İyi takım için basketboldan anlamayan iyi yönetim şart! / CAVİT ALTUNAY
22.03.2020 - 15:06

İyi takım yapmak için sadece 3 öge vardır:
OYUNCU – OYUN FELSEFESİ – KALİTELİ ANTRENÖR

Bir de basketboldan anlamayan, iyi yönetim şart. Şaka yapmıyorum. Şube yönetimi başka, takım yönetimi ise bambaşka nitelik gerektiriyor. Yönetim biraz basketbol biliyorsa, iş çok zorlaşır. Ama, bilmiyorsa veya hakikaten iyi biliyorsa iş çok daha kolaylaşır.
Çünkü, antrenör yönetimin bilmediği konularda emek verecek. biraz biliyorsa bu iş olmaz. İyi oyucunuz yok ise işiniz zor . Basketbolcu seyirci için oynamaz. Kazanmaya planlanmış, kazanmak için çalıştırılmış disiplinli bir asker gibidir. Profesyonel basketbol, zevkli bir uğraş değildir. İşin tek zevki, maç kazanmaktır. Bu yazı, profesyonel olmak isteyen genç namzetler içindir.

Okuyun, düşünün, kararınızı öyle verin.

Namzet, öncelikle iyi koşacak. Gövde kasları ( Bel bölgesi kasları, Core muscles ) güçlü ve elastik olacak. Sağa-sola belden döndüğünde koşusu dağılmamalı. Havada iken, bir balet gibi rahat olabilmek lazım. Top tutma-atma rahat olmalı. İstenen duruma gelmek, çok iyi planlamış 4-5 sene ister.

Çok iyi dribling lazım. Dribling, ile giderken stense dikkat edin. Öne eğik drible yapanların iyi oyuncu olma şansı yok denecek kadar azdır. İşimiz top sürerken herkesi görebilmek, yukarıya top atmak. ( İnsan anatomisi ) Bu işler için vucudumuz 'dik' olmalıdır.

Çok iyi şut atabilmeli. İyi şut demek, +40% ile başlar. İyi şütörler 50-80% arası atar. İyi şut işin 1/3 dür. Esas önemli olan drive. Bakın, gene başa döndük. Dribling. Hedefimiz uzaktan atmak değil. Yakından atmaktır. Turnike – lay up. Ayrıca, şut sokmak için, iyi şut nedir? Nasıldır? Nasıl çalışılır bilmek lazım. Siz hiç 30% atan bir oyuncunun, 3 ay sonra 70% attığını duydunuz mu? Demek ki bu oyuncu, ya şut atmayı bilmiyor, yada nasıl çalışacağını… Esasında, her normal oyuncu 60% atar. Nasıl atılacağını bilirse.

Teke-tek bir hareketle başlar. Aldatma ile defansın stensini bozar ve hakiki hucum başlar. Burada yem, yöndür veya şuttur.

1 – Ortaya girmesin. Pivotlar çembere yakın asist almasın

2 – Fake sonrası şut atıyorsa, telaşlanıp zıplamayın sakın. 30% dahi atamaz. Şut gösterir, drive eder. Burada yem şut tur. ( 30% üstü atamıyorsa, bırakın atsın ) Yani, drive yapmasın.
Hakikaten iyi bir şütör ise, top aldırmamaya çalışacaksınız. Bir de drive da yapıyorsa, işiniz çok zor. Çok yakın oynadığında, arkandaki alan büyüyecek. Bu alanda pivotları daha rahat hucum edecek.

Basketbol tarihimizin önemli isimlerinden Cavit Altunay'ı iki yıl evvel bugün, 22 Mart 2018'de kaybetmiştik.

Sevgiyle anıyoruz, nur içinde yatsın.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz