Hidayet Türkoğlu: Herkese eşit olacağız
22.10.2016 - 15:35

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkan adayı Hidayet Türkoğlu, NTV Spor'da İsmail Şenol'un sorularını yanıtladı.
Türkoğlu, planlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu... 

Amerika’da Saha Dışında da Çok Şey Öğrendim
“Sporculuğun bir sonu var ve bende kariyerimin son yıllarında fiziksel ve zihinsel olarak hissetmeye başladım. Amerika’da basketbolun yanında gelişim ve sosyal projelerde de görev aldım. Doğal olarak da kafamdaki şey; basketbolu bırakınca yöneticilik anlamında hizmet etmekti. Amerika’da basketbol dışında da çok şey öğrendim. Sporculuk her zaman keyiflidir. Bunu her zaman söylerim; sporcular kendilerine iyi baksınlar ki daha uzun süre oynasınlar... O nedenle benim zamanım gelmişti bırakmak için. Sonra da yöneticilik kariyerime başladım; iyi ki de başlamışım…”

Başkanlık Sorumluluk Gerektirir
“Bu süreçte başta Başkan Harun Erdenay’a çok teşekkür etmek gerekiyor... Beni görmek istediğinde CEO olarak yanına aldı. Uzun zamandır basketbolun içindeyim... Çok fazla sayıda forma giydim ve ailenin parçası oldum. Harun Erdenay da bana güvendi, kapısını açtı. Sonra da; Cumhurbaşkanımıza her ne kadar her zaman teşekkür etmiş de olsam da bunlar azdır... Spor Başdanışmanı olarak beni atadı... Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır... Şimdi de böyle bir sürece soyundum. Başkanlık sorumluluk gerektiren bir pozisyon. Ben her zaman sorumluluk alan insan olmuşumdur. Her zaman kendime güvenmişimdir. Burada da kendime güveniyorum; ama bu her zaman bir takım oyunu olmuştur. Federasyon başkanlık süreci de aynıdır. Güzel ve kaliteli bir ekip kurduğuma inanıyorum. Buraya zaman ayıracak insanlardan kurduğumu düşünüyorum. Amacım ‘Türkoğlu Başkan olsun, CV’si büyüsün’ değil… Hidayet Türkoğlu ve ekibi basketbolu daha iyi yönetebilsin diye... Güzel geri dönüşler alıyoruz. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Umarım güzel dört yıl geçiririz diye dua ediyorum.”

Harun Erdenay Bizi Yalnız Bırakmayacak
“Harun Erdenay ile ilişkim gayet iyi. İnsanların nasıl düşündüklerini bilmiyorum ama ona teşekkür etmem lazım. O bizi yalnız bırakmayacak. Benden yönetimsel ve başkanlık anlamında daha tecrübeli. Bana yardımcı olacağını da söyledi. Artık bunu zaman içerisinde onunla konuşup, diyalog halinde olacağız. Eskiye göre daha sık gelecektir… İkimizin bir amaç için gereksiz bir şey için çarpışmasındansa beni destekleyecek. Bu benim için çok önemli. Herkesin olumlu geri dönüşleri var. Bu beni çok mutlu ediyor. Ekip olarak mümkün olduğunca şeffaf dürüst ve güvenilir bir yönetim üstleneceğiz. Beni herkes çok iyi tanır. Bu camianda bende herkesin emeği var... Başkanlığımı yapan da, antrenörlüğümü yapan da var… Bu süreçte de beni destekleyeceklerine inanıyorum.”

Tutamayacağımız Sözleri Vermeyeceğiz
“Harun Erdenay iyi adımlar attı ve bunun devamını getirmek istiyoruz. Basketbol camiası tarafından sevilen birisiyim. Bu süreçte de herkese dürüst olacağız. Tutamayacağımız sözleri vermeyeceğiz. Adil olacağız... Kapımız herkese açık olacak. Bizim çok güzel camiamız var. Onları bir araya getirmemiz gerekiyor. Ekip olarak bunu yapacağız. Projeleri, düşünceleri olan herkese kapımız açık. Ben Başkan olmak için değil, güzel şeyler yapmak için buradayım. Basketbol için güzel düşünceleri olan insanlara kapımız açık. Bir noktadan alıp bir noktaya getirmek istiyoruz. Aldığım güzel geri dönüşler 4 yıl sonunda da umarım devam eder.”

