Türkoğlu'ndan Demirel'e yanıt
23.05.2019 - 16:35

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Turgay Demirel'in açıklamalarına yanıt verdi. 

 

HİDAYET TÜRKOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI ŞÖYLE: 25 Mayıs 2019, Cumartesi günü Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleşecek FIBA Avrupa başkanlık seçimi öncesi, Basketbol Federasyonu’na ve şahsıma yöneltilen haksız eleştiriler ile ilgili kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatmak isterim.

 

Görev süresini tamamlayan Turgay Demirel, 1 Nisan 2019 tarihinde Türkiye dışında farklı ülkeler tarafından aday gösterilmiştir. Genel usule aykırı bu adaylıkla, Turgay Demirel federasyonumuzla hiçbir şekilde iletişime geçmemiş ve aday gösterilmek istediğini belirtmemiştir.

 

Adaylığı sırasında Avrupa basketbolu için herhangi bir planını bizlere aktarmadığı gibi, yönetim ekibine federasyonumuzdan herhangi bir ismi davet dahi etmemiştir.  Oysaki amacımız, Türk basketbolunu temsil eden değerli yöneticilerimizin, FIBA Avrupa’nın karar organlarında daha fazla yer alması ve bunun yansıması olarak da güçlenen Türk basketboluna hizmet etmeleridir.

 

Turgay Demirel, Kasım 2016 tarihinden bu yana, üç yıl süresince federasyonumuzu ziyaret etmemiş, hiçbir şekilde iletişime geçmemiş, görevi sebebiyle bulunduğu Avrupa Şampiyonası dışında milli maçlarımıza katılmamış, hiçbir kulübümüzün Avrupa’daki mücadelesini desteklememiştir.

 

Diğer başkan adayları bizi ziyaret ederek bizzat projelerini ve Türk yöneticilerle ilgili planlarını anlatmalarına rağmen Demirel, Türkiye Basketbol Federasyonu ile hiçbir temas kurmamış ve bilgi alışverişi yapmamıştır.

 

Alışılmışın aksine, kendi ülkesinin federasyonu dışında diğer ülkeleri ziyaret eden, FIBA organizasyonlarında Türk heyetini selamlamaktan bile kaçınan Demirel, seçime yalnızca bir hafta kala bazı ülkelerden gelen güven tazeleme talebi üzerine kendi ülkesinden destek mektubu talebi içine girmiştir.

 

Sporculuğum ve spor yöneticiliğim sürecince her zaman cesur, şeffaf ve ülkemin değerlerini ön planda tutan bir tavır sergiledim. Bugün de, Turgay Demirel’i gerek geçmiş dönem TBF yöneticiliğinde gerekse FIBA Avrupa’daki görevi süresinde taraflı, etik olmayan ve ülkesinin  çıkarlarını ön planda tutmayan tavrı nedeniyle eleştirdiğimi ve başkanlığını desteklemediğimi açıklıkla dile getirmekte bir mahsur görmüyorum.

Yorumlar


serdar ısınıze gelen yorumlarımı yazıyorsunuz kuzum dıger yorumlar neredeee
24-05-2019 14:52
rezalet Bu ülkenin bir takımının koçu Sırbistan'da çelik yelek ve korumalarla gezebiliyorken biz onların adayını niye destekliyoruz? Aynısını onlar bize yapar mıydı? Demirel misyonu bitmiştir ama onun yerine siyasi güçle gelen de ne oldum delisi olmuştur sırf koltuk için düne kadar abi dediği,takım arkadaşlığı yaptığı Harun'u görünce kafasını çevirmektedir bu etik ve doğru mudur? Ülkede herşey birbirine karıştı eskiden basketbolumuz seçkindi şimdi o da bitti hamdolsun...
24-05-2019 10:32
jojo Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan ve diğer TBF yöneticileri doğru yoldasınız, şuna buna şirin gözükmek için kimseye eyvallah etmeyin. Türk basketbolu için doğrudürüst hiçbir proje üretmediği halde nasıl olduysa FİBA başkanı olan birine ise hiç eyvallah etmeyin. Realist olmaya ve Türk basketbolunun yapısal sorunlarıyla yüzleşmeye devam edin. O kırılacak bu gücenecek demeyin. Eğer Hidayet-Ömer Onan ikilisi BGL ve Türk oyuncu yetiştirme projelerinin eksiklerini gidererek bu organizasyonu biraz daha profesyonelleştirmeyi, en önemli sorunumuz olan alt yapıdan üst yapıya geçiş sorununu kalıcı olarak çözmeyi başarırsanız, -ki umarım çözülecek-, Türk basketbolunu çok sağlam temeller üzerine kurmuş olursunuz. Hiçbir şey başaramasanız ve sırf bunu başarsanız bile çok büyük iş yapmış olursunuz. Çalışmaya devam.
24-05-2019 01:29
gilermo Bakın dikkatinizi çekerim; Olumlu yönde; marjinal bir adım falan demiyorum; en ufak, en küçük en milimetrik anlamda bile hiçbir adım atılmadı. Olumsuz yönde; mümkün olan en kötü seçenekler uygulandı ve uygulanmaya devam ediyor. Kriz büyük...görenedir görene....
23-05-2019 23:05
ballokum Doğrusunu yapıyor H. Türkoğlu. T.Demirel'in bu tavırlarına karşı yapılacak en doğru şey. Sen TBF'unu hiç dikkate alma, ona emrivaki yap, sonra da "beni desteklemiyor" diye ağla. Ağlama duvarına git ve orada dök gözyaşlarını..
23-05-2019 19:10
hidayet ! Yorum yayınlanmaz ama yine de yazayım. Şeffaf ve ülkesinin değerlerini ön planda tuttuğunu cesurca doping yaparak ve akabinde ceza alıp kariyerini mecburen bitirmek zorunda kalınca gayet güzel gördük. Dünya'da doping'den ceza alıp da bir spor federasyonuna başkan olmuş sen den başka biri var mı varsa hangi ülkede? Gelişmiş,aklı başında bir ülke olmadığı kesin eğer varsa. Ayrıca siyasi güçle tbf başkanı olduğunu herkes biliyor. 23 sene başkanlık yapmayı marifet sayanTurgay kötüydü doğru peki sen çok mu iyisin?
23-05-2019 19:01

Yorum Yazın


Tweetlerimiz