Euroleague’den FIBA’ya yeni cevap
26.09.2017 - 19:55

Euroleague ile FIBA’nın Dünya Kupası elemeleri hakkındaki takvim kavgası devam ediyor. Tarafların açıklamalarında sıra bu kez Euroleague yönetimindeydi. Euroleague’den gelen açıklama şu şekilde;


Euroleague, FIBA’nın “FIBA Takvimi” hakkındaki müdahalesini tanımaktadır. Bu müdaheleden ötürü Euroleague yönetimi ve kulüpler teklife minnettardır. FIBA, Euroleague’in 2012 yılından itibaren sunduğu tekliflere karşılık ilk kez bir teklif yaptı. Euroleague yönetimi aşağıdaki görüşlere sahiptir;

*FIBA’nın yaptığı teklif, başta takvimin çoğunluğunda en iyi oyuncuların oynayamaması durumu olmak üzere milli maç takvimiyle ilgili temel sorunu çözmemektedir. Bu sorun hala geçerliliğini korumaktadır.

*Bu teklif, oyuncuların üzerine ekstra baskı yüklemektedir. Çünkü kısıtlı bir zaman diliminde, dinlenmeksizin uzun yolculuklar yaparak çok sayıda maç oynamaları gerekecektir. Örneğin, yalnızca 10 günlük bir takvimde yerel kupalar, Euroleague ve milli maçlar dahil olmak üzere oyuncuların 6 maça çıkması gerekebilir. Buna ek olarak, oyuncuların yapması gereken bazı seyahatler 30 ila 40 saatlik yolculukları bulabilir ve hatta bu rakam 50’nin üzerine bile çıkabilir.

Euroleague yönetimi ve kulüpler FIBA’nın yaptığı teklifi ilerleyen gün ve haftalarda detaylıca inceleyecektir. FIBA’nın 2017 takvimindeki tüm oyuncuların milli maçlara çıkmasını imkansız kılan ana sorunu çözmek için diğer teklifleri değerlendirmeye ve görüşmeye de uygun olduğumuzu bildirmek isteriz.

Yorumlar


Hakan Eğer FIBA'nın dediği olursa Luka Doncicli Slovenya'yı, Bogdanovic ve Teodosicli Sırbistan'ı, -tek tek yazmaya gerek yok- neredeyse İspanya'nın tamamını izleyemeyeceğiz. Hadi bunları geçtim; Cedi'yi, Furkan'ı, Ersan'ı, ve ileride NBA'e gidecek hiçbir oyuncumuzu milli maçlarda göremeyeceğiz.
27-09-2017 20:18
ariel Bu güne kadar Fiba Dünya NBA organizasyonu karşısında zavallı bir durumdaydı, NBA üzerinde hiç bir yaptırım gücü ve hiç bir denetim mekanizması olmayan Fiba Dünya yanında bir de Fiba Avrupa'nın karşısına Euroleague Organizasyonu dikildi ve Fiba Avrupa'nın da bu organizasyona karşı hiç bir yaptırım gücü olmadığı ortaya çıktı, şurası bir gerçektir ki Ulusal takımlar düzeyinde Basketbol ancak Olimpiyatlar söz konusu olduğunda izlenebilir ve bu izleyicilerden (TV yayın hakları-reklamlar v.s.) gelir elde edebilir konumdadır, çünkü NBA oyuncuları olimpiyatlara tam kadro katılmaktadırlar (dünya şampiyonalarının aksine) ve tabii ki ne Fiba Avrupa'nın ve ne de Fiba Dünya'nın Olimpiyatlar hakkında da en ufak bir söz hakkı bulunmamaktadır. Uzun sözün kısası, Fiba Avrupa ve Fiba Dünya organizasyonlarının NBA ve Euroleuge organizasyonlarına meydan okuması, küçücük bir bakkalın Walmart'a meydan okumasına benzer ki buna da sadece gülünür, hem de kahkahalarla.....
27-09-2017 00:23
KingJames Fiba lütfen bürokrasini, statükolarını, aba altından sopalarını al ve git.
26-09-2017 22:23
fbli FIBA, NBA oyuncularının gelmiyeceğini bile bile niye böyle bişey yapar ki? NBA oyuncularını milli takımda izlemek, Cedi Osman'ı mesela, biz taraftarların hakkı değil mi?
26-09-2017 21:39
Mertbaba Site politikası nedeniyle yayınlanmıyor ama Turgay bu işi kotarırsa destanlaşır benden demesi...
26-09-2017 21:30
ballokum FİBA'nın çapını T.D gibi kişilerden biliyoruz. Komplekslerini aşamamış deli dumrullar topluluğu . Çekilsinler kenera. Bunları dinleyen kulüplere ve milli takımlara acıyorum. EL milli maçları da alsın bünyesine ama minimumda tutsun onları. Avrupa ve D. şampiyonası 4 yılda bir olsun. FİBA'dan bir şey olmaz. Kart adamları tatmin etme kurumu gibi bir yer orası.
26-09-2017 21:23
marco Fiba Avrupa başta Turgay Demirel basketbolun gelişimiyle zerre kadar ilgisi olmayan kişisel kompleksleriyle hareket eden 3-5 yöneticinin esiri olmuş ,federasyonlarıda saçma kararlarına alet etmeye çalışıyor.
26-09-2017 20:41
Avesta FIBA, ULEB 'i ve Avrupa Fedarasyonlarını baskı altına alarak avrupa basketbolunu yönetmek ve nba'e alternatif çıkacaksa benim olmalı amacıyla haraket ettiği sürece kavga devam eder. FIBA gücü yetiyorsa nba'e karışsın
26-09-2017 20:30
Ozan Kendileri degilmi haftada cift maç oynatan normal sezonda 30 maç oynatan bıraksınlar oyuncuları dusunuyoruz palavrasını bu ispanyol şirketinin tek dusundugu paradır
26-09-2017 20:09
Sertmama Devşirme oyunculara izin vererek Milli Takım olgusunu bitiren FIBA basketbolseverler gözünde hükümsüzdür. Kokuşmuş bürokrasinizle yok olmaya mahkumsunuz.
26-09-2017 20:08

Yorum Yazın


Tweetlerimiz