Eşit Olacağımızdan Kimsenin Şüphesi Olmasın
Tüm kulüp başkanlarıyla bire bir görüştüm. Hepsi de çok sıcakkanlıydı ve bana desteklerini de söylediler. Amaç burada geçmişi konuşmaktansa gelecekte ne yapabileceğiniz yönünde. Ben başkanlara her zaman yanlarında olduğumuzu söyledim. Beni aramalarını ve aile içerisinde bazı sorunları çözmemiz gerektiğini söyledim. Basketbola zarar gelsin istemiyorum. Hepsi de olumlu geri dönüşlerde bulundular. Benim telefonum her zaman açık. Basketbol için telefonum hep açık... Bunu tartışacağımıza biz güzel bir aileyiz. İçeride sorunlarımızı çözeceğimize inanıyorum. Eşit olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İnsan ilişkilerine inanan biriyim. Yeni ekiple birlikte yeni bir sayfa başlayacak. Kendimize inanıyoruz; genç ve başarılı arkadaşlarla kurulu yönetim ve profesyonel  kadromuz var… Hepsinden ricam; bir geçiş süreci olarak, değişmeler olacak. Bize inanmalarını, güvenmelerini ve destek olmalarını rica ediyorum. Beraber olarak bir yerlere gelebiliriz. Şimdiye kadar da güzel geri dönüşler alıyoruz.”

Kulüplerimizin Dileklerini ve Rahatsızlıklarını Not Aldım
“Her zaman dürüst ve düz konuşmayı seven biriyim. Basketbol kuralları içerisinde çözülecek her konuda biz yardımcı olacağız. Kanunlar ve kurallar da var… Onları da aşmadan tüm kulüplerimize yaklaşacağız. Herkes dileklerini, isteklerini ve rahatsızlıklarını paylaştılar. Ben de not aldım. Çözülmeyecek şeyler değil. Bu süreç sadece zaman gerektirecek bir şey. Ben bunu atlatabileceğimizi düşünüyorum.”

“Basketbolun güzelliği burada aslında. Birbirini bağlayan noktalar var. Basketbolumuz çok başarılı bir noktada. Ülkemizde medyada daha da iyi noktaya gelmeli. Sporcularımızın ve Türk sporcularının daha sorumluluk alması gerektiğine inanıyorum. Organizasyonlarımızın daha iyi olacağını düşünüyorum. Yabancı ya da Türk sorunu diye nitelendiremezsiniz. Hepsinin bağlantıları var.”

TBL’de Yabancı Sayısı Ortadan Kalkacak
“Geleceğe yönelik yapılmış bence yanlış adımlardan bir tanesi. Eskiden Milli Takımlar çok başarılıydı, şimdi kulüp takımlarımız iyi durumda… Kulüplerimiz bizi Avrupa’da temsil ediyorlar ve bir anda genç arkadaşlarımızı böyle büyük arenalara atmak haksızlık. Bir anda çok radikal kararlar almak zor. Ama yapılamayacak şey de değil. TBL’de yıllardır yabancı sayısını hiç anlamamışımdır. Benim ilk düşüncem kulüplerle görüşmek… TBL’deki yabancı sayısını tamamen ortadan kaldırmak ve Süper Lig’deki takımlarımızla konuşup kendilerine pilot takım seçmeleri ve Süper Lig’deki genç oyuncuları o havuzda toplayıp gelişmelerini sağlamaları…. Herkes iki yabancıdan bahsediyor... Hem iki yabancı hem de bu iki oyuncunun aldıkları sorumluluk... Hepsi taşıyıcı oyuncular. Böyle, oyuncuların kendisini geliştirmesi imkansız. Yerli oyuncular, TBL’deki takımlarda o taşıyıcı rolü üstlenip oynama şansı da yakalayacaklar. Takım sayısını da arttırmayı ve Anadolu’ya açılmayı düşünüyoruz. Anadolu’da basketbolun yayılmasını istiyoruz. Genç arkadaşlar hem takımlarında sorumluluk olarak taşıyıcı olacaklar hem süre anlamında roller alacaklar. Bu süreçte Süper Lig’deki takımlarımız da bu oyuncuları görme şansı yakalayacaklar. Bu arkadaşlar altyapıda çok başarılı olabilirler ama Süper Lig çok farklı, beklentiler de çok fazla. Fiziksel ve mental olarak hazır olamayabilirler. Onlara da haksızlık yapmak istemiyoruz. TBL’de o havuzda takım sayısını da arttırıcında 50 -55 maç yapacaklar. Takım taşıyıcı oyunculardan olacaklar. 2 sene sonra da o takımlar, bu oyuncuların gelişimini görecekler. İsim vermek istemiyorum ama 6 yerine 4 yabancıyla bu takımlar oynayacaklar. Milli Takıma da bu oyuncular kendilerini hazırlamış olacaklar.”

