'FIBA seçiminde başka adayı desteklediğim bir cümle varsa istifa ederim'
09.08.2019 - 11:39

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, Anadolu Ajansı Spor Masası'na katıldı.

Önemli açıklamalar yapan Türkoğlu'nun satır başları şöyle:

FIBA Avrupa seçiminde 49 federasyona gönderdiğim mektup burada. Hidayet Türkoğlu'nun Sırp adayı desteklediğine dair bir cümle görürseniz hemen sizin huzurunuzda istifa ederim. Mektubumda bir Türk olarak kendi federasyonu ile hiçbir şekilde iletişim kurmamış bir insanı Avrupa'da gerek federasyon gerek kulüp anlamında desteklemeyeceğimi söylediğim bir mektuptur. Burada Sırp ya da Belçikalıyı desteklediğime dair bir cümle bulunsun, hemen yarın istifa edeceğim.

Göreve geldiğimizden beri bazı paralı adamlar, yaşından başında utanmamış gazeteci denen adamlar, göz göre göre yalan söylüyor, bunu anlamıyorum. 

Bazı kendini bilmez milletvekili ve bakan yardımcıları da buna inandı. Onlara da sesleniyorum. Ben bakanlıktan bağımsız bir şekilde hareket eden bir federasyonum. Mektubu verdim. Bunu herkes görebilir. Bir cümlesinde başka bir adayı desteklediğimi gösteren bir ifade yok. En kolayı, "Hidayet, Sırp'ı destekledi" demek. Bu kadar kolay ve ucuz olmamalı. 

Bu şahıs yönetiminde bir Türk arkadaşımıza hiçbir görev vermemiştir. Hiçbir kurulda bir Türk arkadaşımıza görev vermemiş. Türk basketboluna katkısı nedir? Bu kadar kolay ve ucuz değil. Bunun için mücadele edeceğiz.Geçmiş federasyon sponsor gelirinin üçte birini komisyon olarak bir şirkete veriyor. Bu şirketi getiren bir şirkete de başka bir komisyon daha ödüyor. 7 milyon TL komisyon ödenmiş. Biz sponsor gelirimizinin yüzde 90'ının kulüplere aktarıyoruz. Geçmiş federasyon yüzde 50 aktarıyordu.

Impact 34 şirketi bir araştırılsın.Hem danışman olarak aylık 18 bin Euro verilip ayrıca yılda 300 bin Dolar neden verildi? 

Hukuken de görevi kötü kullanan bu kişiler için suç duyurusunda bulunacağım. Birlikte çalıştığımız bir şirketle mecburen çalışıyoruz çünkü 2014'ten 10 yıllık bir anlaşma var. Bu şirkete yüzde 27 sponsorluk payı veriliyordu biz bunu yüzde 5'e kadar indirdik. 20 milyon Dolar tasarruf ettik. 200 milyon TL, Türk basketboluna kazandırdık.

Bahsettiğim şirketler sadece TBF ile çalışıyor. Bu bir tesadüf mü? Kaybolan paralar bence suçtur. Biz de federasyon olarak bunun takipçisi olacağız. Kulüplere de bunu anlatacağız. 

FIBA Avrupa gibi rezil bir yapı var. Euroleague'in başarısına göz dikip bir anda sorun yarattılar.

Bu kadar geçmişi olan Abdi İpekçi Spor Salonu'nu yıkmak istemezdik ama fiziki nedenlerle müdahale gerekiyordu. Yapacağımız eser kazandırılmış en büyük eser olacak. Projemizi Cumhurbaşkanımız destekliyor, bakanlığımızla beraber kısa sürede tesisi hayata geçireceğiz.  

Tesis büyük olunca daha iyi olması için her fırsatta küçük dokunuşlar yapan bir ekibimiz. Hayatımız salonlarda geçti. Değişikliklerle projenin tamamını bitirdik. Bakan ile birlikte bunun lansmanını yapıp tesisi kazandıracağız.

Bitiş süreci 2, 2.5 sene, ama bunu yapacak firmalar daha iyi tarih verecektir.

Bir dönem daha görev almak istiyoruz ama bu camiamızıın kararıdır. Yaptıklarımızdan memnunlarsa görevde kalırız. Tabii ki tesis bitmeden görevi bırakmak istemiyoruz. 1, 1.5 yıldır tesis üzerinde çalışıyoruz.

Mali kriterleri getirerek daha iyi bir lig yapısı oluşturmak istiyoruz.

Ligin isim sponsorluğu için "Misli.com" ile görüşüyoruz. Yine bazı firmalar da var. Görüşmeler sürüyor

Yorumlar


jojo Federasyon başkanı önceki federasyonun yediği haltları, örneğin impact 34 şirketine peşkeş çekildiğini, türk basketbolunun kanını emerek semizlemiş kenelerin Türk basketbolundan ayıklanmasıyla 2 yıl içinde 200 milyon tl gibi büyük bir paranın kurtarıldığını anlatıyor, kulüplerin göz göre göre zarara uğratıldığını Federasyon Başkanı ünvanıyla ortaya koyuyor. Aşağıdaki yorumlara bakıyorum, diz boyunu geçmeyen suçlamalarla değerli ? vaktinizi harcıyorsunuz. Adamı anlayın bir önce, ne anlatıyor. Ya aşırı önyargılısınız ya da impact 34'e çalışıyorsunuz? Federasyon Başkanı konuşuyor ve siz onu dinleme, okuma, anlama zahmetine katlanmadan -ki 200 milyon tl basketbolda ciddi bir rakam- linç edelim -e çünkü farklı siyasi görüşler falan filan- kellesini alalım fazlarındasınız. Tamam o zaman Hido'nun, Ömer Onan'ın kellesini alalım, açalım deep impact'in önünü, böylece Türk Basketbolunu muasır medeniyet seviyesine çıkarırız!
11-08-2019 01:40
Levo Bu hükümet alkole karşı olduğu için ve gençleri korumak, kötü örnek olmamak için Efes Pilsen’in adını değiştirtmiş bir hükümet... Nasıl oluyor da kumar siteleri Bilyoner Kadınlar ligi, Misli ligi gibi isimlerle basketbola sponsor oluyorlar ? O zaman demek ki aslında her iey yalan her şey paraymış diyorum.
09-08-2019 21:56
havagazı Kaç senedir başkansın suç duyurusunda bulunmak için niye bekledin? Sen de az değilsin de kimse eleştirmiyor niyeyse.
09-08-2019 21:27
Clide Drexler Son satır için not: kumar ve bahis sitesinin sponsorluğunun yasak olmaması, silah reklamlarının yasak olmaması, GDO'lu gıdaların, mısır şuruplarının serbest olması, ama, biranın yasak olması, harika bir olay
09-08-2019 16:50
Mehmet Korkarim ilerde milletvekilligine soyunacaksin .Basketseverler tarafindan sevilmeyen basarisiz bir kisisin Hidayet bey.
09-08-2019 14:32
Beyaz gölge Bence her şartta istifa et !
09-08-2019 12:28

Yorum Yazın


Tweetlerimiz