Hidayet Türkoğlu gündemdeki konulara açıklık getirdi
07.12.2017 - 16:15

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta çıkan olaylarla ilgili, "Kendini bilmez 3-5 kişi tarafından yapılan bu tip çirkin olaylar bazen federasyonları koskoca kulüplerle karşı karşıya getiriyor." dedi.

Türkoğlu, geçen hafta sonu oynanan ve ilk yarısında yaşanan tribün olayları nedeniyle seyircisiz devam eden Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki görüntünün kendisini üzdüğünü söyledi.

Sporun hiçbir yerinde böyle olaylarla karşılaşmak istemediklerini vurgulayan Türkoğlu, şöyle konuştu:

“Aslında bu devletimiz açısından da iyi bir fırsat oldu. Çünkü, hep uygulamak istediğimiz 6222 sayılı kanunun hayata geçmesi için iyi bir fırsat. Kendini bilmez 3-5 kişi tarafından yapılan bu tip çirkin olaylar bazen federasyonları koskoca kulüplerle karşı karşıya getiriyor. Doğal olarak orada vereceğiniz cezalarla ister istemez bir camiayı cezalandırıyorsunuz. Aslında çirkin olayları yapan şahısları cezalandırmak gerekir. Bence kanunun amacını ve gerçek yüzünü göstermek, spordaki şiddeti önlemek üzere samimi ve yerinde uygulamalar yapmak için bu olay önemli bir fırsattır. Bu çirkin olayların basketbolu etkilemesine izin vermemek lazım. Bunlar sporu olumsuz şekilde derinden etkiliyor. Kendini bilmez kişilerin yaptıkları, koskoca camialara fatura edilmemesi gerekir. O şahısların derhal tespit edilerek spordan, spor alanlarından tamamen uzaklaştırılmaları lazım.”

Türkoğlu, FIBA ile Avrupa Ligi arasında yaşanan fikstür çekişmesinin milli takımları sıkıntılı bir sürece soktuğunu belirtti.

A Milli Basketbol Takımı’nın, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’ne iyi bir performansla başladığını hatırlatan ancak kendilerini daha sıkıntılı bir sürecin beklediğini vurgulayan Türkoğlu, şöyle devam etti:

“FIBA ile Avrupa Ligi çekişmesi sıkıntılı bir süreç. Melih, Birkan ve Doğuş milli takımdaydı ama kulüp takımlarının da maçı vardı. İnşallah bu fikstürü düzeltirler. Sadece biz değil tüm Avrupa bundan şikayetçi. Herkes en iyi takımla çıkmak ister. Bu fikstürden dolayı bazı ülkeler bundan ciddi zarar görüyor. Belki en az zararı gören biziz ama yine de Avrupa Ligi’nde oynayan arkadaşlarımızın süreçten zarar görmelerini istemeyiz. Onlar da bir kulübü temsil ediyorlar. İnşallah çözülür yoksa şubat ayı daha da sıkıntılı geçecek. Haziran ayında da milli maçlar var, en önemlisi 2018 Eylül’de karşılaşmalar var. En sert maçlar o dönemde olacak. Çok tuhaf bir süreçle karşı karşıya kalacağız.”

Türkoğlu, yaşanan fikstür çekişmesinin federasyonları rahatsız ettiğini aktararak, “Hiçbir zaman kulüplerimize ve oyuncularımıza karşı tavır sergileyen bir federasyon olmadık. FIBA ile Avrupa Ligi arasındaki bu fikstür çekişmesinden dolayı böyle bir sıkıntı yaşandı. Özellikle Avrupa Ligi takımlarımızın milli takım duyarlılığı hepimizi mutlu etti. Hepsine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bizim amacımız Dünya Kupası’na gidecek kadroyu kurabilmek. Oturup düşündüğümüzde bu süreç böyle devam edecek. Konu milli takım olunca kimse duyarsız kalmadı. Sporcu arkadaşlarımız milli takıma katıldı. Arkadaşlar da iyi performans sergiledi.” ifadelerini kullandı.

Hem kadın hem de erkek milli takımının gruplarındaki maçlarını kazanarak iyi bir başlangıç yaptığını anlatan Türkoğlu, “Erkek takımımız şubat ayında İsveç ve Letonya’yla oynayacak. Buradaki her maçın galibiyet açısından önemi var. Galibiyetleri bir sonraki gruba taşıyorsunuz. Oraya ne kadar fazla galibiyetle gidersek avantajımız o kadar büyük olur. İyi bir hava yakaladık. Bursa’da 26 sene sonra bir milli maç oynandı. Bu süreçte ev sahipliği yapanlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Tribünler de doluydu. Basketbolu Türkiye’nin geneline yayma projemiz var. Halk tarafından milli takımımızın sahiplenilmesi bizi mutlu ediyor. Milli maçları Türkiye’nin değişik yerlerinde oynatmaya çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkoğlu, dünya ve Avrupa’ya örnek olacak bir basketbol tesisi inşa edeceklerini ancak şu ana kadar federasyonun bir antrenman sahasına sahip olmamasının geçmiş yönetimlerin suçu olduğunu dile getirdi.

