Hesap Verme(me) Sorumluluğu / Coşkun Teziç
01.06.2020 - 17:15

Henüz ucu görülmeyen yeni normalleşme sürecine girdik…

Sıkça bahsedilen; hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… Umarım!..

Umarım, zira neredeyse 7 aydır oyuncusuna ve çalışanına ödeme yapmayan veya yapamayan kulüplerin yöneticileri eğer aynı şekilde hesap vermeden hayata devam edecekler ise, oyuncusuna ve çalışanına bir önceki sezondan en az 2 maaşı halen ödemeyen, ödeyemeyen veya ligin bitmesine en az 5 maç kala yabancılarını ülkelerine göndererek en başta ligin marka değerine zarar veren kulüpler hiçbir şey olmamış gibi hayata devam edecekler ise, benim adıma her şey eskisi gibi olacak.

Her şeyin eskisi gibi devam edeceği yeni normalleşme süreci cümlesinden yeni kelimesini kaldırmadan önce sorgulanması gereken; etik ve eşit rekabet ortamının olmadığı bir yerde rekabetten ne kadar bahsedilebilir?..

Bir tarafta bütçesine sadık kalarak, o bütçenin imkanları doğrultusunda ligde yer alan bir kulübün yanında, olmayan bütçe ile canı neyi çekerse ona imza atmış bir kulübün rekabeti nasıl eşit olabilir?

Federasyonun finansal kriterler konusunda, kulüplerin de bu konuda elini taşın altına koyma beklentisi ve iyi niyetinin de suistimal edilmeden hayata geçmesini bakalım kimler gerçekleştirecek?

Daha önceki sezonlardan neredeyse yeni sezon bütçesi kadar borcu olan kulüplerin bu durumları ile yeni sezona başlaması, finansal kriterlere harfiyen uyan birkaç kulübü cezalandırmak değil de nedir?

Çok basit bir şekilde, ben tüm kriterlere bugüne kadar harfiyen uymuş bir kulübün başkanı olsam, bu mevcut ortamda “böyle bir ligde niye yer alayım?” ve “kulübün vizyonuna ne katkısı olacak?” sorularını sorar, kararımı ona göre verirdim. Kriterlere uyanlara ödülden vaz geçtim, gizli ceza verilmesin yeter. Bu nedenle federasyonun finansal kriterlerin uygulayıcısı olması büyük önem taşımakta.

Herhangi bir kulüpte şu an yönetimde olanların, sorumlulukların yerine getirilmemesi konusunda suçu hep bir önceki yönetimde bulması artık alışkanlık haline geldi ve bu sayede çözüm üretilmemesi de normal karşılanır oldu. Hep duyuyorum, abi bir önceki yönetim durumu bu hale getirmiş, olmayan parayı harcamış, bize şu kadar borç bırakmış, gibi, gibi, uzayıp gidiyor… E adama sormazlar mı, sen ne yaptın veya bunu bilmiyor muydun?

Sorunda, bu sorunun sorulmamasında zaten. Bu sayede “hesap vermeme” diye hiçbir medeni ortamda olmayan bir sorumluluğunun yaratılmasında…

Burada tüm suçu kulüp ve yöneticilerinde aramak da bence hata olur. Böyle bir durumda oyuncular birliği ve basketbolun diğer unsurlarının (STK) hayata geçmediği, “söz hakkı” elde edemediği sürece, kısaca “birlik” olarak hareket edemediği sürece her sorunun çözümünü federasyondan beklemek gibi ucuz ve kolay bir tercihle daha çok sezonlar geçiririz.

Coşkun Teziç

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz