Hidayet Türkoğlu'ndan yabancı kuralı açıklaması
26.01.2018 - 11:22

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde gelecek sezon yabancı kuralıyla ilgili radikal kararlar almayı düşündüklerini söyledi.

Hidayet Türkoğlu, federasyon olarak yabancı kuralıyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Kulüplerle sürekli görüşme halinde olduklarını aktaran Türkoğlu, şöyle konuştu:

"Yabancı kuralını biz bu duruma getirmedik. Bunu insanlar bilmeli. Geçmiş federasyonun aldığı kararlardı bunlar. Maalesef biz bu tip sorunlarla karşılaştık. Yabancı kuralına kafa yoruyoruz, gerçekten çalışan bir yönetimimiz var. Yerli oyunculara süre verilmesi için kulüp yöneticileri ve antrenörlerle görüşmeler yapıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren radikal kararlar almamız gerekiyor. Bunun bilincindeyiz. Sezon sonunda Türk oyuncuların daha fazla süre alabilecekleri bir düzen hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Bu kolay bir süreç değil. Kulüplerimizle omuz omuza yürüyoruz. Bu kararları onlarla beraber almak zorundayız. Kulüpleri mağdur etmeden bir sistem getirmeyi düşünüyoruz."

Türkoğlu, bu sezon Avrupa kupalarında yer alan Türk takımlarının başarılarına dikkati çekti.

Geçen sezon Fenerbahçe'nin THY Avrupa Ligi şampiyonu olarak Türk basketbol tarihine geçtiğini hatırlatan Türkoğlu, "Geçen sezon Banvit de Şampiyonlar Ligi'nde final oynamıştı. Beşiktaş Sompo Japan ve Darüşşafaka bu yıl Avrupa'da çok önemli işler yapıyor. Sezonun ilk yarısında istikrarlı bir görüntü çizdiler ama siz de biliyorsunuz ki önemli olan ikinci yarılardır. Herhangi bir terslik yaşanmazsa geçen sezonki başarılı süreci bu sezon da yaşayacağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

TBF Başkanı Türkoğlu, FIBA ile Avrupa Ligi'nin fikstür çekişmesi nedeniyle A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın şubat ayında da sıkıntı yaşayabileceğini belirtti.

Türkoğlu, kasım ayında FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde yaşanan sıkıntıları hatırlatarak şunları kaydetti:

"Yaşanan sıkıntılar devam ediyor. Süreci yakından takip ediyoruz. FIBA ve Avrupa Ligi, Avrupa basketboluna zarar verdiğinin farkına varmalı. Kulüplerimiz sağ olsun bu süreçte bize çok duyarlı davrandılar, bizi yalnız bırakmadılar. Buradan Avrupa Ligi ekiplerimiz Fenerbahçe Doğuş ve Anadolu Efes'e teşekkür ediyorum. Şubat ayında da aynı süreci yaşayacakmışız gibi hissediyoruz. Kulüplerimiz inanıyorum aynı duyarlılığı gösterecektir. Sonuç bizi mutlu etmese de bu fikstüre, bu kurallara uymak zorundayız. Ne kulüplerimizi ne de oyuncuları mağdur etmek istiyoruz. Milli takımda hedef 2019 Dünya Şampiyonası'na katılmak. Süreci Ufuk Sarıca ve ekibi de yakından takip ediyor. Performanslara göre takımdaki oyuncular netleşecek."

Türkoğlu, NBA'de Cleveland Cavaliers'ta forma giyen milli basketbolcu Cedi Osman'ın performansını beğendiğini dile getirdi.

Furkan Korkmaz, Ersan İlyasova ve Ömer Aşık'ın performanslarıyla da yakından ilgilendiklerini vurgulayan Türkoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"İnşallah Furkan ve Cedi de NBA'de başarılı olur. Furkan Korkmaz bir sakatlık süreci yaşıyor. Cleveland Cavaliers'ta LeBron James, Kevin Love, Dwayne Wade ile takım arkadaşı olması ister istemez Cedi Osman'ın izleyici potansiyelini artırıyor. Kendisine gelen fırsatları da çok iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Bu isimler çok genç oyuncular, umarım uzun yıllar bizi gururla temsil ederler. Eski bir NBA oyuncusu olarak bir ağabeyleri olarak onlarla sık sık iletişim içerisindeyim. Ersan İlyasova ve Ömer Aşık da uzun yıllardır bizleri temsil ediyorlar. Sayısal olarak NBA'de güçlüyüz. Furkan Korkmaz umarım sakatlığını atlatır, Cedi Osman da Cleveland'da şampiyonluk yaşayan bir isim olarak Türkiye'ye döner."