Son yıllarda önemli uluslararası organizasyonlara imza attıklarını aktaran ve altyapıyla tesisleşmeye bütçe ayırmak adına 2023 FIBA Dünya Kupası adaylığından çekildiklerini hatırlatan Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni yönetim olarak, geçmişte salonlarda kalan basketbolun, ülke geneline yayılması için önemli bir gayretimiz var. Öncelikle, kulüplerimizin altyapıya olan yatırımlarını federasyon olarak desteklemeliyiz. Göreve geldiğimizden bu yana görüyoruz ki en başarılı federasyon basketbol federasyonudur. Ancak ‘Basketbol tarihinde nasıl oldu da yapılmadı dediğimiz’, federasyona ait bir tane bile antrenman salonunun olmaması, geçmiş yönetimin nasıl aciz olduğunu gösteriyor. Yeni yönetim olarak çok önemli bir proje üzerinde çalışıyoruz. Türk basketboluna, özellikle Abdi İpekçi Spor Salonu’nun olduğu yerde, Avrupa’da ve dünyada örnek teşkil edecek bir tesis yapmayı amaçlıyoruz. Bütün altyapı organizasyonlarımızı, milli takımlarımızı burada bir çatı altında toplamak istiyoruz.”

Hidayet Türkoğlu, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ne 9’da 9 yaparak başlayan TOFAŞ’ı övdü.

TOFAŞ’ın doğru insanlarla çalıştığına vurgu yapan Türkoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“TOFAŞ, aslında bütün alttan gelecek kulüpler için güzel bir örnek. Orhun Ene ile yapmış oldukları uzun vadeli anlaşmanın sonucunda kurulan takımın meyvelerini topluyorlar. Bu süreçte doğru insanlarla çalıştılar. Orhun Ene gibi başarılı bir başantrenörle ve Tolga Öngören gibi bir büyüğümüzle iyi bir ekip oluşturdular. Hem ligde hem de Avrupa’da çok başarılı gidiyorlar. Bu bizim açımızdan da çok değerli. TOFAŞ’ın namağlup lider olması alttan gelecek takımlar için de iyi bir örnektir. İnşallah keyifli ve seyircisi bol maçlar seyrederiz. Hepimiz de bundan mutlu oluruz.”

