulmasını sağlayanlar arasında oldu, Emekleri için de teşekkür etmeliyiz, minettarız.

Elindeki imkanları bugünleri görerek, kadın basketbolunun “TÜM” unsurlarından yardım alarak doğru stratejiyi koyamadığı için geldiğimiz bu noktada Sayın Jülide Sonat’ın da payının büyük olduğunu düşünüyorum. ( Bu yazıda olup da Sayın Sonat’ın yüzüne söylemediğim hiçbir konu olmadığını okurlarla tekrar paylaşmak istiyorum).

Konumuzla alakası olmasa da yeri gelmişken;

TBF Yönetiminden ayrılırken bazı kulüpler bir metni kaleme alıp tüm kulüpler adına Jülide Hanıma teşekkür ettiler. Profeyoneli olduğum kulübe bu metin bildirilmeden altında imzamız var gibi yayınlanmasına tepki göstermiştim. Bu tepki Jülide Hanım için değil, metni yazıp bizimle paylaşmadan yayınlayanlar içindi. Sayın Sonat’ın bu konuda bana kırıldığını çok sonra öğrendim. Yanlış algılamış ,büyüğümüzdür özür dilerim. Tüm eleştirilerimi yüzüne söylediğim için içim rahat olarak bir kere daha saygı ve sevgilerimi sunuyorum Sayın Sonat’a.

Fenerbahçe ve Galatasaray aynı yabancı sayısında hem fikir olursa?

20 Nisan Çarşamba günü saat 10.00'da kulüpler kendi aralarında toplanacaklar sonra saat 12.00’de de Lig Kurulu başlayacak. Kulüplerin çoğunluğu bu toplantıya katılacak gibi gözüküyor. Saat 10.00‘da ki özel toplantıya Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray‘ın katılacağı konusunda bir bilgi alamadık.

Kulüplerin çoğunluğu 4+1 ‘den yana gibi, Fenerbahçe 3+2‘ye meyilli. Galatasaray şu saate kadar kararını açıklamadı. Eğer Galatasaray da 3+2 derse, çoğunluğun mu? Fenerbahçe ve Galatasaray’ın isteği mi TBF tarafından kabul görür? Ne dersiniz?

Hangi yabancı kuralının kararı alınırsa alınsın, altı mutlaka projelerle dolu olsun! Tek dileğim bu…

Hayırlısı olsun!  

Yorumlar


Efesli Koç, sorun alt yapıda, yabancı sayısı kısıtlaması sadece avrupada başarısızlık getirir. Kolay çözümdür. Asıl sorun alt yapıda yıldız olan Türk oyuncuları hemen yıldız! yapmak büyk paralar vermek şımarmasına teşvik etmek. Bence genç oyunculara (20 yaş altı) maaş kısıtlaması getirilsin, NBA'e diger avrupa takımlarına gitmeye teşvik edilsin.iyi türk oyuncu sınırlama yokken de oynuyor zaten.
16-02-2017 08:48

Yorum Yazın