Hücumu Çözemiyoruz / ÖMER ARAZ
08.09.2017 - 01:07

İlk 16 ya kalan takımlar arasında doğru basketbolu oynayan, yakaladığı jenerasyonun nimetlerini sonuçlara yansıtan ve her oyuncusunun emek vererek mücadele eden Letonya takımına kaybettik.
 

Tüm basketbol çevrelerinin takdirini kazanan Letonya, Macaristan ve  Finlandiya ile birlikte bu turnuvada  hak ederek üst tura çıktılar. Hatta Letonya kendi göbeğini kendisi keserek hem İspanya'dan hem de Hırvatistan'dan kaçıp Karadağ ile eşleşti.
 

Biz ise bu turnuvada bir kimlik aramaktaydık.Hepimizin ortak görüşü mücadele en üst seviyede .Her oyuna giren emek veriyor ve mücadele ediyor ancak tecrübesizlikler. 1 ve 4 pozisyondaki eksikliğimiz organize olamamızı da beraberinde getiriyor. Sırbıstan, Rusya ve dünkü Letonya maçlarını lehimize çevirebilecek hamleyi yapmamızı engelledi.
 

Letonya yarattığı 79 hücümdan 89 sayı üretti. Biz ise ürettiğimiz 83 hücümdan 79 sayı üretebildik.
 

Toplam ribauntlarda 32 /29 üstündük... Hücum ribauntlarında 10/4 üstünlük sağladık. Tam 9 faul atışı kaçırdık. Asistlerde 28'e 11 Letonya'nın üstünlüğü vardı ve en domine ettikleri istatistikti.
 

Ancak maçın tamamını domine eden Letonya'lı Porzingis'ti. Oyunda kaldığı 29 dakikada 28 sayı üretti.
 

Yüksek yüzde ile oynamasının yanı sıra  yüzü potaya dönük oynayabilme özelliğinden dolayı bizim bütün savunma düzenimizi de bozdu. Blums'un performansı ise hiç beklemediğimiz ve hazırlığını yapmadığımız bir durum olarak göze çarptı. İki oyuncudan 45 sayı yememiz ise tüm mücadele gayretimize yakışmayan bir görüntü idi.
 

Ufuk Sarıca bu kadar kısa sürede elindeki oyuncular ile en iyisini yapmaya çalıştı. Ancak yeni federasyonumuz ile birlikte bu ilk hedef turnuvada istediğimizi şu ana kadar alamasak da inanıyoruz ki ülke çapında yeni bir basketbol hamlesi yapılabilir. Ve geçmiş federasyonun basketbolumuz için bıraktığı olumsuzlukları aklı selim ile düzeltebilir.
 

Milli oyuncularımız bu tip turnuvalara hazır halde geliyorlardı ve üzerine koyarak takımımızı yukarı çekiyorlardı. Bu turnuvada oyuncularımız hem liglere hem de takımlarına hazır duruma geliyorlar.
 

Hala Avrupa'nın en büyük üç basketbol ekonomisinden birisine sahip bir coğrafyadayız. Bunu milli takımın başarısına yansıtmak hepimizin görevidir.

ÖMER ARAZ⁠⁠

Yorumlar


Kamil Mataracı Adamlar kim mesela? Mesela ülkemizde Yunanlılar Yunan oyuncuları mı yetiştirdiler? İtalyanlar İtalyan oyuncuları mı yetiştirdiler? Sırplar Sırp oyuncuları mı yetiştirdiler? Hırvatlar Hırvat oyuncuları mı yetiştirdiler? Litvanyalılar, Letonyalılar, Slovaklar, Boşnaklar, Slovenler, Finler, Macarlar, Ruslar vs. ülkemizde kendi oyuncularını mı yetiştirdiler? Sonra da bizim oyuncularımızı bilerek ya da bilmeyerek oynatmadılar mı?
08-09-2017 15:51
Beyaz gölge Genç milli takımlarda kupa önemli ! Bunu bence direk Spor bakanlığı enjekte ediyor ! Çünkü mevcut siyaset sporu kontrolu altına aldı ! Onlarada oyuncu falan gerekmiyor,madalya veya kupa gerekiyor ! Madalya alınacak,kupa alınacak vede malum isim onları anında telefonla arayıp kutlarken bu arada kendi gücünüde arttıracak ! Onun için boş yere çenenizi yormayın ! Genç oyuncuları bu koç,o koç oynatmıyor diye ! Siz asıl sorumluları bu genç milli takımların başındaki koçların içinde ve federasyonun başındaki lise diplomalarını arka kapıdan almış aynı mahallenin çocuklarında arayın ! Bu avrupa şampiyonasındaki sonuç TBF başındaki bu delikanlıları sadece iyi sonuç alamadıkları için üzdü ! Çünkü malum patronlarına ne diyecekler şimdi !? Kimin umurunda bu takımı ortalama 23-24 yaş grubuyla oynatmak ! Birde geçiş dönemi deyip insanların gözüne baka,baka yalan söylüyorlar !
08-09-2017 12:10
semih "bazi melekelerimizi sezon içinde kaybederek geldigimiz bir Avrupa Sampiyonasi oynuyoruz" Koç hakli, genç nüfusun bu kadar yogun oldugu ülkemizde çagi ve gelecegi bu genclere yakalattirmamak icin ugrasiyor birileri...adamlar akilli sürekli kluplerimiz üzerinden kendi ulkelerine oyuncu yetistiriyorlar. Hangi gencimizi gelistirdiler yillardir yillardir?Türk oyunculara bilerek ya da bilmeyerek hiç faydalari yok. Milli Takimin hali ortada...
08-09-2017 01:31

Yorum Yazın