Hangi Golden State daha iyi? / TOGAN KARATAŞ
14.12.2016 - 16:41

Memphis Grizzlies’e karşı alınan nahoş mağlubiyete rağmen Golden State Warriors kıvamında gibi görünüyor. 21-4 ile NBA’deki en iyi dereceye sahip olan Warriors aynı zamanda NBA’deki en iyi averaja da sahip. 100 pozisyon başına +11,9 sayı bularak ikinci sıradaki Los Angeles Clippers’ın bu kategoride iki sayı önünde yer alıyorlar. Averajlarını uyarlarken ligdeki şu ana kadar en kolay üçüncü fikstüre sahip olduklarını belirtmek gerekse de Warriors bu etki göz önüne alındığında bile ligin tepesinde (averaj ile fikstür etkisini birleştiren SRS istatistiği göz önüne alındığında) yer alıyor.

Hala oynanacak çok fazla maç olsa da Warriors’un istatistiksel göstergeleri onları mutlak olarak üstün kılıyor.

Ancak geçen sezon 12 Aralıkta Warriors’un derecesi 24-1’di. Sezonun ilk mağlubiyetini Milwaukee Bucks’a karşı almışlardı ve bu seneki averaja göre yaklaşık olarak 100 pozisyon başına üç sayı daha iyi averaja sahiplerdi. Egemenlik-hakimiyet birçok biçime girebilir ve birçok istatistiki göstergede ortaya çıkabilir. Sezonun önemli bir kısmı geçmişken bence bu sezonun Warriors’u ile geçen sezonun Warriors’unu karşılaştırmak ilginç olabilir.

Bu sezonki Warriors’un en çarpıcı özelliği ofansif etkinliğidir. Basketball-Reference’a göre Warriors 100 pozisyon başına 117 sayı buluyor. Lig ortalamasına göre, farklı dönemlerdeki oyun tarzlarına göre hesaplanan, bu veri Warriors’un lig tarihinde yer alan en verimli hücum takımı olduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki grafik, NBA tarihindeki tüm takımların ofansif ve defansif etkinliklerinin lig ortalamasına karşı göreli durumunu göstermektedir. Daha iyi defansif performans negatif sayılar ile (lig ortalamasına göre daha az sayıya izin verme açısından) ifade edilmektedir. Bu nedenle düzlemin sağ üst tarafı en iyi takımların olduğu yerdir.

Bu grafikte Warriors’un son sezonlardaki ofansif etkinliğini ve bu sezon en iyiden en iyiye nasıl sıçrama yaptığını görebilirsiniz. İlginç olarak savunmaları her sezon geriye gitmiş durumdadır. Savunma, özellikle pota altı savunması,  Warriors’un Aşil Topuğu (zayıf noktası) olmaya devam ediyor. (Cumartesi günü Grizzlies’e karşı boyalı alandan 44 sayı yerken, 17 de ikinci şans sayısı yediler.)

Soru şu: Warriors’un ofansif gelişimi defansif gerilemesini dengelemek için yeterli mi değil mi? Rakamlar dengesizliğin artmasının Warriors’u daha iyi yaptığını gösteriyor. SRS’ye göre (takımların averajlarını fikstür seviyesine göre uyarlayan bir gösterge), 2016-17 Warriors’u, geçen iki seneki performansının da önünde yer alarak, tüm zamanların en iyi dördüncü takımı konumundadır.

İlginç bir şekilde 2016-17 Los Angeles Clippers’ı ve hatta 2016-17 Toronto Raptors’ı da bu listede yer almaktadır. Aslında Raptors şu anda lig ortalamasına göre, tüm zamanlarda en iyi ikinci ofansif verimliliğe sahiptir. Clippers ise parkenin iki tarafında da etkili görünerek daha dengeli bir takım görüntüsü çizmektedir.

Warriors’un geçen seneye göre daha iyi averaja sahip olmasını (fikstürün durumuna göre uyarlanan veya lig ortalamasına karşı göreli olarak) göz önünde bulundurken, geçen seneye göre biraz daha az galibiyete sahip olmalarının nedenini bulmak değerlidir.