Yorumlar


Sezer İsterse yabancı kuralı sınırsız olsun türk oyuncular oynamayı hak etse yinede girerler rotasyona mesele yabancı sınırlaması değil. Türk oyuncularımız yeteri kadar çalışmıyor kendilerini geliştirmiyorlar. Basketbolumuzun geldiği seviyeden oldukça memnunuz. Yeni Önder Külçebaşlar, Valentin Pastallar izlemek istemiyoruz bizede yazık !!!
27-01-2018 12:31
bilal a. bence yabancı sınırından ziyade lig maçlarında yerli oynatma zorunluğuna dayalı bir kural değişikliğine gidilir. diğer türlü kluplerin ikna olduğu bir orta yol bulunması pek gerçekçi bir beklenti olmaz. zaten bunun çığırtkanlığını yapanların derdi başka. muhtemelen herkes her şeyin farkındadır. ayrıca bu sene ligde süre alan yerli oranında ve verimliliğinde ciddi bir artış oldu. o yüzden kuralda dengeyi tutturmak sanıldığı kadar zor olmaz bence.
26-01-2018 23:04
basketsever fb'de birçok yabancı oyuncunun uzun süreli kontratları var başka takımlar gibi her sene 7-8 oyuncu alıp göndermiyor yani bu iş istikrar işi. diğer takımlar teknik ve yönetim bakımından hatalıysa ve türk oyuncular türk kontenjanına güvenip de yeteri kadar çalışmıyorlarsa bunda suç kimde?
26-01-2018 22:48
mürsel hiç kimse kusura bakmasın.Avrupa'da basketbola bu kadar para harcayıp ta doğru dürüst yerli yıldız oyuncusunu üretemeyen sistemde anlayış ta yerin dibine batsın.fener den al bakalım bir kaç yıldız yabancı oyuncuyu ne hale gelecek.dökme suyla değirmen döndürmek mi bütün gaye..harcanan paralara yazık..
26-01-2018 21:17
Sertmama Tebrik ederim, çok iyi düşünmüş. Diğer takımları FB seviyesine çıkaramıyorsak, FB'yi onların seviyesine düşürmenin yolunu bulmalıyız.
26-01-2018 18:10
Efes Fan Taktınız yabancı kuralına. iyi olan adam 100 yabancı da olsa oynar. bahane bu sadece. bakınız ispanya...EL'deki başarıyı oldukça etkiler.
26-01-2018 14:30
Majeste Yabancı kuralı 6 olduktan sonra Euroleague ve Eurocup şampiyonlukları geldi. Fenerbahçe final four'un gediklisi oldu. Türkiye Basketbol Ligi'nin kalitesi tavan yaptı, hatta İspanya Ligi ile beraber Avrupa'nın en kaliteli ligi haline geldi. Türk oyuncular süre alsın diyorsunuz ama bu ligde izlemeye değer bir tane Türk var mı? 3-5 menajer yolunu bulsun diye yabancı kuralını değiştirmeye ve Türk basketboluna ihanet etmeye hakkınız yok. Şimdi bir takım kişiler yabancı kuralıyla milli takım başarısı arasında bağlantı kurmaya kalkacaktır ama bu büyük bir palavradır. İspanya, Rusya ve Fransa gibi başarılı milli takımlara bakın, bunların liglerinde bizdekinden daha fazla yabancı oynuyor.
26-01-2018 14:25
ertan ürkmez Avrupa basketbolunun gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden Sarunas Jasikevicius, Fenerbahçe yıllarında yakından tanıdığı “genç” Türk basketbolcular için diyor ki: “…kulübün imkânları mükemmeldi. Bununla birlikte, Türkler gerçek süper starlar gibi davranıyor, eleştiri kabul etmiyorlardı ve spor salonunda çalışmak konusundaki alışkanlıkları çok tuhaftı. Benim, hiçbir zaman terk etmediğim, alışagelmiş bir programım vardı. Antrenmandan sonra çalışmak için kaldığımı ya da tek başıma spor salonuna geldiğimi gören birinin bana şaşkın şaşkın bakması alışık olmadığım bir şeydi.
26-01-2018 14:03
ertan ürkmez Bizi yerli oyuncuları izlemeye mahkum etmeyin. Zaten iyi olsalar oynarlar her türlü...
26-01-2018 12:23
ozan Değiştirin değiştirin 3 liralık türk oyuncular 30 lira istesin haketmedikleri paraları kazanmaya devam etsinler kulüpler hem borçlansın hem başarısız olsun.Son yabancı kuralı avrupa kupalarında başarı getirdi iki buçuk senede daha önceki yıllara göre çok daha başarılıyız kulüp takımları olarak.Milli takıma oyuncu yetişmiyor tezide hatalı şimdi gençler formayı almak için çok daha fazla çalışıyor örneklerde ortada iyi giden düzene çomak sokulmasının nedeni tamamen bazı kişilerin menfatini korumak başka bir neden yok ortada.
26-01-2018 11:59

Yorum Yazın


Tweetlerimiz