“Şuan ki süreçte şuan ki Türk oyuncuların aldıkları sürelerden rahatsızım. 3-5 dakikayla oyuncuların gelişmesi çok zor. Bu sürelerle kaliteli oyuncu olmaları da çok zor. Bu tip havuzun yapılması gençlerin açısından daha sağlıklı olacak…”

Oyuncu Havuzunu Geliştirmeliyiz
“TBL’de sadece Süper Lig’e çıkmak için mücadele ediliyor. Başka bir yerde takımlar oynamıyor... Herkes fedakarlık yapmak ve elini taşın altına koymak zorunda. Sadece Federasyon olarak yapacağımız bir şey değil... Kulüplerin de istemesi gerekli. U16, U18 ve U20’deki gençler var ve onlara bir şekilde yol açmalıyız. Bir anda bu oyuncuları Euroleague’e atmak ne kadar doğru... Fiziksel anlamda iyiler mi, çünkü beklentiler de fazla… Bu süreçte kulüplere de haksızlık etmemek gerekiyor… Oyuncu havuzunu bir şekilde geliştirmeliyiz.”

Amaç Türk Oyunculara Yatırım
“Hem maddi anlamda hem de organizasyon anlamında bu takımlara destek vermek gerekiyor. Bu bir rekabet, o takımlarda ligde kalabilmek için rekabet ediyorlar. Bu takımları daha teşvik etmeli. Amaç Türk oyunculara yapılan yatırım... İki takımdan 4 takıma çıkartırsak oyuncu sayısı da artacak. 6 olursa daha da fazla olacak. 2’şerden 6 olsa, 12 oyuncu yapar ki bu da milli takımda sizi yukarı çıkartabilir…”

Bu İşin Sosyal Yönünü Geliştirmek İstiyoruz
“Federasyon olarak takımlardaki diyalogumuzu arttırmamız gerekecek. Eğer önlemler önceden alınsa TED Ankara Kolejliler ile ilgili farklı bir yöntem uygulanabilirdi ve bu durumda olmazdı. Federasyon olarak onlara yardımcı olarak, Süper Lig’de ya da başka bir yerde devam etmesini sağlamak zorundayız... Keşke Süper Lig’deki takım sayısını arttırabilsek… Ama Euroleague takvimi nedeniyle mümkün değil... TBL’de sayıyı arttırıp orada, Anadolu’ya yayılmak istiyoruz... Ben ve ekibim ortaklaşa bütçe sınırı getirmek istiyoruz. Anadolu’daki takımlar üç senelik planlarını görmüş olacak… Bunların hepsi konuşulacak şeyler, oyuncuları da mağdur etmemek gerekiyor. Kulüp Başkanlarını da takip etmemiz gerekiyor. İkili diyaloglarla olabilecek şeyler… Birbirimize dürüst olmamız lazım. Olgun insanlar olarak çözebilmemiz gerekiyor. Amacımız yatırım yapan insanın, 3-5 yıllık planını görmek. Yatırımı daha sağlıklı görmek de önemli. Anadolu’daki gençlerimizi de spora teşvik etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin her yerinde, altyapıları olan, önem veren kulüplerimiz olsun... Potalardan parklara kadar bir şeyler yapmak istiyoruz. Sosyal yönü olmadan bir şey başarmanız çok zor…”

Doğru Planlama Gerekiyor
NBA ile Avrupa organizasyonu arasında çok büyük uçurum yok. Ama planlayıp programlamak ve takımlarla bunu hayata geçirmek… NBA’de basketbol dışında; hastane ziyaretim, park açılışım, İngilizcem kötüyken bile okula gidip kitap okuyordum... Yemek dağıttığım zamanlar oldu… Bizler halka hitap etmek istiyoruz... Kamuoyu araştırması yapmak istiyoruz. Neden maçlara gelmiyorlar... Neden yeterince taraftarımız yok... Buna göre bir çalışma yapacağız... Maç saati mi geç, ulaşım mı, maçtaki etkinlik mi, bilet fiyatları mı bunun araştırmasını yapmak istiyoruz. Bu en önemlisi…. Ben halkımıza bu soruları sormak istiyorum. Ben sporcuydum ve hep dolu tribünlere oynadım. Yönetici olarak da mutlu olmak istiyorum. Güzel organizasyon varsa, güzel zaman da olacak…”

Herkesin Sizi Sevmesini Bekleyemezsiniz
“İnsan üzülüyor ama ben sporculuk hayatımda bunu tecrübe ettim.  Bu hayatta her zaman sizi sevmelerini bekleyemezsiniz. Ama ben buraya; gerçekten basketbol adına bir şeyler yapmak için buradayım. Spora ve basketbola bir şeyler katabileceğim düşündüğüm için, bu arkadaşlara yapacağımız projelerle cevap vermek istiyoruz. Saygıyla karşılıyorum. İnsanların bakış açıları farklıdır. Ama benim amacım basketbola hizmet etmek.”