Yorumlar


yedi sabutay isimli kardeşime cevap olarak; Benim önerdiğim sistemde yabancı kısıtlaması yok. Şuan ki sistemin aynen devam etmesini ancak, ligin alt tarafların da bulunan ve bütçesi uygun olmayan takımlarda genç ABD'li oyuncuların gelişim takımı olmasın. Yani BSL' de ki takımların 10 tanesi 6 yabancı ile oynarken, diğerleri 4 yabancı tercihi yapabilsin. TBL'de Bandırma Kırmızı tek yabancı ve gençlerle oynuyorsa, bu takım desteklensin. Bu takımın maliyeti yükseltilmesin. Böylece her iki ligde de kendi gençleri ile oynamak isteyen takımlar olacaktır. Bunlar basketbolumuzun geleceğine yatırım yapacaktır. Selamlar
08-12-2017 16:58
hicri "Kendini bilmez 3-5 kişi" demiş ya, yönetim kurulunu kastetmiş sanırım. Trabzondaki salonda gerçek basketbol seyircisi azınlıktaydı, orada bulunanların çoğu yönetimin olay çıkartmak için organize ettiği güruha aitti.
08-12-2017 11:00
levo Gelişmiş bir ülke olsak okullar her gün öğleden sonra 2.30 3.00 gibi biter. Gençlerin isteyenleri okullarında spora, müziğe giderler. Koşarlar, atlarlar zıplarlar. Aralarından da bolca atlet , basketbolcu vs çıkar. Ama hepsi ders ders ders ders peşinde. Düzen bu. 80 milyondan bir tane koşucu çıkmıyor Afrikalıları Türk diye koşturuyorlar. nerede yetişecek basketbolcu ? Hangi tabana yayacak Hidayet Türkoğlu ?
08-12-2017 09:32
levo Türk eğitim sistemi değişmedikçe basketbol gelişmez. Bütün çocuklar ve gençler dershane ve kurs peşinde koşturmaktan helak oluyorlar. Müzik, resim, beden eğitimi yok olmuş gitmiş. Ne sporu ne basketbolu ? Çocuklarımıza köle hayatı yaşatıyoruz..
08-12-2017 09:28
ballokum Bu sitenin editörleri TS'lu mu? TS'un aldığı cezalar OdaTV'de dünden beri yayımlanıyor. Neden bu siteye konulmadı o haber? Yoksa basketdergisi.com'un haberi mi yok bundan? Ben Hedo'nun bu demecini okuyunca hayal kırıklığına uğramıştım ama daha sonra o haberi görünce ceza yerini bulmuş diye düşündüm. Yalnız; 2 maç değil en az 5 maç seyircisiz oynama cezası verilmeliydi.
08-12-2017 08:19
zkayali önce trabzonspor gibi holiganlığı tescil edilmiş takımları, sonraabiş hopikoğlu gibi holiganlığı tespit edilmiş yöneticileri uzaklaştırman lazım. üç beş kendini bilmez diyerek önemsizleştirmekle bu işler yürümez. beklentiniz cinayet işlenmesi mi yoksa?
07-12-2017 19:59
sabutay yedi, isimli yorumcu ilk aklınıza gelen hemen yabancı sınırı getirilsin üstelik 1+1 olacakmış vay vay bunun en önemli sonucu ne olur biliyormusun sadece kenarda yurdum basketbolcusu sadece pasaportu ile milyon eurolar alır ama ne de olsa beni kadroya almak zorundalar diye ne oynar nede kendini geliştirir tabii ülke takımlarının avrupa da nal toplayacağını söylemeye gerek yok, bu uygulama zaten denendi ve hüsranla bitti, denenmiş olanı tekrar denemenin anlamı yok, fenerbahçe ve efes kardeşim o zaman yurt içinde oynamıyorum derse ne yapacak federasyon, yapılacak iş belli statü aynen devam etmeli fakat federasyon ilk 5 içinde yerli sayısına bağlı olarak teşvik verilmeli ve en önemlisi bizim oyuncular nasıl boğdanoviç ve guduriç 17-18 yaşlarında ülke dışına (amerikaya değil) gidiyorlarsa bizimkilerde bir zahmet gidecek, antrenman bittiğinde boğdanoviç gibi ek antrenman yapacak yani mental olarakda gelişmeli
07-12-2017 19:49
Oktay Sendende bir cacik olmaz anlasildi 3-5degil dostum 300-500 kisi ayrica ver kulube ceza birdaha guvenlik onlemini adam gibi alsin mesala 6 puan sil , 60 bin euro ceza 5 mac saha kapat aynisini tekrar ederse hen alt lige yolla her takim icin ayni olsun en gildir gicik almanya baskebol ligi bile maddi playplayer cercevesinde yetersiz olani alt lige yolluyor hemde aninda sende yap bak gor guzelligi..ama burokrasi torpil sarmis bu memleketin tum kurumlarini olay budur....
07-12-2017 19:42
Xse Ts-fb maçındaki olayları sadece 3-5 kendini bilmezle ifade etmek bakış açınızı gayet güzel gözler önüne sermiş.
07-12-2017 18:29
yedi Başkanım daha yapılması gerektiğini düşündüğüm bir kaç adım; 1- Gençler Ligi'in devamı, Gelişim Ligi kurulmalı(U21) 2- TBL' de 1+1 yabancı kuralına geçilmeli, 2. yabancı lisansı için ücret alınmalı, böylece tek yabancı ile oynayan takımlar desteklenmeli. 3- BSL'de 4 yabancı kuralına geçilmeli, 5. ve 6. yabancı için yüksek lisans ücreti alınmalı ve ligde 4 yabancı ile oynayan takımlar desteklenmiş olmalı, avantaj yaratılmalı. 4- BSL ve TBL' de yabancı oyuncu lisansından gelecek paralar, genç oyunculara süre veren takımlara dağıtılmalı.(6 yabancı ile oynasa bile, gençlere verilen süreler baz alınmalı) 5-Milli takım oyuncu taramaları küçük yaş gruplarından itibaren tüm ülke geneline yayılmalı. Gerekirse teknolojik imkanlar(Video vb.) ile en küçük yerleşim birimlerine bile ulaşılmalı. 6- Futbol holiganları, basketbol sahalarından uzaklaştırılmalı.
07-12-2017 17:10

Yorum Yazın