Ortada iki neden vardır ve bunlar bu seneki Warriors ile geçen seneki Warriors’u karşılaştırmayı zor kılmaktadır. Birincisi bu seneki 25 maçlık performans ile geçen senenin 82 maçlık performansını karşılaştırmamızdır. 2015-16 Warriors’u geçen seneye arka arkaya 24 galibiyet alarak akıl almaz bir başlangıç yapmıştı. O takımın o dönemde sahip olduğu averaj zirve yapmış ve o takım bu seneki takıma göre daha iyi göstergeler elde etmiş olsa da sezon ilerledikçe yavaş yavaş gerilemişti.

Bu yılın Warriors’unun uyarlanmamış averaj açısından geçen seneki gibi küçük bir düşüş eğilimine gireceği sonucuna varmak makul görünmektedir. Warriors’lular, 74 galibiyet kovalamak ile ilgilenmediklerini açıkça ortaya koymuştu ve bu durum eğer play-off yeri önceden belli olursa playoff’lar ve sezonun sonu için oyuncuları dinlendirebilecekleri anlamına gelmektedir.

Diğer nokta da fikstürün durumudur. Yukarıda belirttiğim gibi, Basketball-Referance’a göre Warriors’un şu ana kadarki fikstürü, rakiplerin kalitesi dikkate alındığında, en kolay üçüncü fikstürdü. Warriors SRS’de hemen arkasında yer alan beş takımla (Raptors, Clippers, Cavaliers, Rockets ve Spurs) yapacağı 15 maçın sadece dördünü yapmıştır.

Warriors’un fikstürü giderek daha zor hale gelecek ve normal sezonda maç kazanmayı kovalama istekleri azalacaktır. Bu durum gerçekleşince bazı istatistiklerinin bu tarihsel hareket çerçevesinde düşüş göstermesi mantıklı görünmektedir.

Bir diğer konu da averajlara göre oluşturulan beklenen galibiyet sayılarına göre elde ettikleri galibiyet sayısıdır. Geçen seneki Warriors 73 maç kazanmıştı ama aynı averaja sahip bir takımın 82 maçlık sezonda normalde 65 maç kazanması beklenmekteydi. Pisagoryen Beklentiler çerçevesinde sekiz maç daha fazla kazanma durumu NBA’de son sezonlarda görülen en iyi beklenti üstü performanslardan biriydi. Aşağıdaki grafikte bu sezonki takımın beklenen galibiyet yüzdesi (Geçen seneye göre daha yüksek çünkü daha iyi averaja sahipler.) ile elde ettiği galibiyet yüzdesinin aynı olduğunu görebilirsiniz.

Takımların beklentilere göre daha iyi veya daha kötü performans sergilemesinin en yaygın açıklamalarından biri de “clutch” (son dakikalar) performansıdır. 2016-17 Warriors’u, son beş dakikada farkın beş veya daha az sayıda olduğu maçlarda 6-1’lik bir karneye sahip. Warriors’un bu dakikalardaki averajı ise, ligdeki en iyi dördüncü gösterge olan 100 pozisyon başına +22,1 sayıdır. Bu gösterge iyi gibi görünmekle birlikte, geçen sene Warriors aynı senaryoda 30-4’lük bir karneye sahipti ve 100 pozisyon başına +38,6’lık bir averaj yakalamıştı.

Hangi Golden State Warriors’un daha iyi olduğu sorusuna gelecek olursak, bunu gerçekten bilmiyoruz. Playoff başarısı bu noktada kesin ölçüt olacaktır. Şu an için bu sezonki Golden State Warriors istatistiki olarak daha güçlü görünmekte ancak geçen sezonki gibi bir mucizenin benzerini başaracak gibi görünmemektedir. Böyle bir mucizenin olup olmayacağını ise bekleyip göreceğiz.

 

*Çevirisini yaptığım bu makalenin orijinali Ian Levy imzasıyla http://fansided.com/2016/12/12/nylon-calculus-taking-stock-golden-state-warriors/  adresinde yayımlanmıştır.

TOGAN KARATAŞ

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz