Hidayet Türkoğlu: Wilbekin'in devşirme işlemleri tamamlanmak üzere
08.06.2018 - 14:40

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, Sports TV'de "Baskerbol Gecesi"ne konuk oldu. 
 
Murat Özyer ve Ümit Avcı'nın sorularını yanıtlayan Türkoğlu'ndan pasajlar...
 
* Yabancı konusu: Son 3 sezon kulüplerin Avrupa başarısı arttı, bundan da gurur duyuyoruz ama yerliler için de bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda farklı uygulama olacağı kesin. Önümüzdeki günlerde kulüplerle 19 veya 21 Haziran'da bir karar vermiş olacağız. 3 yıllık kararı açıklayacağız. Yerliler de fırsat verildiğinde iyi değerlendirmeli.
* BGL: Çok iyi bir organizasyon oldu, faydasını göreceğiz. İleride farklı kategorilerde farklı organizasyonlar da olacak. Oyuncu havuzunu genişletmemiz lazım. 
* Abdi İpekçi: Türkiye'de oynarken en büyük başarılarımı o salonda kazandım. O salonu yıkmak bana da ağır geldi ama bir merkeze ihtiyacımız olduğunu belirledik. Oyuncu geliştirme, altyapı organizasyonu, 10 bin kişilik modern bir salon, 120 odalı otel, toplantı salonları için bir komplekse ihtiyacımız vardı. Orası bir yaşam alanı olacak, insanları maçların dışında da çekeceğiz. Antrenman yapmak isteyen oyunculara tesis açık olacak.
* Kongre yapan kulüpler: Galatasaray umarım futbola verdiği desteği basketbola da verir ve zirveyi hedefleyen iyi bir takım kurar. Aziz Yıldırım'ı çok sever ve sayarım. Basketbol ve diğer amatör branşlara çok şey kattı. Ali Koç'a da yeni görevinde başarılar diliyorum. 
* Mali kriterler: Kulüplere pazarlama, organizasyon, iletişim birimleri açısından destek veriyoruz. Sponsorlar konusunda da kulüplerimizin yanındayız. Mali kriterler mutlaka gelecek sezondan itibaren getirilecek, bunu kulüpler de istiyor. Yaptırımları önümüzdeki sezondan itibaren başlatabilir miyiz, belli değil ama bir yerden başlamak lazım.  
* Banvit: Çok büyük işler yaptılar ve altyapı konusunda örnek oldular. Kulübün yeni sahipleriyle bir araya gelip gelecek sezondan sonrası için ne planları olduğunu konuşmak istiyorum.
* Milli Takım: Maçları farklı illerde oynama kararı aldık. Bursa'dan sonra Ankara'da da çok güzel atmosfer olacağına inanıyorum. Ufuk Hoca ve ekibini destekliyoruz. Cedi ile Furkan da kadroda olacak ve inşallah Ankara'da ikide iki yapacağız. 
* Wilbekin: Bu sene inanılmaz performans sergiledi. Ali (Bobby Dixon) de çok saygı duyduğum bir karakter. Scottie Wilbekin'in Türklük işlemleri yakında bitiyor. İki devşirme alarak sakatlığa karşı önlem aldık. Kimi kadroya alacağına Ufuk Hoca karar verir.

* Yayın ihalesi: İyi gidiyoruz, biriyle anlaşma noktasındayız. Kadınlarımızı da buna dahil ediyoruz. Yapacağımız anlaşmada Tahincioğlu BSL ve Bilyoner.com KBL olacak. 

* Bursaspor'un cezası: Disiplin Kurulu raporlara göre hareket eder. Bazı kulüplerimiz bundan zarar gördü ama çoluk çocuğun rahat maç seyretmesi de lazım. Bursaspor'un aldığı ceza bizi de üzdü ama kurallar uygulandı. Kasıtlı bir davranış değildi, raporlara göre karar çıktı. Ateşli bir taraftarı var. Bazen yararlı, bazen zararlı olabiliyorlar. 

* Furkan ve Cedi: İnsan gurur duyuyor. Ersan da play off'larda çok iyi oynadı. Ömer Aşık talihsiz durumla karşılaştı ve oynayamadı. Cedi, Furkan'a göre daha şanslı idi. Furkan'ın sakatlığı sırasında başkaları onun yerini aldı. Cedi fizik ve basketbol tecrübesi olarak daha hazır gitti ve fırsatları iyi değerlendirdi. Formsuz Cleveland'da Cedi daha fazla süre alabilir. İnşallah NBA'deki temsilci sayımız artar.

 

Kaynak: Basketfaul

Yorumlar


özgüreda Sitenin sahibi Sn. Ahmet Kurt şize şikayetim var; kendi çapımda zaman ayırıp yazdığım yorumlar editör arkadaşlarca sürekli sansüre uğramaktadır. Madem öyle işte böyle deyip sitenizi terketmekteyim, artık haberleride başka yerden takip ederim artık. Herkese iyi bir yaz tatili dilerim. Bay bay.
09-06-2018 10:24
winslow Ohh ne güzel yine yerli oyuncular ve menajerleri için havadan para dönemi başlıyor. Topu yere iki kere vuran değerini ikiye katlayacak. Bari 4+1 olsun, 3+2 saçmalığını getirmesinler.
09-06-2018 04:29
özgüreda Armut piş ağzıma düş yani. Tamam anladık her ülke bu formülü uyguluyorda öte yandan mantar gibide yerli oyuncu piyasaya çıkartıyor. Bizim Türkiye Ligi Amerikları ağırlıklı olmak üzere yabancıların sağlıklı spor yaptığı üstünede bir tomar para kazandığı izlemesi zerre zevkli olmayan bir lig. Tabi rekabette Yenilmez Armadanın çok gerilerde olmasıda buna etken ama bu ayrı bahis.
08-06-2018 16:52
jojo Yaptığınız en iyi icraat kesinlikle BGL oldu ama yetmez, çok daha fazlasına ihtiyaç var. Eğer altyapıdan üstyapıya geçiş sorununu çözerseniz, Hidayet Türkoğlu ve Ömer Onan'ın heykelini dikmek gerekir yeni salonunun girişine! Açık konuşmak gerekirse, altyapıdan üstyapıya geçiş sürecinde genç oyuncuların yaşadığı psikolojik, fiziksel, teknik-taktik, fundamental vs. sorunları halletmeniz, on Euroleague şampiyonluğuna bedeldir. Hidayet Türkoğlu ve Ömer Onan'ın BGL'yi kurmakla ne kadar büyük bir şey yaptıklarının farkında olup olmadıklarından bazen şüphe duyuyorum !!!
08-06-2018 16:46
levo Şu ''devşirme '' sözü bana hiç hoş gelmiyor.
08-06-2018 15:16
Mert Pehlivan Hayırlısı olsun. Fenerbahçem Wilbekin'i kesinlikle almalı. Daha önce dediğim gibi kadro biraz sadeleşmeli. Yaşlanan Bobby ve sadece boş şut atan Nunnally yerine tek oyuncu olarak kadromuza dahil edilmeli.
08-06-2018 14:51

Yorum Yazın


Tweetlerimiz