Ekibim 27 Ekim’de Açıklanacak
“Çok kaliteli ve basketbola hizmet etmiş, buraya gönülden gelen insanlar var. Basketbolu daha iyi yere getirmek için konuşuyoruz... Saygısızlık da yapmak istemiyorum. Bulundukları kulüplerle olan ilişkileri var. Camiaya saygısızlık yapmamak için isim söylemek istemiyorum. Ben bunları önemseyen insanım. Ömer, Kerem ve Orhun Ene’nin isimleri geçti… Bu tip haberlerin çıkmasını çok istemiyorum. Orhun Ene’nin Tofaş ile güzel işleri var. Yatırımlar yapmış ve gidiyorlar… Bu konulara dikkat edersek benim için daha iyi olacaktır. Ayın 27’sinden sonra; Başkan seçildikten sonra, kazasız belasız herkes ekibi görmüş olacak. Lig devam ediyor, takımlarımız yollarına devam ediyorlar bu konsantrasyon bozukluklarına gerek yok. Ama dediğim gibi gerçekten de basketbol anlamında kurulan ekip… Arkadaş olduğu için değil... Benim amacım basketbolu bir yerlere getirebilmek. Sevdiğim saydığım görüştüğüm anlamında değil. Katma değer olabilecek kişilere bakıyorum. O kişiler de istekliler. Umarım bunu kanıtlamış oluruz.”

Milli Takım Antrenörü İçin Ekibimle Çalışacağız
“Bu süreç gerçekten de oturup uzun uzun konuşulması gereken bir süreç. Uzun vadeli olması gerekiyor. Uzun diyorum ama bu yaz da ev sahibi olduğumuz Avrupa Şampiyonası var. Benim gönlüm geçekten de hizmet edecek ve yapısıyla, A Milli Takıma kadar Türk basketbolu için, gençlik için bir yenilik katacak bir antrenör. Türk ya da yabancı olur, ben bunu açık bırakıyorum… Oturup ekiple isteklerimizi paylaştıktan sonra alacağımız cevaplara göre birini seçmek istiyoruz.”

Sinan Erdem Spor Salonu’nu Basketbola Katmak İstiyoruz
“Cumhurbaşkanımızı ile paylaştığım noktalar da oldu. Artık araştırmayı bölgesel anlamda, kriterleri araştırıp şehirlere göre yapacağız... Bir sporcu performans merkezi yapmak istiyorum. Hem sağlık hem performans anlamında tüm sporcuların, kız-erkek fark etmeden, yaz boyunca kullanabileceği, sağlık heyetiyle kendilerini geliştirmelerini istiyoruz. Sinan Erdem Spor Salonu için yetkililerimizle görüştük. Final Four ve Eurobasket 2017 sürecinde bize çok yardımcı oldular. Ankara’da çok başarılı turnuvalar oynadık. Ankara halkı her zaman bizi kucakladı. Sinan Erdem’i de basketbolun içine katmayı düşünüyorum. 16.000 kişilik salonun organizasyonsuz kalması bizi üzüyor. Bunu da halledeceğiz. Sporcu performans merkezini de de merkezi bir yerde istiyorum. Çok alan gerektirmeyen bir yer olacak. Herkesin ne gerekiyorsa, normal hayatlarına devam etmesini istiyorum. Altyapılar için düşünülen projeler de var…”

30 Günde 20 Maç Sayısı Çok Fazla
“İki tarafı da düşünmek zorundayız. Bir ay içerisinde 20 maç ben NBA’de bile oynadığımı hatırlamıyorum. Bunu iyice gözden geçirmek gerekiyor. Uzun vadede sorunlar olabilir. Bunlar hep programlı yapılmalı. Her şeyi iddiaya bağlamamak lazım. Federasyonun bulacağı sponsorlar ve diğer gelirlerle ilgili kulüplerle görüşeceğiz. Sporcuların maaş almasını, kulüplerin de sağlıklı planlamalar yapmalarını istiyoruz. Biz de projeler sunarak desteklemeyi amaçlıyoruz.”

Yorumlar


Kubilay yabanci konusunda mantikli geliyor.deneyip görmek lazim.
22-10-2016 19:51

Yorum Yazın


Tweetlerimiz