Türkoğlu, Tahkim Kurulu'nu bombaladı
17.10.2017 - 18:43

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, Anadolu Efes'in aldığı eksi 3 puanlık cezanın Tahkim Kurulu'ndan indirilmesi sert tepki gösterdi.

TBF RESMİ İNTERNET SİTESİ ARACILIĞIYLA ÇIKLAMAYI YAYINLADI: 

Anadolu Efes Kulübü; 03.06.2017 tarihinde oynanan Beşiktaş Sompo Japan müsabakasında, başkanı ve genel koordinatörünün talimatıyla, protesto amaçlı olarak sahayı terk etmiş, bu sebeple müsabakanın 6 dakika gecikmesine sebep olmuştur. Avrupa’nın en değerli ligi olan Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde yaşanan bu olay yurt içi ve yurtdışında haber olmuş, kamuoyunu da bir süre meşgul etmişti.

Müsabaka bütünlüğünü derinden yaraladığı gibi, kamu hizmeti gören Federasyonumuzun da saygınlığını zedeleyen, eleştiri sınırını aşarak keyfi ve kabul edilemez bu eylem tarzıyla, sponsor, yayıncı kuruluş ve en önemlisi seyirci gözünde telafisi imkânsız zararlar oluşturan Anadolu Efes Kulübü, Yönetim Kurulumuz tarafından -3 puan cezası ile cezalandırılmıştı. Federasyonumuzun, olumsuz örnek olmasını engelleyecek bu kararı, takdirle karşılanıp diğer spor federasyonlarına da örnek gösterilmişti.

Ne var ki, 07.06.2017 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile cezanın tayin edilmesinden tam 4,5 ay sonra, SGM Tahkim Kurulu kararı ile bu cezanın -3 puandan -1 puana indirildiğini, kulüp yetkililerine verilen cezaların da ¼ e kadar düşürüldüğünü üzülerek öğrendik.

Emanet edilen kamusal görevin ziyadesiyle farkında olup adalet alışkanlığı da herkesin takdirinde olan Federasyonumuzun duruşunu zedeleyen; sporun ve spor hukukunun muhtaç olduğu hıza 4,5 ayda cevap verip fiil-ceza dengesinden uzak ve hiçbir gerekçesi de olmayan Tahkim Kurulu kararının içimize sinmediğinin bilinmesini isteriz.

Geçmiş dönemde milli takıma gelmeyen kadın sporcuya Disiplin Kurulumuzun verdiği cezayı kaldırıp milli formayı reddetmeyi makul gören; cezalı yöneticinin protokole 2-3 dakika girip çıkmasından bir şey olmaz deyip ceza infazına karşı gelmeyi dahi makul hale getiren Tahkim Kurulu’nu şaşkınlıkla takip ediyoruz.

Üyelerinin seçimi ve çalışma tarzının derhal yeniden değerlendirilmesi gerektiğine inandığımız Tahkim Kurulu’nun bu şekildeki yargılama tarzının ülke sporuna ciddi zarar vereceği konusunda kamuoyunu bilgilendirir, bu hususu gerekli çalışmaları yapmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızın takdirlerine sunarız.

Saygılarımızla,

Hidayet Türkoğlu
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı

Yorumlar


ekin aşkolsun hido bu takım seni 18 yaşında ilk beş yaptı. güce bu kadar tapma bunun yarını da var.
18-10-2017 20:12
harun @Realist Aynı durum Efes için de geçerli. Sahayı terk eden takım 15 dk içinde geri dönerse bench sportmenlik dışı faul ile cezalandırılır oyun devam ediyor diyordu yönetmelik. Verilen ceza güya "emsal teşkil etsin" diyeydi. Ki bu olay nasıl bir "telafisi imkansız" zarar vermiş onu da anlamadım. Geçmişte çok daha itibar yaralayıcı olaylar oldu ve hiçbiri böyle bir ceza almadı. Galatasaray'ın maça çıkmaması bundan daha ciddi bir olaydı. 2009'da Fenerbahçeli yöneticilerin kışkırtmaları, shaya girip oyunculara sadıran taraftarlar bile böyle bir ceza almadı. Hepimiz biliyoruz ki aynı protestoyu Fenerbahçe, Galatasaray veya Beşiktaş yapsa böyle bir ceza söz konusu olmayacaktı.
18-10-2017 13:49
zafa fenere olsa aynı şeyleri söylermiydi
18-10-2017 08:51
DeMar DeRozan Federasyon olarak nerede durdukları konusunda oldukça net bir açıklama, evimizde düzenlenen avrupa şampiyonasında oynadığımız 6 maçtan sadece ikisini kazanan takımı başarılı ilan eden başkandan başka ne gibi icraatlar beklenebilir ki?
18-10-2017 00:46
Umut Başlarda desteklediğim federasyona olan inancım hızla sarsılıyor.Talihsiz bir açıklama.
18-10-2017 00:01
Realist @harun GS sahaya çıkmadığında disiplin talimatında bunun bir cezai yaptırımı yoktu. Zira GS sahayı terk etmedi. Aksine salona dahi gelmedi.
17-10-2017 22:42
Mertbaba Tahkimin böyle olduğu yeni mi aklına geldi...Tahlim başkanının red verdiği ve böyle saçma bir karar olamaz dediği KİZER olayında nerdeydiniz.Harun'un talimatla yaptığı bu işlerde tepki göstereydiniz...O zaman ciddiye alınırdınız...
17-10-2017 20:36
Mehmet Hadi be doping li baskan
17-10-2017 19:40
harun Yüzsüzlüpe bak! Jet hızıyla yediği hakkın geri verilmesini kınamış. Bu ülkede bir takım final maçında sahaya çıkmadı, bakın 10 dk soyunma odasına gidip gelmedi, hiç maça çıkmadı ve Efes'in aldığı cezanın çeyreğini almadı. Zamanında bu kulübü kapatmaya çalışıp zorla ismini değiştirenlerin kuklası sonuçta ne olacak.
17-10-2017 19:11

Yorum Yazın