DOĞAN HAKYEMEZ yazdı: Gençlerin Önünü Açalım
13.05.2018 - 12:19

Eski basketbolcular Türkiye Gençler Dörtlü Finali'nde buluştuk. Organizasyonu Forty (Murat Yosmaoğlu)  hazırladı, Federasyon üstlendi.

Anladığım kadarı ile bir takım kırgınlıklar olmuş. Gönül isterki tüm basketbol emekçileri bu turnuvaya davet edilsin. Bu sefer eski basketbolcularla sınırlı kaldı. İlerde oynanacak Milli maçlarda bu durum telafi edilir diye düşünüyorum. 
 

Bu maçlar dolayısı ile nerdeyse 20 yıllık basketbol hayatımda karşılıklı ve yan yana oynadığım arkadaşlarımla hasret gidermiş oldum. Mükemmel bir ortamdı. Emeği geçen herkesi kutluyorum. 
 

İki gün takip ettiğim maçlarda gençleri çok beğendim. Yetenekli ve ilerde yıldız olabilecek gençleri görmek Türk Basketbolu olarak ümit verici. 
 

Basketbol Federasyonu en iyi kararlarından biri BGL'yi başlatmak olduğu bu maçları seyrettikten sonra net ortaya çıkmıştır. 

BGL_12052018_00001_09
 

Ancak bu gençlerin önünü açmak için mutlaka yabancı kuralına sınırlama getirilmeli. Aksini düşünmek dahi istemiyorum. 
 

Bu gençler A Takımlarında süre alamazlarsa bu yapılan çalışmalar çöpe gider. 
 

Bu konuda çeşitli fikirler üretiliyor. Kulüpler pilot takımlar yaratsınlar bu gençler bir iki sene orda tecrübe kazansınlar. Türkiye'de kaç takım pilot takım uygulamasına geçebilir?
 

Diğer bir öneri bu gençler bir alt lige gönderilsin, (TBL) gelişmelerini bu ligde tamamlasın. 
 

Kendi kulüplerinde yetişen bu gençler hiç bilmedikleri bir ortamda ve değişik antrenörlerle nasıl uyum içinde olacaklar ve kendilerini geliştirecekler. 
 

Burda tek bir çözüm yabancı yyuncu sayısının azaltılması. 
 

Ben Basketbol Federasyonun gerekli tedbirleri alacağına inanıyorum. 

DOĞAN HAKYEMEZ

Yorumlar


tolga a Doğan Hakyemez haklı. İspanyada yabancı sınırlması var ondan zaten bu kadar iyi oyuncu çıkıyor. Birileri bulmuşlar işin kolayını yabancıya sınırlama getirilsin. Sen alt yapını adam gibi kur sağlam oyuncular yetiştir. Birde oyuncu a takıma çıktığında oyuncuyu geliştiren yön veren sitem ve hocaları getir. Sen yabancıyı kısıtlayacağına kendi oyuncunu o seviye çıkarmak için uğraş
15-05-2018 11:40
Avesta Sayın Hakyemez'den yine klasik. Adam haklı, yabancı sınırı olmadığı dönemde yer yıl 5 Jordan,40 tane James yetiştiryorduk. Sorun yabancı sınırı mı yoksa alt yapının başındaki vizyon ve bütçe darlığı mı? gençlerin önünü açmak spor yazarlarından başlamalı. Genç yazar ve yorumcular ile popüler değil çözüm içeren içeren yazılar görmek istiyorum
13-05-2018 20:13
Hande Gürsel Nasıl bir mantık bu çözemedim. Birşeyi işimize geldiği gibi anlatma mantığı. Birincisi yabancı kısıtlandığında sıradan bir yerlinin transfer için isticeği ücrete kısıtlama gelicekmi? İkincisi menejerlerin yabancı sayısının kısıtlanmasından faydalanıp oyuncuları açık artırma usulü kim çok verirse ona imza attırmasının önüne geçilicekmi? Genc oyunculara menejer yasağı getirilicekmi? Bir genç oyuncuya A takımda rotasyonda süre veren takımın hakkı korunucakmı? Örneğin bir sene A takımda süre verilip anarotasyonun oyuncusu olmuş bir gencin NBA ya gitmeye kalkışmasına karşın tedbir alınıcakmı? Hiçbiri hayır kulüpler salağa yatsın başarıyı ikinci plana atsın NBA ya gitmek isteyen gitsin Ülkeyi tanıyorlarmış sanırsın çay domates fındık festilavi var amerikada. Geçin bu işleri kulüpler mevcut düzene mahkumlar aksi halde başarı gelmez boşa kürek sallanır sponsorlar kaçar bukadar basit öyle olmasa balkanlarda basketbol bu halde olmazdı.
13-05-2018 17:11
Ekrem Aydın Tabi canım yabancıya sınır getirelim yerlilerin fitayını uçuralım. Sonra gençlerin rotasyonda önemli rol altığı takımlar kuralım bir iki sene onu oyuncu yapalım. Sonra NBA gelsin oyuncuyu kafasına göre alıp gitsin bizde el sallayalım NBA alt yapısıyız söyleyecek bişey yok diyelim. Sonra sıfırdan gene gençler monta edelim sonra gene başa saralım hem cebimizden gitsin hem başarı gelmesin ama biz NBA ya oyuncu gitsin diye hem birileri mutlu olsun diye başarıdan çok NBA alt yapısı ligine dönelim. Oldu başka derdiniz. Neden demiyorsun yabancıya sınır getirelim derken yerlilerinde oynatıldığı takımda enaz 5 yıl NBA ya gitmeme yasağıda konsun diye nedir bu çelişki? Neresi mantıklı bunun neden demiyorsun yerli ücretlerinede sınır konsun sınıflandırılsın diye? İşimize geleli söyleyelim gelmeyeni es geçelim oldu.
13-05-2018 17:06
ugur budak 10'larca yıl yabancı sınırı vardı da ne oldu? gelişen genç oyuncuların nba'ye kapağı atmaktan başka bir hedefi mi oldu?
13-05-2018 15:06
Sabutay Sahadaki gençler süre bulamıyorsa ülke dışına çıksın ve orada oynasın futbolda cengiz ünder gibi, yabancı sınırı ülke basketboluna hançer saplamakla aynı tek faydası yerli oyuncular ne de olsa beni oynatmak zorunda diye düşünür yan gelir yatar ve yattığı yerden kamyonla para kazanır, çok biliyorsanız sayın Hakyemez yönetici oldugunuz takımlarda neden yerli oyuncuları oynatmadiniz ve tek bildiginiz aman yabancı sınıri kalkmali kelimesidir ve neden bu gençler ülke dışına çıkmaz diye düşünmek sizin gibi eskilere bir beden büyük geliyor maalsef
13-05-2018 14:58
ertan ürkmez Sakın genç oyuncular çok çalışıp formayı hak etmesinler, yabancı oyuncuya kısıtlama getirmek düzeltir her sorunu. Bu köhne zihniyet ile hiçbir sorunu çözemezsiniz...
13-05-2018 14:34

Yorum Yazın


Tweetlerimiz