Hüseyin Beşok'tan yabancı kuralı açıklaması
07.04.2017 - 09:18

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok, beIN SPORTS 1’de yayınlanan CafeSpor’a konuk oldu.

Nazlı Canyurt ve Ekrem Ekşioğlu’nun sorularını yanıtlayan Beşok’un öne çıkan başlıkları şu şekilde:

Yönetimsel Anlamda da Başarılar Elde Etmek İstiyoruz
“Başkanımız Hidayet Türkoğlu ekibini kurdu ve biz de göreve başladık. Ömer Onan, Haluk Yıldırım ve Kerem Tunçeri ile birlikte oyunculuk döneminde çok maç oynadık… Kazandığımız ve kaybettiğimiz maçlar oldu. Umarım bu ekip, Türk basketbolu için emek verecek ve planlarını gerçekleştirebilecek. Artık parkelerde işimiz bitti ve yönetimsel anlamda daha da başarılar elde edeceğiz. Bizim hiçbir zaman iletişimimiz kopmadı. Başkanımız Hidayet Türkoğlu da bence ekibini iyi kurdu. Kendimize güveniyoruz ve basketbolumuza yararlı olacağımıza inanıyoruz. Ayrıca böyle bir ekip kurarak başkanımız da ne kadar kendine güvendiğini gösterdi.”

Euroleague’de Play-Off Karşılaşmaları Daha Sert Geçecek
“Darüşşafaka Doğuş için çok önemli bir maç ve kendi evinde oynuyor. Temsilcimiz, deplasmanlarda daha iyi performans sergileyen bir ekip. Ancak umarım bu maçta ev sahibi avantajını iyi kullanır. Anadolu Efes, son maçlarda daha iyi oynuyor. Play-off karşılaşmalarında maçlar daha da sertleşecek. Hücum anlamında Anadolu Efes çok formda olsa da savunmasını sertleştirmesini gerekiyor. Rakipler son maçların ardından belli olacak. Fenerbahçe sakatlıklarla boğuştuğu süreçte sıralamada geriye düştü. Fenerbahçe’nin avantaj kaybetmesi üzücü ama sağlıklı bir oldukları anlarda başarılı olacaklardır. Artık bu saatten sonra oynanacak karşılaşmalar çok sert geçecek. Yine de önemli olan takımlarımızın form durumu. Fenerbahçe’nin eksikleri de önemli... Ayrıca; FIBA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden temsilcimiz Banvit’i de tebrik ediyorum. Final Four’da ülkemizi temsil edecekler. Bize bir Avrupa kupası daha gelebilecek. Onlara da iyi şanslar diliyorum.”

Avrupa’nın Kalbi Türkiye’de Atacak
“Hem Final Four hem de Eurobasket ülkemizde düzenlenecek. İnşallah basketbola doyacağız. Tüm Avrupa’nın kalbi ülkemizde atacak. Evimizde oynadığımız turnuvalarda çok ateşli maçlar çıkartıyoruz. Umarım bu turnuvada da hem başarı hem de organizasyon anlamında istediğimiz seviyeye geliriz.”

Yabancı Kuralıyla İlgili En İnce Ayrıntısına Kadar Düşünüyoruz
“Yabancı kuralı çok ince bir konu... Kulüplerimiz ciddi yatırımlar yapıp başarılar elde ediyor. Ama Türk oyuncuların yetişmesi açısından sıkıntılar var. Bunları en ince ayrıntısına kadar düşünüyoruz ve bu projeleri hayata geçireceğiz. Hem liglerin değerine zarara vermemek hem de gençleri daha fazla aktif ederek önlerini açacak şekilde antrenman yapmalarını da sağlayacak şekilde projelendiriyoruz. Bunu da hayata geçireceğiz.”

huseyinbesok_06042017_001_01

Her Alanda Gençlere Ulaşmak İstiyoruz
“Doğup büyüdüğüm yerde böyle bir salonun olmasından dolayı Bornova Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Elimden geldiği kadar o salonun aktif olmasını istiyorum. Gençlerimizin de salonlara, sahalara ihtiyaçları var. O tesisleri sonuna kadar kullandırmalıyız. Hayatlarında mutlaka spor olsun isterim...  Önemli olan her alanda gençlere ulaşmak ve sporu onlara sevdirmek. Ben her türlü organizasyonda destek vermek istiyorum ve yetişmeye çalışıyorum. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak da elimizden gelen desteği veriyoruz.”

Türkiye’yi Yurtdışında Temsil Etmek Çok Güzel Duygu
“İlk yurt dışı deneyimim zordu ama sonuçta alışıyorsunuz... Ülke içerisinde de şehir değiştiriyorsunuz. Orada Türk insanını temsil etmek ve sonunda da başarı elde etmek müthiş bir duygu. Bu bana nasip olduğu için çok mutluyum. İsrail’de de Maccabi’ye gittiğimde herkes için zor dönemdi. Ama oradaki organizasyon çok büyüktü ve çok da güzel iki senem geçti. Oradan çok mutlu ayrıldım.”

Tüm Takımlarımızın Altyapıyla İlgilenmesi Gerekiyor
“Ligimiz çok kaliteli ama kulüplerimizin ve biz federasyonun ilgilenmesi gereken bir konu da altyapı... Oyuncu yetiştirilmesi için birkaç kulübün değil Süper Lig’de oynayan tüm takımlarımızın altyapıyla ilgilenmesi gerekiyor. Bu farkındalığı sağlamak hedeflerimizden birisi. Altyapıya odaklanma olsun ki bu oyuncularla da hayatlarını idam ettirebilsinler. Umarım bunu başaracağız.”

“2001 Avrupa Şampiyonası dönemimiz var ki seyirci maçları hınca hınç dolduruyordu. Anadolu Efes’in olsun, Maccabi Tel Aviv’in seyircisi olsun, gerçekten de çok iyi... Ülkemizde de Pınar Karşıyaka’ya karşı oynamak zordur. Pınar Karşıyaka taraftarı çok iyi taraftardır.”

Güçlü Bir Kadroyla Avrupa Şampiyonası’nda Yer Almak İstiyoruz
“Ömer Aşık bizim için çok önemli bir oyuncu. Bir enfeksiyon sorunu yaşıyor ama durumu daha iyiye gidiyor. Aynı zamanda Semih Erden de bizim için çok önemli bir isim... O da omzundan ameliyat oldu. Umarım bu iki uzunumuz hem sağlıklı hem de formda olur ve kendilerinden yararlanırız. Ersan İlyasova da bizim için çok önemli bir oyuncu ve takımında iyi de oynuyor. Bütün özverisiyle turnuvaya gelecektir. Güçlü bir kadroyla turnuvada yer almak istiyoruz. Bu arkadaşlarımız da bize destek olacaktır.”

Yorumlar


Tayfun Hüseyin Beşok maaşını sadece erkek basketbolüne hizmet içinmi alıyor? Türkiye imajını dünyaya nadiren olumlu gösteren şeylerden biri olan kadın basketbolunu yok saymışsınız yine
07-04-2017 09:47

Yorum Yazın


Tweetlerimiz