'Yabancı kuralıyla yerlilerin süresi arttı'
15.04.2019 - 14:34

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, Çin'de yapılacak 2019 FIBA Dünya Kupası'nın 2020 Tokyo Olimpiyatları için fırsat olduğunu söyledi. 

Sinan Erdem'de Mercedes-Benz Türk ile gerçekleştirilen imza töreninin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Türkoğlu, "2019 FIBA Dünya Kupası'nda elde edeceğimiz bir başarı, şu ana kadar hiç elde edemediğimiz olimpiyatlara gitme fırsatı oluşturur diye ümit ediyoruz. Bu, Türk basketbol tarihinde büyük bir başarı olur. Kadınlarımız bunu iki defa başardı, onları bir kez daha kutlamak istiyorum. Dünya Kupası umarım bize uğur getirir." diye konuştu. 

Sezon başında uygulamaya sokulan yabancı kuralı sayesinde yerli oyuncuların daha fazla süre aldığına dikkati çeken Türkoğlu, "Sezon başında yaptığımız yabancı kuralı ile Türk oyuncuların kendi takımlarında aldığı süreler arttı. Burada elde edecekleri tecrübeler ve yazın geçirecekleri kamp dönemiyle birlikte iyi durumda olacağımızı ümit ediyorum. Umarım Dünya Kupası'nda sergileyecekleri performansla da hayal ettiğimiz başarılara ulaşırız." ifadelerini kullandı.

THY Avrupa Ligi'nde iki Türk takımının Dörtlü Final mücadele etmek için fırsat yakaladığını da sözlerine ekleyen Türkoğlu, "Avrupa Ligi'nde oynayan takımlarımıza başarılar diliyoruz. Bu sene ilk defa bir ilki gerçekleştirmek için hepimiz takımlarımızın destekçisi olacağız. İki takımımız birden Avrupa'nın en büyük organizasyonu olan Final Four'da Türkiye'yi temsil etmek için fırsat yakaladı. Bu da Türk basketbol tarihinde bir ilk olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar


Space Jam Efendi efendi, Banvit gitti gidiyor, Trabzon, Giresun sube kapatti; Sakarya pratikte bitti, sezon sonu bekliyor ve daha bir cok takimda benzer sorunlar. Federasyon baskani olarak ne yaptin simdiye kadar gidip en on sirada mac keyifi yapmak yerine. Senin basta oludugun ulke basketbolu bitti, neyin baskani olacaksin ilerde? Curling? FB ve Efes karistirma onlar hem kadro yapisi hem de ekonomik seviye olarak EL takimi (ki FB de onumuzdeki senelerde bu butceleri denklestiremeyebilir) sembolik olarak yerel ligde oynuyorlar, federasyon olsa da olur olmasa da onlar icin. Efendi efendi sen ve senin gibi yer isgal eden, bulundugu koluktan kendi cikari icin faydalanmak disinda bir sey yapmayan kisilerden kurtulmadikca cok ah vah deriz.
17-04-2019 09:32
Beyaz gölge Banvit işini nasıl çözeceksin ? Sen onu düşün ! Ama seni çokta ilgilendirmez bence ! Hem danışmanlık,hemde federasyon başkanlık maaşını cebine her ay indiriyorsun nasılsa !
16-04-2019 11:03
Mehmet Sayenizde Basketboldada geri geldik sayin Türkoglu !!!!
15-04-2019 22:20
anar Evet. Nice Doncicler, Bogdanovicler ve Cediler çıktı ortaya. Süresi artanlar Semih, Kaya, Oğuz, Ender vs. mi? Tofaş ve Banvit zaten belirli süreler veriyor gençlere. Sen bu takımlara destek için neler yaptın. Kulüpler teker teker dökülmeye başladı. Ligde takım kalmayacak yakında. Bence bu tür şeylere kafa yorun. Yerli oyuncuda kapasite yetenek ve çalışma azmi var ise zaten süreleri alır zorla...
15-04-2019 22:11
kingslayer Kocaman Banvitin sponsorluktan çekilmesi bile bu federasyonun dönemine nasip oldu. O kadar iyi kararlar veriliyor yani. Bkz. BSL yabancı kuralı. Başarı yoksa sponsor da yok. Çok basit değil mi...
15-04-2019 22:07
basketsever 6 yabancı varken ülkemiz takımlarının avrupada başarıları ve ligimizin kalitesi,başarıları da ortada şimdiki halimiz de. Yerlilerin süresi arttı da ne oldu? İstatistiklere bakıyor musun,inceliyor musun? Eğer yapıyorsan çok büyük çoğunlukla yerli oyuncuların takımlarına katkı veremediğini göreceksin. Türk kontenjanı saçmalığı yüzünden bir sürü oyuncu hak etmedikleri paraları alıyor,kulüpler ekonomik olarak etkileniyor. Kısıtlamayla,yasakla hiçbir şey çözülemez,İspanya,Almanya,Fransa'da yabancı kısıtlaması yok hal ortada. Obra bile kısıtlama Türk basketbolunu geliştirmez dedi o bilmiyor biz biliyoruz öyle mi?
15-04-2019 21:35
Ertan Ürkmez Birileri çıksa dese NBA'de yer alan oyuncular Amerikalı oyuncuların gelişmesini engelliyor diye çok komik olur sanırım. Klişe yorumlar...
15-04-2019 21:20
Fenerlee sayın türkoglu cok iyimser konusuyor iki takımın playoffa kalması tamamen yabancı kalitesi ile alakalı zaten türkiye ligini izleyenler bu iki takımında yerli oyuncularının hangi seviyede olduklarnı az cok görüyolardır ve iyiki türkiyedeki gibi euroleaguede bir sınır yok olsaydı muhtemelen sonunculuk icin yarısıyo olurduk :)
15-04-2019 20:26
bleda Aynı zamanda iki kulübümüz dışındakilerin Avrupa'da esamesi okunmaz hale geldi
15-04-2019 20:00
Basketboy Ama ortada başarı yok. Avrupa kupalarında hayal kırıklığı yaşadık.
15-04-2019 16:55

Yorum Yazın


Tweetlerimiz